איך להודיע לבן או בת הזוג שמתגרשים?

איך להודיע לבן או בת הזוג שמתגרשים?

איך שלא נסתכל על זה, גירושין הם עניין כואב וקשה. כאשר אדם מקבל את ההודעה על כך שנישואיו הגיעו לקיצם, הוא עובר טראומה שנחשבת לאחת מהקשות בחיים. לעיתים מדובר אפילו על תחושות קשות כמעט כמו התחושה שבמותו של בן או בת הזוג. בשנים האחרונות השתרשה שיטה על פיה ההודעה על הגירושין הקרבים, נמסרת לבן הזוג המופתע לאחר שבן הזוג האחר כבר עבר הכנה נפשית ורגשית עם עצמו ואף נעזר ביועצים שונים (עורכי דין). זאת כביכול על מנת ולהתכונן טוב יותר למלחמת הגירושין הצפויה. במסגרת ההכנות אוסף בן הזוג חומרים מכפישים על בן הזוג השני. יתרה על כך, עוד לפני שהודיע על סיום היחסים, בן הזוג הראשון כבר מגיש בפועל, תביעה לגירושין לבית המשפט או לבית הדין הרבני.

תארו לעצמכם מה עובר על אדם שמקבל באחד הערבים השגרתיים, מעטפה משליח שמגיע אליו הביתה. במעטפה הוא מוצא כתב תביעה מבן / בת הזוג שלו ובעצם מגלה כך פתאום שהמשפחה שלו מתפרקת ושבנוסף לכך שהוא אב או אם גרוע/ה ונוראי/ת. וכדי שלא יהיו אי הבנות הוא מגלה גם שבן הזוג שלו דורש ממנו את כל הרכוש המשותף ואת המשמורת על הילדים. כתוצאה מהאקט הראשוני הזה, תתחיל ברוב המקרים, מלחמת גירושין קשה וכואבת. מלחמה שתהרוס את שני בני הזוג (הרי גם בן הזוג המופתע ילך לעורך דין ויגיש כתב הגנה שיהיה עוד יותר משמיץ וכואב), את ילדיהם ותגרור אותם להפסדים כלכליים עצומים (עשרות ומאות אלפי ₪ לכל צד).

אנשים שרוצים להתגרש ורוצים להימנע מתסריט האימים המציאותי הזה, יכולים לעשות זאת. יניב שוורצמן יו"ר לשכת המגשרים בישראל, שעומד בראש הבית לגישור ויישוב סכסוכים ומוכר כאחד המגשרים הבכירים בישראל, מסביר שהדרך הטובה והנכונה להתגרש היא פשוט לדבר עם בן או בת הזוג. כאשר מדברים בצורה נכונה ומשתפים בחששות ובפחדים, ניתן לגלות פעמים רבות שגם בן הזוג השני מרגיש אותו דבר ואז להחליט ביחד שהולכים לטיפול זוגי כדי לראות אם ניתן עוד להציל או שניגשים ביחד למגשר על מנת ולבנות תשתית לפרידה. תשתית נכונה תמנע את המלחמה ותאפשר פרידה קלה (יחסית) ומהירה. אז לפני שאתם הולכים להתייעץ עם עורך דין שיש לו אינטרס כלכלי שכן תיכנסו למלחמה מול בן הזוג שלכם, לכו למגשר שיעזור לכם להיפרד בלי מלחמות מיותרות על גבם של הילדים שלכם.

מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה. לכתבות נוספות >