מסכימים שלא להסכים – 3 הערות בהליכי גירושין

מסכימים שלא להסכים – 3 הערות בהליכי גירושין

מסכימים שלא להסכים – 3 הערות בהליכי גירושין
יעקב בלס – עו"ד גירושין ומגשר

מסכימים שלא להסכים: שלוש הערות לגבי גישור במסגרת הליכי גירושיןרבות נכתב על הקשר שבין גישור ובין גירושין – השימוש בתהליך גישור כדי להגיע להסכם גירושין בין הצדדים. בשורות הבאות נעסוק בכמה היבטים של הליך הגישור במסגרת הליכי גירושין שאולי הינם פחות מוכרים ושחושב להתעכב עליהם מעט.האם אפשר להציג בפני בית המשפט דברים שנאמרו במהלך פגישות הגישור?השאלה הזו נובעת מחשש אמיתי של אנשים רבים שבוחרים לנסות את האופציה של הגישור מתוך רצון להגיע להסכם: מה אם הצד השני איננו כנה בבקשתו לגישור? אולי הוא רוצה לאסוף מידע וידע שיסייעו לו בבית המשפט? אולי ההסכמה שלו לתהליך גישור היא רק טקטיקה שנועדה לדעת מהן העמדות של הצד השני?

ובכן, כל הדברים שנאמרים במסגרת הפגישות עם המגשר הינם בעלי חיסיון מלא – אי אפשר להשתמש בהם בשום צורה ואופן בבית המשפט. עם זאת חשוב לזכור שבמסגרת הליכי הגישור אנחנו אכן חושפים את מה שחשוב לנו ואין לנו אפשרות להסתיר את המטרות שלנו.
כניסה להליך גישור דורשת אמון הדדי בסיסי ובלעדיו אי אפשר להתחיל את התהליך. מגשר טוב יידע לשפר את האמון בין הצדדים ולהפוך אותו למלא יותר – אבל הוא איננו יכול ליצור את האמון הזה יש מאין.

האם ישנם מקרים שבהם נעשה שימוש לרעה בגישור במהלך גירושין?

כן, למרבה הצער לא כל מי שמסכים להליך גישור במסגרת גירושין עושה זאת מתוך כוונות טהורות.
לעיתים, לאחר שצד אחד הגיש תביעת גירושין, הצד שכנגד מבקש לנסות להשיג שלום בית. הוא עושה זאת לא בכדי להציל את הנישואין אלא כדי להרוויח זמן או לאלץ את הצד השני לוויתורים.

הצד שביקש גירושין מבקש לסיים את ההליכים במהירות האפשרית כיוון שהוא סובל מהמצב הנוכחי ואילו הצד השני משתמש בנשק ההמתנה, ההארכה והמשיכה של ההליכים. הבקשה לשלום בית נועדה להפעיל לחץ על הצד השני שמבקש לסיים במהירות את ההליכים: כדי להימנע מתהליך ארוך הוא יוותר על חלק מהדרישות שלו רק כדי לזרז את תהליך הגירושין.
באותו האופן, בקשה של אחד מהצדדים להתחיל בתהליך גישור יכולה לנבוע מטקטיקה של משיכת זמן ודחיית הבלתי נמנע. הבקשה להתחיל בתהליך גישור היא לעיתים רק כלי שבו נעשה שימוש במסגרת הליך הגירושין ולא ביטוי לשאיפה כנה בהידברות ובהסכמה.

בכל מקרה, לבית הדין נתונה הסמכות להחליט אם הבקשה לשלום בית ו/או לפתיחה בהליך גישור היא כנה. אם נוצר מצב בו אחד מבני הזוג משתמש בבקשה להליך גישור כשכל מטרתו היא להפעיל לחץ על בן או בת הזוג ולהשיג ויתורים כלכליים שונים, בית הדין יכול לחייב את הפסקת התהליך ולחייב את הצדדים להתגרש. לכן, לא כדאי לוותר מיד על ניסיון גישור רק כיוון שאנחנו חושדים בטוהר הכוונות של הצד השני – ניתן לנסות ולהתחיל את התהליך כדי לדעת אם יש לנו שותף לגישור או שצריך לוותר על הניסיון ולשוב אל בית המשפט.

האם כדאי שהמגשר יהיה עורך דין?

לא בהכרח אבל זה יכול לעזור. מגשר שהוא גם עורך דין ומכיר היטב את החוק ואת הליך הגירושין יידע כדי ליצור הסכם משפטי בעל תוקף ובעל יציבות. חשוב מאוד שתוצאת הגישור תהיה מסמך מדויק – כזה שיחזיק מעמד לאורך זמן ולא יפתח פתח לדיונים עתידיים על משמעותו של סעיף מסוים או על חסרונו של סעיף אחר.
עורך דין גירושין בעל ניסיון וידע יוכל לסייע ליצירת הסכם גירושין שכזה שיחסוך מריבות וצרות בעתיד הקרוב והרחוק.
עם זאת, חשוב לזכור שאופי העבודה של המגשר שונה במהותו מאופי העבודה של עורך דין. עורך הדין רגיל לעבוד בסביבה שבה יש מנצחים ומפסידים – משחק סכום אפס.
המגשר, לעומתו, עובד בסביבה שבה אין מנצחים ואין מפסידים אלא רק שותפים לתהליך. האם אדם אחד יכול באמת לעבוד בשתי צורות שונות כל כך? ואולי מוטב למצוא את מי שמתמחה בסביבת עבודה מסוימת ובאופי מסוים של תהליך ולהניח לעורך הדין לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב?

בסופו של דבר, אין תשובה חד-משמעית לשאלה הזו. בסופו של דבר, בני הזוג הם אלה שצריכים להתרשם באופן אישי מהמגשר ולראות אם אכן הוא מתאים להם ולמה שהם מצפים מהתהליך. ייתכן והם יעדיפו את מי שמתמחה לעומק בחוק ובתהליך המשפטי וייתכן והם יעדיפו את מי שכישרונו הגדול הוא ביכולת ההקשבה ובמציאת עמק השווה בין הרים רחוקים וגבוהים.

עו"ד גירושין יעקב בלס
בעל ניסיון עשיר באלפי תיקים בתחום של גירושין ודיני משפחה, הכוללים הופעות בבתי משפט לענייני משפחה ובבתי דין רבניים, ערעורים בערכאות השונות ועוד. עו"ד בלס השיג תקדימים רבים – ובפרט תקדים בנושא מזונות קטינים שניתן בשנת 2002 – וכן צבר פרסומים בעיתונות והתראיין בתכניות רדיו.