סיפור על סכסוך שותפים במפעל בצק

סיפור על סכסוך שותפים במפעל בצק

סיפור על סכסוך שותפים במפעל בצק – משולחנו של המגשר משה אייל

30193729_l(2)

סכסוך שותפים

מניסיוני כמגשר למדתי שהסכסוכים הקשים, הטעונים ואמוציונאליים ביותר הינם אלו המתגלעים בין בני זוג ובין שותפים עסקיים. למעשה, ליחסי שותפים המנהלים משך שנים עסק כלכלי ונקלעו לסכסוך יש קווי דמיון רבים ליחסיהם של בין בני זוג שנקלעו להליך גירושין. במאמר זה ברצוני לשתף אתכם בחוויותי מהליך גישור של סכסוך שותפים שהתנהל בפני בין שני בעלים של חברה פרטית גדולה בתחום הייצור והשיווק של מוצרי בצק. החברה הוקמה ע"י אחד השותפים, איש עסקים ותיק ומנוסה אשר שמו הלך לפניו כמותג בתחום.
לאחר מספר שנים הצטרף אליו שותף צעיר, ללא ניסיון בתחום, אשר פיתח טכנולוגיה חדשנית לייצור מוצרי הבצק שגרמה לשיפור עצום הן באיכות המוצרים וטעמם והן לחיסכון ניכר בעלויות היצור. בגין כך הוקצו לשותף הצעיר מניות מיעוט בחברה.
ביצועי החברה המשותפת השתפרו ללא הכר מאז הצטרף השותף הצעיר לעסק אך בשלב מסוים, לאכזבתו הרבה, החל מקנן בו החשד שהשותף הוותיק מעלים ממנו הכנסות וגוזל את קופת החברה. כשהחל השותף הצעיר להתעמת עם השותף הוותיק על רקע זה, הדיח אותו השותף הוותיק מניהול החברה והדיר אותו מכל אפשרות לקבל מידע על ביצועי החברה, הכנסותיה ורווחיה.
השותף הצעיר נקט כנגד השותף הוותיק בהליך משפטי במסגרתו הגיש תביעה כספית, תביעה למתן חשבונות ותביעה להסרת הקיפוח ועושק המיעוט. השותף הוותיק הגיש כתבי הגנה בהם הכחיש מכל וכל את טענות השותף הצעיר ואף השתלח בו באופן בוטה. כעבור מספר ימים הצדדים התייצבו לדיון בבית המשפט שעניינו מתן צו מניעה זמני כנגד השותף הוותיק. במהלך הדיון בית המשפט לא חסך בכל מאמץ על מנת לשכנע את השותפים לפנות להליך של גישור תוך שהוא מונה את היתרונות הרבים הטמונים בו ועיקרם:

א. ההליך הינו וולנטרי לחלוטין וכל צד רשאי בכל עת להפסיקו.

ב. כל הנאמר בהליך הגישור הינו סודי, חסוי ודיסקרטי ולא ניתן לעשות בו שימוש בבית המשפט; הצדדים אינם רשאים לזמן את המגשר לביהמ"ש על מנת שיעיד על תוכן הדברים שנאמרו והוחלפו במסגרתו.

ג. הליך הגישור חוסר לצדדים זמן יקר והוצאות רבות ומאפשר להם לקיים ערוץ תקשורת ישיר ביניהם ואופציה להמשך שיתוף פעולה עתידי.

ד. הצדדים הם אלו ששולטים בהליך הגישור והסכם הגישור הינו פרי הסכמה משותפת שלהם במובחן מפסק דין הנקבע על ידי שופט על פי שיקול דעתו הסובייקטיבי.

אכן, הצדדים השתכנעו לנסות ולפתור את המחלוקות הקשות באמצעות הליך גישור ובהמלצת עורכי דינם מוניתי אנוכי כמגשר על מנת לנסות ולפתור את הסכסוך מחוץ לכותלי הערכאות המשפטיות.
ישיבת הגישור הראשונה היתה סוערת מאד, עלתה לטונים גבוהים ובמהלכה הטיחו הצדדים זה במשנהו האשמות קשות ביותר. השותף הצעיר הרגיש נבגד עקב כך שהשותף הוותיק שלח ידו בכספי החברה אחר גבו וללא ידיעתו ובנוסף לכך גם חש חוסר אונים ותסכול נוכח העובדה שחשיפתו את פני הדברים הביאה לנישולו מהחברה אותה הביא, באמצעות הטכנולוגיה שלו, להישגים כבירים.
מאידך, השותף הוותיק, אשר היה המוציא והמביא הבלעדי בחברה כל תקופת פעילותה העסקית, עוד שנים טרם הצטרפותו של שותפו, והוא זה אשר מיתג אותה כחברה מובילה בתחום, הכחיש מכל וכל את טענות השותף הצעיר וראה בו תאב בצע שמבקש להשתלט עליה באמצעות הכפשת שמו בטענות כוזבות.
על מנת להקטין את הלהבות ולהפחית את מפלס הזעם, ניצלתי את זכותי כמגשר ובשלב ראשון קיימתי שיחות פרונטאליות עם כל אחד מהצדדים בנפרד תוך ניסיון להגיע לחקר האמת ולהבין כיצד הגיעו הצדדים למצב בו הם נמצאים ובגדרו שוררים ביניהם חוסר אמון, איבה קשה וטינה עמוקה.
במסגרת הליך הגישור הסתייעתי רבות בניסיוני רב השנים בליווי פיננסי ויעוץ כלכלי לחברות ועסקים, בחנתי את ספרי החברה וחשבונותיה ואת טענותיו וראיותיו של השותף הצעיר.
לא אכביר מילים על אופן ניהול הליך הגישור וההצעות שהצעתי במסגרתו לצדדים על מנת להגיע להסכם גישור שכן אין הנחתום מעיד על עיסתו ורק אציין שבחלוף מספר ישיבות גישור חזרו הצדדים לפסי הידברות ביניהם סביב שולחן אחד והגיעו להסכמה לגבי המשך שיתוף הפעולה ביניהם המבוסס על שקיפות מלאה, כבוד הדדי ובניה מחדש של יחסי האמון ביניהם.
נקל לשער את הסיפוק הרב שחשו הצדדים לאחר שחתמו על הסכם גישור שחסך מהם שנים של מאבקים משפטיים מייגעים ומייסרים וכמובן תשלומים ניכרים בגין שכר טרחת עורכי-דין.
בית המשפט כמובן אימץ ואישר את הסכם הגישור ואיחל לצדדים הצלחה בהמשך דרכם.
בשולי הדברים אציין שהשותפים ממשיכים עד היום לפעול יחדיו באמצעות החברה המשותפת שממשיכה לשמש כמובילה בתחומה בענף הייצור והשיווק של מוצרי הבצק.

שלכם,

משה אייל, מגשר ובורר
מנכ"ל קבוצת EMY