העובד לא מתפקד? כנראה שהמנהל צריך כמה כלים גישוריים

העובד לא מתפקד? כנראה שהמנהל צריך כמה כלים גישוריים

מי מאיתנו לא חווה קונפליקט עם המעסיק ולו הזעיר ביותר? קשה למצוא אדם שיטען נגד אמרה זו. יחסי עובד ומעביד הם יחסים מורכבים ביותר. במערכת היחסים הזו מתקיים שילוב של אינטראקציה חברתית וכלכלית עסקית בו זמנית. לא ניתן להתעלם מכך שגם כאשר מערכת היחסים היא חברית, עדיין יש בין הצדדים תלות הדדית הקשורה לביטחונם הכלכלי על כל המשתמע מכך.

מעסיקים רבים נוטים לעתים להתייחס לעובד הייתה כאל מכונה שאמורה לספק תפוקה מרבית בהשקעה מינימאלית. ללא כל התחשבות ברצונותיו ובשביעות רצונו מתנאיו בסביבת עבודתו של העובד. עם השנים ויחד עם השינויים הטכנולוגיים והתפיסות השונות בראיית המעסיקים את העובדים כגורמים משמעותיים בארגונם, הולכת ומשתנה הגישה כלפי העובדים. כיום כבר מבינים יותר ויותר מעסיקים שעובד מרוצה הוא עובד יעיל. עובדים כבר הם אינם מכונות, הם בני אנוש עם רגשות ורצונות, עם מאוויים ושאיפות.

אין כאן כל כוונה לומר כי צרכי העובד חשובים יותר מצרכי הארגון. המסר הוא שאם נכבד ונבין את צרכי העובד כאדם, נוכל לגרום לו להרגיש טוב יותר גם במערכת היחסים האישית עם מנהלו וגם במערכת היחסים הכללית עם הארגון. אי לכך, רוב רובם של האנשים מזדהים עם אדם מסוים יותר מאשר עם גוף כלשהו או רעיון כללי. מנהל ישיר היודע ומכיר את נפש עובדיו יכול להפיק מהם את המיטב דרך מחויבות אישית והגברת המוטיבציה אצלם. מנהל מעין זה יוצר סביבת עבודה חיובית ופרודוקטיבית ביותר.

איך יוצרים מערכת יחסים בריאה בעבודה

מרכיבים שונים נמצאים במערכת היחסים של עובד ומעביד, ביניהם: ערכים חברתיים כגון יחס אישי, כבוד הדדי, הקשבה ופרגון. תשומת לב לרגשות אלו תעזור להפשרת כל סוג מתח קיים, תיצור אמון הדדי, שקט נפשי ובטחון אישי לעובדים ולמנהלים. בנוסף לכך, שיטת הדלת הפתוחה עם שיחות אישיות, שיתוף העובד בתהליכי עבודה יחד עם העצמתו והאצלת סמכויות מגבירים את המוטיבציה אצלו. כל הגורמים הללו מקנים לעובד הרגשת שייכות עם אחריות  ומגבירים את ערך המחויבות הן לארגון והן למנהל המזהה את חזקות עובדיו ויודע למנף אותן לטובת כול הצדדים.

ולסיום, שיתוף פעולה פנים ארגוני הינו המפתח להצלחתו באשר הוא. לשיתוף הפעולה יש חשיבות לעין ערוך: הוא יוצר סינרגיה בין מערכתית, מקדם את הארגון, מעצים את יכולות העובדים המרגישים מחויבות ושייכות יחד עם "גאוות יחידה" והופך את הארגון לשחקן משמעותי ומרכזי בשוק בו הוא פועל.

ג'וני אבו ערב, מגשר מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן