גישור חובה – משפט השוואתי

גישור חובה – משפט השוואתי

גישור חובה – משפט השוואתי
השופטת עדנה בקנשטיין ועו"ד ארי סירקין

גישור חובה – משפט השוואתי כב’ השופטת עדנה בקנשטיין ועו"ד ארי סירקין

  • 01.01.2008


המאמר הופיע באנגלית בביטאון לשכת עורכי הדין, וברשות כותבו -עו"ד ארי רסקין, אנו מפרסמים תקציר המאמר בעברית.לקוראי אנגלית מומוץ לקרוא את המאמר במלואו,במדור מאמרים באנגלית ב"סולחה". (המערכת)

פיילוט של הפנייה לפגישת גישור חובה ראשונה, על פי המלצת ועדת כבוד השופטת מיכל רובינשטיין בנושא הגישור, צפוי לצאת לדרך במספר בתי משפט בישראל (ירושלים, תל-אביב וראשון-לציון) בחודש מרץ הקרוב. המאמר משווה בין המשפט הישראלי ובין ארבע שיטות משפט שונות בעולם. לכל אחת משיטות המשפט ייחודיות משלה לנושא הגישור. המאמר, אשר פורסם באתר הלשכה בשפה האנגלית, מנתחים המחברים, נשיאת בתי משפט השלום בתל-אביב כבוד השופטת עדנה בקנשטיין ועו"ד ארי סירקין, את סוגיית גישור החובה. כידוע למרבית עורכי-הדין, פיילוט של גישור חובה, על פי המלצת וועדת כבוד השופטת מיכל רובינשטיין בנשוא הגישור, צפוי לצאת לדרך במספר בתי משפט בישראל (ירושלים, תל-אביב וראשון-לציון) בחודש מרץ הקרוב. המאמר משווה בין המשפט הישראלי ובין ארבע שיטות משפט שונות בעולם. לכל אחת משיטות המשפט ייחודיות משלה לנושא הגישור: המשפט האמריקאי – ראשון, מוביל, ובעל היקף הגדול בעולם בתחום הגישור בכלל, וגישור החובה בפרט. המשפט הארגנטינאי – המשפט בארגנטינה בכלל, ובתחום הגישור בפרט, עבר מהפיכה של ממש בשני העשורים האחרונים. המשפט ההולנדי – מדינה בעלת מאפיינים דומים לישראל, לאמור מדינה בה מתגוררים מספר קטן יחסית של תושבים ואשר היא בעלת מערכת משפטית מערבית ומתקדמת. המשפט באיחוד האירופי – האיחוד האירופי הינו שותף הסחר הגדול ביותר של ישראל, ונושא אופי מרתק של שיטת משפט וכלכלה דינאמית. חשוב להוסיף כי המונח "גישור חובה" אינו נכון בהקשר של הפיילוט הישראלי, ולמעשה החובה היחידה תהיה להופיע לישיבת מידע, היכרות ותיאום (ישיבת מהו"ת). ישיבה זו תתקיים לאחר הגשת אחרון כתבי בי-הדין ולפני ישיבת בית המשפט הראשונה שנקבעה לפי יומן בית המשפט, ותהיה ללא עלות כספית. כך למעשה לא יגרם כל שיהוי או חסרון כיס לצדדים בעצם ההופעה לישיבת המהו"ת. המטרה של הפיילוט היא להכיר לציבור המתדיינים, ולעורכי- הדין גם כן, את הליך הגישור, ולהעלות בפניהם את העובדה כי הוא עשוי להיות מתאים ליישוב הסכסוך שלהם. עם זאת, וכפי שעולה במאמר, די בכך שישיבת המהו"ת נתפסת כחובה בכדי להעלות חשש אמיתי אצל מובילי הפיילוט כי הגישור וישיבת המהו"ת תתקלנה בהתנגדות אצל חלק מקרב המתדיינים ועורכי-הדין אשר יבואו במגע עם הגישור. המאמר הינו בשפה האנגלית בשל העניין אשר הפיילוט בישראל צבר בחו"ל. רק לפני מספר שבועות ביקרה בישראל הגב' Manon Schonewille מטעם האיחוד האירופי ומכון הגישור בהולנד והרצתה בלשכת עורכי הדין בתל-אביב בישראל בנושא "בוררות וגישור בינלאומיים". יום העיון בלשכת עורכי-הדין סוקר על ידי כותב המאמר עו"ד ארי סירקין בשתי כתבות נפרדות בעיתון The Jerusalem Post בטור השבועי שלו. לצפייה בכתבות אלה: TA to host EC-sponsored workshop (דצמבר 5, 2007) Israeli-EU initiatives to aid conflict resolution (דצמבר 12, 2007) המחברים, יחד עם הגב' מריה פורטונה ממשרד המשפטים בארגנטינה, היו חברים בפאנל בנושא "גישור חובה- האם זה הפתרון?". הפאנל התקיים בחודש אוקטובר 2007 במסגרת כנס גישור בינלאומי של הפורום העולמי לגישור אשר נערך בירושלים. הפאנל התנהל בשפות עברית, אנגלית וספרדית, ובאולם נכחו נציגים מעשרות מדינות מרחבי העולם.

  • כבוד השופטת עדנה בקנשטיין – נשיאת בתי משפט השלום בתל-אביב ועו"ד ארי סירקין – עורך-דין ובעל טור שבועי בעיתון The Jerusalem Post