גישור ירושה- המדריך המלא

גישור ירושה- המדריך המלא

גישור ירושה מה זה?

 גישור ירושה הינו הליך לפתרון סכסוכים הנובעים מאי הסכמות בנוגע לצוואה שהושארה או לחילופין למחלוקות הנובעות מאי הסכמה עם התוכן של הצוואה. גישור ירושה, מאפשר לצדדים המעורבים ואשר טוענים לקבלת חלק מהירושה, לשבת יחד עם מגשר ולמצוא את הפתרונות הטובים ביותר, אשר יאפשרו לכולם לקבל את מבוקשם בזמן קצר ומבלי להזדקק לבתי המשפט. ההסכם הסופי אליו מגיעים בסופו של הגישור ירושה, הוא הסכם סופי שמחייב את כל הצדדים שחתמו עליו כאמור בהסכמה מלאה וללא כפייה.

גישור ירושה שומר על המשפחה אחרי פטירתם של היקירים לנו

איך מתנהל גישור ירושה?

בתחילתו של הליך הגישור ירושה, נפגשים הצדדים בחדר הגישור ומעלים את הטענות שלהם בצורה חופשית. מדובר בשלב קריטי ביותר. בשלב זה יכולים (לרוב בפעם הראשונה) הצדדים לשתף את שאר הצדדים בגורמים שהביאו אותם לפעול כפי שפעלו ולחשוב כפי שפעלו. לאחר שהמחלוקות מוצפות, מתחיל בהובלת המגשר, תהליך של מציאת האינטרסים האמתיים של הצדדים. מתוך הכעסים ומתוך העמדות, פועל המגשר על מנת ולהוציא מכל אחד מהצדדים את התשובה לשאלה- מה אתה באמת רוצה? רבים חושבים שאנשים רבים תמיד על כסף אך זוהי שגיאה נפוצה. כסף הוא אמצעי לקבלת דבר אחר (בטחון, כבוד, יציבות, נוחות וכו'). לאחר שהמגשר עוזר לצדדים להבין את האינטרסים האמתיים שלהם, מתחיל תהליך של מציאת פתרונות שיאפשרו לכל האינטרסים להתקיים בו זמנית. כל רעיון לפתרון בשלב זה הוא לגיטימי, ואפילו הרעיון המופרך ביותר. ככל שמעלים בשלב זה יותר רעיונות לפתרון, כך יהיה יותר קל ואפשרי למצוא את הפתרון שיתאים לכל הצדדים.

לאחר שהצדדים מגיעים לפתרון המיטבי עבורם, הם מעלים אותו בעזרתו של המגשר על הכתב ולאחר שחותמים על ההסכם הסופי, סכסוך הירושה מסתיים.

גישור בירושה ישמור על המשפחה שלכם

למי מתאים גישור ירושה?

גישור ירושה מתאים לכל מי שנמצא בסכסוך ירושה, בין אם זה בין בני המשפחה ובין אם זה בין צדדים אחרים הקשורים לנפטר. צדדים לסכסוך ירושה שרוצים לחסוך זמן יקר, כסף רב, עוגמת נפש וחשוב ביותר- לשמור על מערכת היחסים שלהם עם הצדדים האחרים (בייחוד כשמדובר על בני אותה משפחה), יקבלו את המקסימום בגישור ירושה.

גישור ירושה לעומת בית משפט

זמן- גישור ירושה נמשך בממוצע 10 שעות הפרושות לאורך מספר שבועות (תלוי ברצון הצדדים). מאידך פתרון סכסוך ירושה בבתי המשפט עלול להימשך מספר שנים.

שמירה על המשפחה- משפחה שמגיעה לבית המשפט כדי לפתור סכסוך ירושה, יכולה להיות בטוחה שבסיום המשפט הם לא יהיו עוד בקשר כלשהו. משפחה שפונה לגישור ירושה תוכל גם לפתור את בעיית הירושה וגם לצאת כמשפחה שלמה ומלוכדת.

בירוקרטיה- בגישור ירושה אין בכלל בירוקרטיה. מלבד הסכם פתיחת הליך וההסכם הסופי אין בכלל עיסוק בניירות אלא רק בתוכן החשוב והמהותי לצדדים. בבתי המשפט מרבית העיסוק הוא בניירת ובפרוצדורה משפטית ולא בסוגיות שבמחלוקת.

עלויות- עלות שעת גישור אצל מגשר נעה היא בין 300 ל- 700 ₪ לכל צד. מכאן שניתן לפתור סכסוך ירושה קשה בעלות נמוכה במאות אחוזים מבתי המשפט עם עורכי דין.

שימוש ביועצים חיצוניים בגישור ירושה

יתרון גדול של גישור ירושה, הוא שניתן להיעזר בכל יועץ חיצוני שתרצו. במקרים מסוימים אף רצוי לערב בעלי מקצוע כמו עורכי דין, כלכלנים, שמאים וכו' שיוכלו לתת לכם דעה מקצועית על הסכסוך שלכם. חשוב מאוד שכל אדם שיכול להשפיע על דעתכם, ייקח מראש חלק בגישור על מנת ולא יהיו אי הבנות או מחלוקות חדשות בסיום הגישור.