הם רצו לשמור על המשפחה אבל לא הצליחו / שירלי שנירמן

הם רצו לשמור על המשפחה אבל לא הצליחו / שירלי שנירמן

שלמה וזיווה [שמות בדויים] נמצאים במאבק הנוגע לצוואת אמם המנוחה. האם קבעה בצוואתה שהיא מורישה את כל רכושה ללא יוצא מן הכלל לזיווה ואף ציינה במפורש שלשלמה בנה אין היא מורישה דבר. זיווה, שסעדה לבדה את המנוחה בעת מחלה קשה לפני מותה, חשה שאכן מגיע לה לרשת את כל רכוש אמה. שלמה לעומתה, חשד שלאור מצבה הפיזי והשכלי הירוד של אמם בטרם מותה, נישולו מהצוואה נעשה בנסיבות של השפעה חשודה של זיווה על האם ולא יתכן כי אמם באמת ובתמים לא רצתה להוריש לו דבר.

כמה קשה המצב הזה. אחים. כשהיו בני חמש, אכלו מאותה צלחת ושחקו מחבואים בגינה, בוודאי לא חלמו שיגיעו למצב של שינוי צוואה האחד מאחורי גבו של האחר. ואמם בוודאי שלא חשבה כך.

אז מה קרה? מה שקורה אצל אחים רבים. קנאה, תחושת קיפוח. על קין והבל שמעתם? קין היה מסוגל לרצוח על בסיס קנאת אחים.

לא ניכנס כעת לשאלה האם הקיפוח הוא אמיתי והאם הקנאה מוצדקת. מה שחשוב לעניינינו הוא שהתחושה קיימת. גם אם היא סובייקטיבית בלבד.

וסיפורים כאלה יש, בלי סוף. רק לאחרונה ניתן פסק דין בעניין דומה לזה של שלמה וזיווה ]פסק הדין של כב' השופט שוחט בבית המשפט המחוזי בתל אביב בעניין צ.ג.א נ' נ.ג.א[, לאחר שבע שנים של מאבק משפטי. שבע שנים. אותם אחים שככל הנראה שיחקו מחבואים יחד בילדותם, נלחמו בבית המשפט במשך שבע שנים.

ולסקרנים – שלמה "ניצח". בית המשפט קבע שהצוואה בטלה. אז למה המרכאות הכפולות סביב המילה "ניצח"? כי אי אפשר לדמיין את הכספים, הזמן והאנרגיה שהתהליך הזה גזל משלמה, כמו גם מאחותו. אך חשוב מזה – מה הלאה? אני יכולה לומר בוודאות, על אף שאיני מכירה את האחים, שהם איבדו זה את זו. לשלמה אין אחות, ולזיווה אין אח.

אז מה האלטרנטיבה? לדבר ולהתגשר. ואם רוצים לריב, גם את זה ניתן לעשות בחדר הגישור. כן. בגישור אפשר ממש להתכסח. להטיח באחיך האשמות על כך שהוא לא נקף אצבע לטיפול באמא. להתעמת איתו על כך שקיבל כל מה שרצה כשהייתם ילדים. אבל בסוף התהליך, יהיו פתרונות. והם יהיו פתרונות שנכונים לשניכם. בשביל זה אנחנו כאן.

הויתור על המאבק המשפטי, או על שינוי הצוואה מאחורי הגב, אינו אומר ויתור גם על מה שחשוב לנו ונכון לנו. להיפך. בגישור נשיג בדיוק את מה שחשוב לנו, בעוד שבבית המשפט בהחלט יתכן שנישאר קרחים – מכסף ומאחים.

שירלי שנירמן- מגשרת מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים