הרוח והשמש עושים גישור / הדס קמפנר

הרוח והשמש עושים גישור / הדס קמפנר

לאחרונה סיימתי את הקורס לגישור בבית לגישור ויישוב סכסוכים. זאת הייתה חוויה עצומה ללמוד מהמובילים בתחום: יניב שוורצמן וד"ר ירון מאיר. נהניתי ללמוד ולדעת, שאני נמנית עם עוד אנשים, שמאמינים שגישור ומהות הגישור, היא דרך חיים והמפתח לפתרון משברים וסכסוכים בכל מישור שהוא, הכל אפשרי כשיש נכונות, ראיה והבנה שבדרכי נועם והידברות ניתן לעשות ולפתור הכל. אני מאמינה שאנחנו במגמת שינוי, אם בחינוך אם ביחסים שבין אדם לחברו ואם בענייני שלום בית. כאשר נדע שיש דרך נעימה וטובה יותר, אין לי ספק שנגיע למקום טוב יותר כבני אדם וכחברה. למדתי שיש אין ספור פתרונות יצירתיים ופרקטיים לכל סכסוך, אך יותר מכך חשובה הדרך, כדי שלא נחזור על אותן טעויות וניתן מקום לכל אחד לומר את דעתו ואת אשר על ליבו ועל מנת ליצור שיח בונה ומקדם אחד עם השני.

 מילדותי ועד היום, כאשר ישנם שינויים במזג האוויר, אני נזכרת באותו המשל "השמש והרוח" על פי איזופוס ולה- פונטיין בו השתמש גם נלסון מנדלה המתאר את דרכו העקרונית בחייו האישיים והציבוריים שהיא בעיקרה דרך של שלום.

 

השמש והרוח/ על פי איזופוס ולה-פונטין

היה זה ביום של אביב. הקיץ כבר כמעט חזר, אבל החורף עוד טרם נגמר. מי שהסתכל מבעד לחלון הפתוח, ראה במו עיניו את פגישתם של השמש והרוח. ומי שגם כרה אזנים, שמע על מה דיברו השניים.

 ועל מה מדברים רוח ושמש שנפגשים מעל העיר? אולי זה מפתיע, אבל לא תמיד על מזג האוויר.

 "אני חזק יותר ממך," אמר הרוח בבטחה, "הנה, רואה אתה את האיש שמהלך לו שם ברחוב? חכה וראה שאצליח להסיר ממנו את בגדיו, כאשר אנשוב!" כך הרוח הכריז ברוב גאוותו והצביע על אחד האנשים שהלך לו לאיטו. וכך במהרה פתח הרוח ונשב בכוח רב. אך האיש מצדו רק הדק היטב את בגדיו.14872770_l

 אז הסתער עליו הרוח והחל נושב ביתר כוח. אבל האיש לבש עוד אפודה והמשיך בצעידה. הרוח המשיך וכל-כך גבר עד שנדמה היה שיותר אי-אפשר. והנה, לא רק שהרוח לא הצליח להסיר את בגדיו של האיש, אלא שהוא עוד אפילו הוסיף עוד שכבת בגדים שתגן עליו מהרוחות. לא נותר לו, לרוח, אלא ללכת לנוח ולפנות את מקומו לשמש ולחומו. וכשכבר היה ממש חם, הלך האיש לשפת הים, פשט את בגדיו והפקיר את גופו לקרני השמש המלטפות. ומה שלא עשה הרוח בכוחו, עשה השמש ברכותו.

 גם כשמדברים במזג האוויר, את מוסר ההשכל צריך להבהיר:

 מה שאי אפשר להשיג בכח הזרוע, אפשר לרוב להשיג ברך ובנועם.

 בדיוק כמו השמש כך גם מהותו של גישור, בעיני.

 

הדס קמפנר – מגשרת מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים – יניב שוורצמן