חמש עצות חשובות שיעזרו לכם להתגרש בלי מלחמת עולם

חמש עצות חשובות שיעזרו לכם להתגרש בלי מלחמת עולם

בשנת 2013 התגרשו בישראל 13,000 זוגות. הנתון הדרמטי הזה מייצג מגמה ברורה של גידול בכמות המתגרשים בישראל (5.9 אחוז רק בשנה האחרונה). כבר היום ניתן לומר שאחד מכל שלושה זוגות בישראל מתגרש. אם מורידים את אוכלוסיית החרדים והמגזר הערבי, בהם אחוז הגירושין נמוך בהרבה, מגיעים להבנה שאחד מכל שני זוגות נשואים מהמגזר החילוני והדתי לאומי עומד להתגרש.

מאחורי המספרים הללו עומדת מציאות שלעיתים קרובות, היא מציאות של סבל וכאב עבור בני הזוג המתגרשים, ילדיהם ושאר בני המשפחה שלהם. הליך הגירושין משול אצל המומחים למוות קטן. ממש כך. המשפחה מתפרקת, הביטחון והיציבות שהיו אצל בני הזוג נעלמים ומתחיל תהליך כאוב ומורכב לבני הזוג ולילדים שלהם.

על מנת ולתת לכם את עצות הטובות ביותר שעליכם לדעת לפני שמתגרשים, שוחחנו עם יניב שוורצמן, יו"ר לשכת המגשרים שעומד בראש הבית לגישור ויישוב סכסוכים, לשיחה על גישור וגירושין ומה שביניהם.

אל תוותרו על שום דבר שחשוב לכם

גירושין מייצגים את סיום מערכת היחסים הזוגית, הרגשית והכספית בין בני זוג. הדרך הטובה ביותר להביא לסיום מערכת היחסים והנישואין היא בגישור. בהליך הגישור בני הזוג מסיימים את הנישואין בלי שיצטרכו לוותר ולהתפשר. "על אף המגמה המבורכת של אנשים שרוצים להתגרש ולהיפרד הולכים לגישור לפני שהם הולכים לעורכי דין ולבתי המשפט, עדיין אנו נתקלים באנשים שחושבים שבעצם הגעתם לחדר הגישור, הם ייאלצו לוותר על הדברים שחשובים להם. מדובר בטעות גדולה מאחר ודווקא  בהליך הגישור אלו שחוששים לוותר ולהתפשר, יוכלו להשיג את ההישגים הטובים ביותר עבור עצמם ועבור ילדיהם. המקום היחיד שהם בטוח יצטרכו לוותר ולהתפשר זה בבית משפט, אז פשוט לא ישאלו אותם ויחליטו עבורם"- אומר שוורצמן.

מרבית הזוגות שמגיעים לגישור בגירושין, מגיעים מתוך מטרה לסיים את הנישואין בצורה מהירה, זולה והוגנת ומתוך רצון להימנע ממלחמה משפטית יקרה וארוכה שפוגעת על פי מרבית המומחים, בעיקר בילדים.11065830_l

אל תרוצו ישר לעורך דין

כולנו כבר התרגלנו למחשבה שבישראל אין צדק, יש רק חוק. אנשים שמגיעים לחדר הגישור מגלים שהטענה הזאת נעלמת ברגע שמתחיל הגישור. "בחדר הגישור אני מלמד את הצדדים לפעול מתוך רצון להשיג את האינטרסים החשובים להם ביותר, ולא מתוך מחשבה על מקובל או לא מקובל. הגיע אלי זוג לגישור שהיה בטוח שהם חייבים לחלק את הרכוש חצי חצי כי כך הם קראו באינטרנט. לאחר שהעלנו את כלל הנושאים שיש לדון ביניהם (רכוש, ילדים, חיים אחרי הגירושין וכו'), הגיעו בני הזוג למסקנה שיהיה להם יותר נכון אם האישה תישאר לגור בבית שלהם עם הילדים ותשלם שכירות מופחתת לבעלה. זאת במקום למכור את הבית ולהתחלק ברכוש. הפתרון היצירתי הזה, הוא פתרון שהחוק לא מכיר ורק הצדדים היו יכולים להגיע אליו בעצמם. לכן זהו הפתרון הצודק ביותר עבורם".

החופש הבלתי מוגבל של בני הזוג להגיע לפתרונות שצודקים ונוחים עבורם מבטל את הצורך בייעוץ טכני חיצוני מאחר וכל ההחלטות והפתרונות נשארים בידי בני הזוג. מה עוד שכיום ניתן למצוא כל מידע רלוונטי באינטרנט כך שאם יש שאלות אובייקטיביות, ניתן לקבל הרבה מידע ללא עלות. אם זאת חשוב להדגיש שיש מקרים בהם בתוך חדר הגישור מתגלים ויכוחים על נושאים אובייקטיבים. במקרים אלו יכול המגשר להזמין לחדר הגישור יועץ חיצוני כמו עורך דין, פסיכולוג ילדים, שמאי וכו' על מנת ויספק לצדדים בו זמנית את המידע הדרוש להם.

עשו הכל כדי שהגירושין יגמרו ובטוב למען הילדים שלכם

אין ספק שאדם שנמצא בתקופת גירושין, נמצא בסיטואציה שאינה קלה. גברים ונשים שעברו גירושין דיווחו על תחושות של לחץ ומתח כבד ובמקרים חמורים גם קריסה נפשית. חייבים להגיד שאין דרך להעלים לגמרי את הקושי, אך כן אפשר לצמצם אותו למינימום. על מנת ולהתגבר על הקושי חייבים להבין שגירושין הם פתרון טוב למצב רע. כאשר בני הזוג מגיעים למצב שהחיים המשותפים שלהם כבר אינם אפשריים עוד, הם יכולים לבחור בגישור גירושין, על מנת ולסיים את הנישואין בצורה שתקל על שניהם את ההתמודדות הנפשית כלפי עצמם וכלפי ילדיהם. ברגע שבני הזוג יבינו שהגירושין הם פתרון טוב למצב רע, הם יוכלו למנוע מהילדים שלהם לעבור הליך גירושין קשה ומכוער בבתי משפט.

שוורצמן מספר: "שמחקרים שנעשו בשנים האחרונות מצביעים באופן מובהק על כך שילדים להורים שעברו הנחיה כיצד לפעול מול הילדים בהליך גישור גירושין הצליחו לעבור את התקופה בקלות רבה ומבלי שפגעו קשות בנפשם של ילדיהם.  לעומת זאת מצאו החוקרים שילדים אשר חוו גירושין מכוערים, פיתחו בעיות אלימות ומשמעת, סבלו מרגרסיה רגשית (הרטבות במיטה, בכי, הסתגרות), ירדו מאוד בלימודים וכן הלאה. אני מוצא אצל זוגות שמגיעים אלי לגישור גירושין הנחת רווחה של ממש כאשר הם מקבלים הנחיה כיצד לפעול למול הילדים".

הליך הגישור הינו הליך חסוי ואינטימי בו שני בני הזוג, יושבים יחד עם מגשר שעוזר להם להבין מהם האינטרסים החשובים להם באמת וביחד מוצאים את הדרך בה כלל האינטרסים יתקיימו בו זמנית. כאשר בני הזוג מבינים שהם יכולים לקבל את הדברים החשובים להם בשיתוף עם בן הזוג ולא על חשבונו, השיח ביניהם הופך להיות שיח משתף ולא שיח מפריד.

אל תבזבזו את כל הכסף שלכם במלחמה נגד בן או בת הזוג שלכם

אחד השיקולים המרכזיים שהובילו למגמת הפנייה לגישור גירושין לפני פנייה לעורכי דין, הוא נושא העלויות. בעוד ניהול תיק גירושין אצל עו"ד עולה עשרות אלפי שקלים במקרה הטוב ומאות אלפי שקלים במקרים היותר קשים, בהליך הגישור גירושין, משלם כל אחד כמה אלפי שקלים בלבד. במקרים רבים כאשר בית המשפט מפנה את הצדדים לגישור, מתברר שאת המחלוקות שבין הצדדים בנוגע לילדים ולרכוש, אפשר לפתור די בקלות, אלא שכעת הוויכוח הגדול הוא על מי ישלם את שכר הטרחה של עורכי הדין? חשובה לא פחות היא העובדה שבבית המשפט נותנים מענה רק לנושאים המשפטיים בעוד שבהליך גישור ניתן להיעזר בשורה של בעלי מקצוע. "כשזוג מגיע להליך גישור ופתאום כל בעל מקצוע נמצא בהישג יד, הגירושין הופכים ליותר קלים ומקצועיים. פתאום בני הזוג יכולים להיעזר בפסיכולוג ילדים, אקטואר לענייני פנסיה, שמאים והכל במסגרת ההליך" מספר שוורצמן.

10855238_l

אל תחכו שהשופט יחליט עבורכם

גורם משמעותי נוסף שהוביל למגמה הרחבה של פניה להליך הגישור בגירושין, היא העובדה שבמרבית המקרים, גם כאשר הצדדים כבר הלכו לבית המשפט יחד עם עורכי דינם, מפנה אותם השופט להליך גישור (פישור) במטרה להקל על העומס בבית המשפט. ברם הישראליים ידועים כאנשים שאינם אוהבים לצאת "פראיירים" גם כשהם מתגרשים. לכן יותר ויותר זוגות מעדיפים להיעזר במגשר שיעזור להם להגיע לפתרון בהסכמה, ולא לתת לגורם שלישי שהם לא מכירים (השופט) להחליט עבורם.

התחושה הרווחת בקרב הציבור הינה שבבית המשפט התהליכים נגררים עד אשר הצדדים מתייאשים ומוותרים. חיזוק לכך ניתן למצוא בנתונים מדהימים שהוציאה הנהלת בתי המשפט, שמדווחת ש-74% מכלל התיקים האזרחיים בבתי המשפט, נגמרים בהסכמה בין הצדדים ולא בפסק דין. כלומר שרק 36% מהתיקים נפתרים בפסק דין של שופט וכל היתר על ידי הצדדים עצמם. והרי לכם האבסורד. מרבית התיקים ממילא מופנים בלחץ בתי המשפט להליך גישור, לאחר שהצדדים כתשו אחד את השני, הוציאו כספים רבים ובזבזו זמן רב.

לסיכום, רגע לפני שאתם הולכים להכריז מלחמה על בני הזוג שלכם ולהפוך אך הילדים לכלי נשק. אל תחקו שבית המשפט ישלח אתכם לגישור. לכו מראש למגשר ותחסכו ותרוויחו את החיים שלכם.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה>>> לכתבות נוספות לחצו כאן