גישור משפחתי המדריך המלא והמפורט ביותר

גישור משפחתי המדריך המלא והמפורט ביותר

מה זה גישור משפחתי?

גישור משפחתי הינו הליך המיועד לפתרון סכסוכים משפחתיים בצורה מהירה, יעילה ושתשאיר את בני המשפחה מלוכדים ותמנע את פירוק המשפחה. בגישור משפחתי נפגשים בני המשפחה, הנמצאים בסכסוך כלשהו, בחדר גישור יחד עם מגשר. תפקידו של המגשר בגישור המשפחתי הוא לעזור לבני המשפחה לנהל דיון חופשי, על הגורמים למחלוקות ולסכסוך ביניהם ולעזור להם למצוא פתרונות טובים לבעיות הקיימות.

מתי משתמשים בגישור משפחתי?

מומלץ להשתמש בגישור משפחתי כאשר מדובר בסכסוך משפחתי ובני המשפחה רוצים לפתור אותו במהרה, בעלות נמוכה וללא צורך "בעזרתם" של עורכי דין ובתי משפט. הדרך הטובה ביותר להגיע לפתרון המקסימאלי, היא לפנות לגישור משפחתי מיד עם התגלות הסכסוך על מנת ולמנוע מצבי החמרה מיותרים.

5364751_l
גישור משפחתי מונע מלחמת אחים

היתרונות של גישור משפחתי?

זמן / מהירות- הליך גישור משפחתי נמשך בממוצע 10 שעות המפוזרות לאורך מספר ימים או שבועות (בהתאם לצורך ורצונם של בני המשפחה).

זמינות- ניתן לקבוע גישור משפחתי מהיום להיום או למחר. אין צורך להמתין לקביעת דיונים רחוקים.

עלויות- הליך גישור משפחתי עולה בין 300 ל- 700 ₪ לשעה לכל אחד מהצדדים (תלוי בניסיון המגשר). כאשר מדובר על כמות גדולה של צדדים, לגיטימי לבקש הנחה משמעותית.

שמירה על המשפחה- גישור משפחתי מאפשר גם פתרון טכני מוסכם שעוזר לכל בני המשפחה לקבל את השלווה שלהם. כתוצאה מכך המשפחה נשארת מלוכדת וביחד הם מצליחים להתגבר על המכשולים ולצאת מחוזקים.

 איך מתנהל גישור משפחתי?

גישור משפחתי מתנהל בצורה הבאה: בני המשפחה יושבים בחדר הגישור. כל אחד מהמעורבים, מעלה על השולחן את זווית הראייה האישית שלו לסכסוך. לאחר שכולם מציגים את זווית הראייה שלהם, מתחיל דיון שמטרתו להפריד בין העמדות (הדברים שאומרים הצדדים ואינם הדברים המהותיים באמת), לבין האינטרסים (הדברים שהצדדים רוצים באמת). במהלך הגישור יכולים לעלות הרבה דברים מהעבר המשפחתי, דברים שהציקו או הפריעו לבן משפחה לאורך זמן, וייתכן והם בכלל הגורם לסכסוך, עולים על השולחן בחדר הגישור ומקבלים מענה ישיר. לאחר שמסיימים לגלות את האינטרסים המהותיים של הצדדים המעורבים, מתחיל שיח על פתרונות אפשריים. יתרונו של הגישור המשפחתי הוא שמאפשר לכל אחד מבני המשפחה, לקבל את הפתרון הטוב ביותר עבורו. ישנם אנשים שרוצים לקבל את הכסף, יש אנשים שרוצים כבוד ויש אנשים שרוצים משפחה מלוכדת. לכל אדם יש אינטרסים שונים ובחדר הגישור ניתן להבין אותם וליישב אותם עם האינטרסים של שאר בני המשפחה.

בסיום הגישור המשפחתי מגיעים בני המשפחה לכדי הסכם סופי המסיים את המחלוקת לגמרי ובהסכמה.

19458886_l
גישור משפחתי עוזר להתמודד עם הצרכים של ההורים המבוגרים

ההבדל בין טיפול משפחתי לגישור משפחתי

בשונה מטיפול זוגי, גישור משפחתי רלוונטי כאשר יש נושאים ספציפיים במחלוקת ולא רק בעיות רגשיות בין בני המשפחה. אדם שנפטר, ריב על דבר מסוים, חוסר הסכמה לגבי התנהלות נדרשת ועוד, הם מצבים שמצריכים גישור משפחתי.

גישור משפחתי ושימוש ביועצים חיצוניים

לגישור משפחתי יש יתרון גדול בכך שהוא מאפשר לערב במידה ויש צורך יועצים חיצוניים שיעזרו לבני המשפחה לקבל את ההחלטות הטובות ביותר עבורם. בין היתר ניתן להיעזר בעצתם של: מטפלים משפחתיים, עורכי דין, שמאים, כלכלנים, פסיכולוגים, מאמנים ועוד.