גישור במשפחה בתביעה של הורים נ. בנם

גישור במשפחה בתביעה של הורים נ. בנם

גישור במשפחה בתביעה של הורים נ. בנם
אורנה שפטר, עו"ד, עו"ס ומגשרת, מנהלת מרכז הגישור החדש במשפחה במכון שינוי.

תביעה משפטית שהסתיימה בגישור- היום שאחרי… גישור במשפחה בתביעה של הורים נגד בנם לביטול העברת מתנה של נכס
מאת:
אורנה שפטר- עו"ד, עו"ס ומגשרת, מנהלת המרכז החדש לגישור במשפחה של מכון שינוי.
לעיתים קורים מקרים כואבים בהם הורים תובעים את ילדיהם בביהמ"ש לענייני משפחה בנושאים שונים. המקרה שיוצג בהמשך הוא רק דוגמא אחת מיני רבות.הורים קשישים פנו לבימ"ש וביקשו צו מניעה נגד רישום נכס שהעניקו לבנם באמצעות העברת מתנה שנתיים קודם לכן, ואשר טרם נרשמה לגביו הערת אזהרה בטאבו (על הנכס שהיה בדמי מפתח, רבץ חוב ארנונה של כמה עשרות אלפי שקלים, תנאי לרישום הנכס היה תשלום החוב, אולם הבן לא רצה לשלם את החוב במקום הדייר שהיה מסוכסך עם הוריו). העסקה דווחה לרשויות המס.

בשנתיים מאז שההורים חתמו על ייפויי הכח להעברת המתנה, הם הצליחו לשחרר את הנכס מהדייר בדמי המפתח, תמורת סכום השווה לרבע מגובה הנכס. בנוסף, לבקשת הבן הם העבירו לו במתנה סכום השווה לכחצי מגובה הנכס. ההורים טוענים כי הם התנו את העברת המתנה הכספית לבן בוויתור על הנכס, ומבקשים להשיב להם אותו בחזרה.

הבן טוען כי לא היתה התנייה כזו, וכי ההורים פועלים נגדו מכיוון שהנכס שוחרר עכשיו מדמי המפתח וערכו עלה. בנוסף מופעלים עליהם לחצים ע"י אחת מאחיותיו המשמשת להורים מסייעת עיקרית, כדי שבסופו של דבר הנכס יועבר במתנה לידיה. לכך מצטרפת אכזבתם מאחיו הצעיר שקיבל יחד איתו גם כן נכס דומה תמורת התחייבות להעביר להורים סכום חודשי כל חודש (הנכס נרשם בטאבו), אולם הוא לא עמד בהבטחתו וניתק את הקשר עם הוריו.
למותר לציין כי מרגע הגשת התביעה הבן ניתק קשר עם ההורים וההתקשרות ביניהם הפכה להתקשרות דרך עו"ד ובימ"ש.
ביהמ"ש הפנה את הצדדים לגישור באומרו כי אם יפסוק הוא במחלוקת, אחד מהצדדים יצא מופסד והסיכוי שהיחסים בין הצדדים יחזרו לתיקונם קטן, בעוד שאם המחלוקת תסתיים בגישור, הסיכוי שהצדדים ימשיכו לדבר זה עם זה גדול יותר.

האוירה בחדר הגישור אופיינה בדיבור ייצרי מצד ההורים (בעיקר מצד האם, כיוון שהאב שתק רוב הזמן) שכלל ווליום גבוה מאוד ובכי. הבן הקשיב בשקט, דיבר במתינות ונראה היה שהוא שוקל מילים.

אחת האופציות שנבדקה בגישור היתה כי הנכס ישאר בידי הבן, אולם פירותיו (בניכוי המס על הנכס) יועברו להורים כל ימי חייהם (בדרך זו תוחזר להורים השקעתם בפינוי הדייר בדמי המפתח, והמתנה הכספית שנתנו לבן). כך ייתכן והחוב יוחזר במלואו, וייתכן שההורים יקבלו אף מעבר לכך, הכל בהתאם לאריכות ימיהם יבדל"א.

אולם, ההורים התעקשו כי הנכס יוחזר אליהם ואף היו מוכנים לפצות את הבן בעבור כך. הגישור הסתיים כך שההורים יפצו את הבן בסכום כסף השווה לכ-25% מערך הנכס מתוכם 5% עבור ההוצאות המשפטיות שהיו לבן.

נראה כי ההורים בחרו להתפשר על גובה הפיצוי כיוון שבסופו של דבר האינטרס הרגשי שלהם היה שהנכס ישאר ברשותם. לבן לעומתם היו פחות סנטימנטים לנכס. האינטרס הרגשי שלו היה לצאת מהגישור בתחושה שהוא לא מקופח, ושיש בשיפוי הכספי משהו המאזן את ס"כ מה שקיבל מהוריו לעומת אחיו ואחיותיו.

לכאורה הגישור הסתיים בהצלחה. נחתם הסדר גישור שאושר ע"י ביהמ"ש לענייני משפחה, הושלמו התשלומים ובוטלה העברת המתנה של הנכס. אולם לדברי הבן, היחסים בינו לבין ההורים לא ישובו אף פעם להיות כפי שהיו קודם לכן, וייתכן אף כי לא יחודשו לעולם. לדבריו הוא לא מסוגל לסלוח להוריו על עצם הגשת התביעה, על כך שגררו אותו, את בנם, לסיטואציה בה הם עומדים משני צידי המתרס, ומדברים ביניהם דרך עו"ד, כאשר שופט אמור להכריע בסכסוך ביניהם.

בשונה מהבן, לתפיסת ההורים, ברגע שהגישור הסתיים, היחסים עם הבן עשויים לחזור ולהיות תקינים. אולם, ימים יגידו האם בכלל ישובו להתקיים יחסים בין ההורים לבן, ואם כן, איזה סוג של יחסים יווצרו.

אם כך, השאלה הנשאלת היא, האם התוצאה של היחסים בין ההורים לבן היתה שונה אילו הם היו פונים לגישור בטרם פנו בתביעה לביהמ"ש?
מרגע הגשת התביעה ועד סיום הגישור עברה כשנה וחצי בה ההורים והבן לא החליפו מילה ביניהם. בתקופה זו הבן לא היה בקשר גם עם אחיו ואחיותיו, כנ"ל לגבי אשתו וילדיו.

אין ספק שעצם הגשת התביעה לבימ"ש והנתק ביחסים כתוצאה ממנה יצרו בין הצדדים פער מלא במשקעים רגשיים שליליים. ייתכן ובחלוף זמן מה הם יחזרו לקיים ביניהם קשר. אולם האם ניתן למחוק את הטראומה והרגשות השליליים שעמדו ביניהם ולחזור לאותה מערכת יחסים כפי שהיתה ביניהם קודם לכן? …

אולי, אם המשפחה היתה פונה לגישור ו/או טיפול משפחתי ו/או התייעצות טיפולית בטרם נעשתה הפנייה לביהמ"ש, היתה מביאה לתוצאה אחרת במערכת היחסים העתידית שלהם.

.

  תגובות הגולשים

 

תאריך:  01/01/2014 16:34:13
שם:  שולמית מור
geki6@walla.com  :E-Mail

תגובה:
סכסוך בין האחים
סיטואציה דומה הייתה לי בגישור ,כאשר היו 3 חנויות ובית, ואחד מהאחים רצה חנות אחת במתנה. בסופו של דבר האחים הסכימו לתת במתנה חנות בהתחשב שהוא טיפל באימא במשך 15 שנה. בכך הם מנעו מעצמם תהליך ארוך בביהמ"ש אך גם הרוויחו אח ואת בני משפחתו.