איך אפשר להתגרש ולקבל את מה שאת רוצה בלי לפגוע במשפחה שלך?

איך אפשר להתגרש ולקבל את מה שאת רוצה בלי לפגוע במשפחה שלך?

איך אפשר להתגרש ולקבל את מה שאת רוצה בלי לפגוע במשפחה שלך

 

נשים רבות מעדיפות להישאר נשואות גם כשהנישואין קשים ומזיקים עבורן. החשש ממלחמת גירושין קשה ומתישה גורם להן להישאר במקום לא טוב ולוותר על עתיד מאושר יותר. הסיפורים על נשים שאיבדו את עולמן במלחמת גירושין, מוכרים לכולנו. עלויות כספיות כבדות של עורכי דין (50,000 ₪ ויותר בממוצע), פגיעה רגשית קשה לאישה ולילדים (וגם לגבר כמובן) וסל שלם של נזקים שחווה כל מי שבוחרת להתגרש ולא עושה קודם לכן שיעורי בית ובודקת מהי הדרך הטובה ביותר להתגרש.

יניב שוורצמן יו"ר לשכת המגשרים והעומד בראש הבית לגישור ויישוב סכסוכים מספר על מירי (שם בדוי) תושבת נצרת עלית, שהגיעה אליו אחרי שהתייעצה עם שלושה עורכי דין שאמרו לה שהיא חייבת להתחיל ולאסוף חומרים מפלילים נגד בעלה כדי שיהיו לה לעזר במלחמת הגירושין נגדו. אותם עורכי דין הבטיחו לה שכשהם ייגמרו איתו "הוא יגור בחושה ויראה מה זה…". הבעיה של מירי הייתה שהיא לא רצתה לקרוע אותו. היא בסך הכל רצתה להתגרש. כבר הרבה שנים שהיא לא מסופקת במערכת היחסים השגרתית שלה ושל בעלה, והיא מבינה שהיא איתו רק בגלל הילדים (יש להם שלושה ילדים). הבעל לא בגד ולא הרביץ והוא אפילו אבא די טוב, ולכן למירי לא הייתה שום סיבה לפתוח מולו במלחמה על גבם של הילדים. מצד שני מירי מאוד חששה לאבד את הזכויות שלה מבעלה. הם חיים ביחד כבר כמעט 20 שנה שבהן הם צברו נכסים וכספים והיא לא רוצה לוותר עליהם. הדילמה שלה הייתה קשה מנשוא. למזלה של מירי יש דרך לשמור על המשפחה ולא לוותר על המעמד שלה ועל הזכויות שלה בדרך. בעזרתו של מגשר בגירושין, ניתן לקבל את הכל- כן את הכל!

בגישור גירושין יכולה האישה לדרוש את כל מה שהיא רוצה שיהיה אחרי הגירושין. אין צורך להיכנס לשאלות של חוקים ופסיקות של בית המשפט. הדבר היחיד שחשוב הוא מה שחשוב לכל אחד מהצדדים. תפקידו של המגשר בחדר הגישור הוא לשמור ששני הצדדים לא יוותרו ולא יתפשרו על מה שחשוב להם. החוכמה בגישור היא למצוא פתרונות יצירתיים שיוכלו לתת את הפתרון הטוב ביותר עבור שני הצדדים.  8555010_s

במקרה של מירי, היא נעזרה במגשר כבר בשלב ההודעה לבעלה על הגירושין. יניב הדריך אותה כיצד לספר לבעלה על הכוונה שלה להיפרד. הדבר החשוב ביותר היה שלא תצא בהכרזות ובאיומים. פשוט שתגיד לו שלא טוב לה ושהיא שוקלת פרידה. כשמירי אמרה זאת לבעלה היא הופתעה לשמוע שגם הוא חושש בדיוק כמוה ממלחמת גירושין למרות שגם לו לא טוב כבר הרבה זמן. מכאן כבר הייתה הדרך קצרה לתאום פגישת הגישור הראשונה.

במהלכן של 4 פגישות שנמשכו שעתיים וחצי כל אחד, הצליחה מירי לקבל מבעלה את המשמורת על הילדים, דמי מזונות שהספיקו לה למחייה ולהבטחה שרמת החיים שלה לא תרד בגלל הגירושין. הבעל מצדו קיבל את החופש שרצה תוך שהוא מרגיש שלא ויתר על הילדים מאחר והסדרי הראייה היו מאוד גמישים ולא נוקשים. ההסכם של מירי ובעלה הוגש לבית המשפט לענייני משפחה, שם הוא קיבל חותמת רשמית. מכאן הם הלכו לרבנות לקיים את הטקס הדתי וזהו הם היו גרושים. הסיפור של מירי לא כולל מלחמות קשות שגורמות לכולנו לצקצק בלשון, מירי הצליחה להימלט מסכסוך משפטי שהיה נמשך שנים ועל הדרך לחסוך גם הרבה מאוד כסף. נקווה שאחרים יפעלו כמוה וילכו למגשר לפני שהם הולכים לעורך הדין.