בנימין נתניהו ניהל מו"מ שלא בתום לב עם יאיר לפיד

בנימין נתניהו ניהל מו"מ שלא בתום לב עם יאיר לפיד

ראש ממשלת ישראל, במהלך השבועות האחרונים, דיבר מעל כל במה ובכל ערוץ תקשורת וניסה למכור לאזרחי ישראל שמתנהל משא ומתן על התקציב, על תכנית הדיור, על שלמות הממשלה ועל עתיד המדינה. אבל צריך להגיד ובפה מלא, לא היה משא ומתן ולא היה ניסיון אמיתי להידברות.

כל מגשר טירון או מי שמתעסק יום וחצי ברזי המשא ומתן, יודע שכששני צדדים ניגשים למשא ומתן אמיתי, שניהם גם יודעים שיצטרכו להיפגש באמצע ולהפסיד בחלק מהדברים. אבל הכלל הראשון הוא לשבת לשולחן במטרה למצוא פתרון ועם רצון אמתי וכן להגיע להסכם.

במקרה שלנו בממשלת ישראל, צריך להודות על האמת, היה צד אחד שהגיע לשבת כדי באמת להגיע להסכמות ואילו הצד השני הגיע כבר עם החלטות ברורות מהבית, עם תכנית מגירה ובמטרה לעשות שימוש ציני ב"דיון" בכדי לקצור פוליטיקה מהזן הישן.

נתניהו לא הגיע לאותה פגישה בינו לבין יאיר לפיד כשהוא מכוון מטרה כדי לסיים את המשבר הקואליציוני ולהמשיך הלאה. הוא גם לא הגיע במטרה לנסות ולגשר על הפערים ולהביא את התקציב החברתי ביותר שהוגש במדינת ישראל. רווחתו של הציבור כלל לא עמדה לנגד עיניו כשפיצץ את המשא ומתן וקרא להגיע לבחירות, אלא אגו ורצון שלא לתת את הקרדיט ללפיד על עבודה של כמעט שנתיים והישגים אמיתיים.

עומדים להתגרש? נקלעתם לסכסוך עסקי? הבית לגישור ויישוב סכסוכים מציע לכם פתרון מהיר, יעיל וזול >>>

בתקופה האחרונה החלה לנשב רוח חדשה במשרד ראש הממשלה והימין הקיצוני שכבר מזמן נמצא עמוק בתוך הליכוד, החל מאיים על מעמדו וכסאו של נתניהו. זה היה האות לפניית הפרסה והחל מאותו רגע החלה להתרקם המזימה מאחורי גב מפלגות הקואליציה. המפגשים עם הבית היהודי, מפלגות הימין הקיצוני והחרדים וסגירת הדילים העלומים עוד מעט גם יחשפו לעיני כל. אבל הם נמצאים שם כבר מזמן.

הפריימריז, ההבטחות לפעילי המרכזים והפוליטיקה הישנה יצקו את המלט ליסודות ה"פוטש" האמיתי שהיה כאן. ביבי שהאשים את לפיד ב"פוטש" יודע מקרוב כיצד נראה איך כזה. מקרוב מאוד, טווח של כמה שבועות. ומאותו "משא ומתן" שלא היה ולא נברא, צמח המשא ומתן האמיתי והוא על עתיד המדינה.

'הליכוד' שכבר מזמן אינה מפלגה לאומית אלא לאומנית, נתניהו שפעם היה הספיח האחרון של ההיגיון והימין הקיצוני שמכרסם ביסודות הדמוקרטיה, מצדו האחד של השולחן. מהצד השני, 'יש עתיד', מפלגה שלא שכחה את הדמוקרטיה ורואה את החשיבות בחיזוקה, מפלגת מרכז חברתית שחותרת להסכם מדיני וכזו שרווחת האזרחים עומדת לנגד עיניה.

בעוד שלושה חודשים אזרחי ישראל ידרשו להחליט לאן מועדות פני המדינה מכאן. האם יהיו פה הליכי גישור ומשא ומתן פוליטיים כיאה למשטרים דמוקרטיים או פניית פרסה קיצונית ימינה לעבר הלאומנות, סגירת דילים מאחורי הגב וחזרה לפוליטיקה ישנה שכבר מאסנו בה מזמן.

ח"כ בועז טופורובסקי, מפלגת יש עתיד

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן