ילד, אצל מי אתה בחג- אמא או אבא?

ילד, אצל מי אתה בחג- אמא או אבא?

חלוקת זמני השהות במהלך השבוע, שבתות לסירוגין הופכים אט אט לעניין שבשגרה. בחגים הסוגיה הזו עשויה להיות מורכבת יותר. בדי אן איי של החגים טבועים ההתכנסות כולם יחד והמשפחתיות, עבור מי שילדיהם מחלקים את זמנם בין הבית של אמא לבית של אבא סף הרגישות בחגים עשוי להיות גבוה מהרגיל.

אז מה עושים?
ראשית כל, משנים את הזווית. אחת המשמעויות של חג הפסח היא חירות. עלפי פירושים קבליים היציאה מעבדות לחירות של עם ישראל היא סימבולית בלבד, במשמעות העמוקה יותר כוונת המשורר היא לשחרור מכבלי האגו, מכבלי המחשבות השליליות, מהעבדות המחשבתית.

איך כל זה קשור? HOLIDAY3

אני טוענת שה"מטען" החורג שנושאים ילדים להורים גרושים, או זה שאנחנו חושבים שהם נושאים עשוי להיות מטען חיובי, עם מסגרת אופטימית. והכל מתחיל במה אנחנו חשים ואיך אנחנו מתייחסים אל העובדה הלא פשוטה שהילדים שלנו מדלגים מבית לבית.
נכון, זה מורכב לעביר את שנות הילדות בשני בתים. זה לא פשוט ברמה הרגשית וברמה הטכנית. אבל להיות ילד להורים גרושים מלמד את הילדים שלנו הרבה מעבר למורכבות הזו.
ילדים להורים גרושים מקבלים שיעור חשוב בחירות. הם לומדים שהחופש לבחור נתון לכל אחד ואחת. לבחור במסלול חיים חדש, לסיים זוגיות לא מוצלחת, לבחור בן או בת זוג מתאימים יותר. הם לומדים שיחד עם כל הקשיים הרעיון הבסיסי שעובר במודל של ההורים שהתגרשו, הוא לקיחת אחריות על האושר האישי, וזה שיעור חשוב לחיים.
ילדים להורים גרושים לומדים פלורליזם. לומדים להיחשף למגוון של דעות, אנשים, סגנונות. יש להם הקרקע לפתח מנעד רחב של קבלה, הם מתרגלים מגיל צעיר "משחק במגרש חוץ", פוגשים בני זוג חדשים, ילדים מפרק א' ולעיתים גם סבים וסבתות נוספים. לאלו יש משמעות עצומה לארגז הכלים שהם מצטיידים בו לחיים.
ילדים להורים גרושים מתרגלים מעברים ושינויים, מפתחים חוסן ויכולת הסתגלות. נכון אלו שינויים שנכפים עליהם, החוסן הוא תוצר של משבר משפחתי, והמעברים לא תמיד קלים. אבל אנחנו יודעים שהחיים רצופים שינויים ואתגרים, שהם דורשים מאתנו לא פעם גמישות ויכולת הסתגלות. אז עבור הילדים שלנו כושר ההתמודדות משתכלל מגיל צעיר.
בסופו של דבר גירושין הם מהלך חיים בלתי מתוכנן, יחד עם כל הקושי יש פעמים שהם בלתי נמנעים.

אז אם הילדים חוגגים את ליל הסדר אתכם או עם הצד השני, השתחררו מעבדות המחשבות השליליות, השתחררו מרגשות האשם, מהעצב או מהכעס. האופן שבו אתם תחשבו על לגדול בשני בתים כך יחשבו גם הילדים שלכם, תראו להם את היתרונות, שימו את המוקד על הדברים הטובים.
חג חירות שמח.

ליזה זוהר, מגשרת מוסמכת מטעם הפירמה לגישור יניב שוורצמן המגשר.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

גם אתם חוששים מהשלכות החג? לשיחה עם מגשר, השאירו פרטים ונחזור אליכם: