ימנים ושמאלנים מסרבים להיות אויבים \ דודו מגן

ימנים ושמאלנים מסרבים להיות אויבים \ דודו מגן

"בוגד!!!", "פאשיסט!!!", "עוכר ישראל!!!" – הם חלק קטן (וכנראה גם מנומס במיוחד) משטף התגובות שהציף את הרשתות החברתיות ואת עמודי התגובות באתרי החדשות. כולנו נתקלנו בו.

לרגעים זה נראה, כאילו ישראל עומדת על סיפה של מלחמת אזרחים – הצד הימני אל מול הצד השמאלי. הקללות והגידופים שמתדרדרים במהירות לאיחולי מוות, ביחד עם היסטוריה עגומה של אלימות פוליטית בישראל (ודי להזכיר את אמיל גרינצווייג ויצחק רבין ז"ל) – צריכים להטריד את מנוחתו של כל אדם. מדוע זה נראה כך? הסיבה העיקרית ל"מלחמה" זו היא העובדה הפשוטה שאנשים מתונים הם טוקבקיסטים גרועים. האדם המתון, שאינו מתעסק ביום יום שלו בהסברה או בהפצה של דעותיו – פשוט לא "מטקבק". אותו לא תראו שם, בין אם הוא נוטה לשמאל, נוטה לימין, או מגדיר את עצמו מרכז. עובדה זו פותחת פתח להשתלטות של השיח הקיצוני (משני הצדדים) על הרשתות החברתיות ועל התגובות באתרי האינטרנט – שיח שאח"כ גולש לרחובות, כאשר אותם טוקבקיסטים מתאגדים להפגנות, הגולשות בתורן לאלימות אמיתית – כפי שהתרחשה מספר פעמים בשבועות האחרונים בתל אביב וחיפה.

אז איך מגשרים על הפער? איך מאחדים חזרה את העם? האם זה לא מאוחר? אקדים ואומר – הפער אינו גדול כפי שנראה והמצב לחלוטין בר תיקון. ישנה אפשרות לגשר בין הצדדים! לאחר סיום הלחימה, אחרי שיתקררו היצרים שהתלהטו לנקודת רתיחה, יש לחשוב על דרכים להדגיש את המשותף בין חלקי העם – להדגיש את היותו קולקטיב אחד, הגדול מסך חלקיו. די להזכיר את הלווייתו של סמל ראשון שון כרמלי, שנקבר בנוכחות רבבות אנשים – כדי להוכיח שהישראלים מסוגלים להתאחד למטרה משותפת. הדרך לעשות זאת היא בעזרת מעגלי שיח, שיכולות לקדם העמותות השונות בישראל. עמותות רבות מחזיקות במאגרים גדולים של מתנדבים, פעילים – אנשים הנחשבים "ישראל היפה" – אשר יכולים להוות את הבסיס האנושי לאותם מעגלי שיח, אשר יקדמו הידברות. כאשר עשרות אלפי אנשים יצאו למרכזי הערים, שם יחכו להם שולחנות עם אנשים טובים, ימנים או שמאלנים, שרק רוצים לדבר ולהוציא את אשר על ליבם – הם יגלו שלא כולם בשמאל מזדהים עם האויב ושונאים את טייסי צה"ל ולא כולם בימין הם גזענים צמאי דם – שבסה"כ מה שראינו באינטרנט היו שוליים קיצוניים – ושכולנו, ימין ושמאל – יותר דומים אחד לשני ובעלי דעות דומות בהרבה ממה שחשבנו. יוזמה נוספת, שיכולה לתת משקל נגד לקיצוניים משני הצדדים ובהחלט יכול לעזור לגשר על הפער – היא עידוד "הזכות להגיב" ברשת. כאשר גם המתונים, הרוב הדומם, יצטרף לחגיגת התגובות ברשת, יצא נגד הקיצוניות ויראה את דעתו לכלל הקוראים – יוכלו אנשי הימין ואנשי השמאל להתרשם שיש להם שותפים אמיתיים לשיחה מעניינת ודיאלוג פורה – ולא רק קללות וגידופים, המובילים לאלימות. מכיוון שאחדות העם חשובה לחוסן הלאומי הנדרש לנו בזמנים קשים (ולצערי הם מגיעים מעת לעת), כולי תקווה כי יצוצו גם יוזמות ורעיונות אחרים בשטח, על מנת להרגיע את הרוחות ולהחזיר את המצב לקדמותו.

דודו מגן- חבר מרכז מפלגת העבודה ויו"ר חוג ה"פורום החברתי

רוצים להעלות מאמרי דעה בסולחה? שלחו לנו מאמרים בנושאי גישור והידברות ל- info@sulcha.co.il ואנו נשמח להעלותם.