הנהלת בתי המשפט מחרימה את עורכי הדין

הנהלת בתי המשפט מחרימה את עורכי הדין

האם במדינת חלם מותר להחרים ציבור?

בוא נניח שמחר כשתפתחו את העיתון בבוקר תקראו בעמוד הראשון שמשרד החינוך מחרים את ההורים. בוא נניח שבכתבה יהיה כתוב ששר החינוך הוציא הודעה לכל מנהלי בתי הספר ולכל המורים שמהיום אסור להם לפגוש את הורי התלמידים שלהם. בוא נניח ששר החינוך יסביר את הטענה בכך שהאופן בו ההורים פועלים ומבקרים את המורים והמנהלים איננו ראוי ולכן הוא מנחה את עובדיו להחרים את ההורים. ובואו נאמר ששר החינוך גם מבהיר שלא מדובר בהחלטה נגד הילדים (חס ושלום) אלא רק נגד  ההורים, ועל כן לא יהיו יותר מפגשים עם ההורים, ועדי ההורים יבוטלו וכן הלאה. מי מהקוראים רוצה לנחש מה בג"צ היה קובע בעתירה המנהלית שהייתה מוגשת כנגד שר החינוך? נכון בג"צ היה מבטל את ההחלטה הזאת ושולח את שר החינוך לעשות ריענון החומר בשיעור אזרחות ודמוקרטיה.14068108_s

 לשמחתנו שר החינוך לא הוציא החלטה שכזו אבל, אם חשבתם שהסיפור הזה דמיוני… אז טעיתם. בימים האחרונים עולם המשפט הישראלי עוסק בידיעה שפורסמה על כך שכב' השופט שמואל שפיצר (העומד בראש הנהלת בתי המשפט) הנחה לטענת לשכת עורכי הדין, שופטים בבית משפט העליון ושופטים אחרים שלא להגיע לכנס פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין בנוכחות כב' נשיא המדינה ריבלין.

 השופטים נגד עורכי הדין

הסיבה להחרמת האירוע, היא שלשכת עורכי הדין עשתה את המעשה שלא יעשה וביקשה לחזור ולקיים משוב על השופטים. למי שלא מכיר- משוב השופטים הוא שאלון שנותנים לעורכי דין בהתייחס לשורה של סוגיות ביחס לתפקוד השופטים. העובדה שמשוב השופטים חזר לדיון בהחלטה של לשכת עורכי הדין הכעיס את הנהלת בתי המשפט שהחליטה להחרים את פעילות לשכת עורכי הדין. ממש כך.

 על אף שהדבר מופרך ובלתי ניתן להסבר, הוא איננו מפתיע. בית המשפט שאמון לכאורה על "פתרון הסכסוכים" של אזרחי ישראל , מתקשה להפריד בין תפקידו המקצועי לתפקידו הציבורי. בתפקידה המקצועי על מערכת המשפט להכריע בין שני צדדים. שני צדדים שהנהלת בתי המשפט איננה אחד מהם כמובן. כאשר שני הצדדים הם זרים. זה נוח, זה קל, לזה קוראים (NIMBY-Not In My Back Yard). אך כאשר הנהלת בתי המשפט היא צד לסכסוך, מסתבר שיש נטייה שלא לפעול בצורה המקצועית המתבקשת.

מושכים בחבלהנהלת בתי המשפט פוגעת בעצמה

האם באמת הנהלת בתי המשפט חושבת שלאחר שלשכת עורכי הדין קיבלה החלטה על משוב שופטים היא תחזור בה ללא שיח וללא משא ומתן מתמשך. לא זו בלבד שהקצנת העמדה הזו רק מחזקת את עמדתה של לשכת עורכי הדין. בעקבות ההחלטה האומללה, במקום להתדיין ולנסות להשפיע ולהיות מסביב לשולחן, הנהלת בתי המשפט הופכת להיות אויבת הלשכה. וגורמת לרצון להתנגחות במקום לרצון לפתרון.

 דווקא יש טענות ראויות לדיון על המשוב, מהותו, תפקידו אופן עריכתו ובדיקת תוצאותיו. ובכל זאת בטכניקה לפתרון הסכסוך בה נוקטת הנהלת בתי המשפט, היא לא תוכל בסופו של דבר להשפיע המשוב, היא לא תוכל לנהל מאבק בתוך חדר הדיונים על דחיית מועדו ולא תוכל להשפיע על תוצאותיו ועל אופן פרסומו.

בידיעתה של הנהלת בתי המשפט- שופטים מעבירים תיקים לגישור למקורביהם

אני חייב להתוודות גם אני טעמתי מנחת זרועה של הנהלת בתי המשפט. אותה הגישה. אותו הסגנון. הדבר קרה כאשר ביקשתי מהנהלת בתי המשפט לבטל את המנהג הלא חוקי של העברת תיקים מבתי משפט לכל מיני מגשרים, חברים של… מקורבים של…. אם בהתחלה חשבתי שזה שיגעון שלי קיבלתי מכתב מהיועצת המשפטית של הנהלת בתי המשפט שמודה שמעבירים תיקים ללא נהלים מסודרים. אז עשיתי את הטעות ועתרתי בשנת 2009 לבית המשפט הגבוה לצדק. כדי לחסוך לכם את קריאת  אלפי העמודים של העתירה, אסכם בכך שבג"צ קבע שיש טעם בדבריי אך למרות זאת מחק בג"צ את העתירה בשנת 2014 בטענה שהנהלת בתי המשפט צריכה להסדיר את הליקויים ושצריכים לתת להם זמן. חמש שנים אחרי הגשת העתירה, הם זקוקים לעוד זמן. לי בזמן הזה נולד ילד שהתחיל ללכת לגן לפני שבועיים. הדבר העצוב ביותר אינו העובדה שהשופטים לא קיבלו את הטענות שלי עם זה הייתי יכול להתמודד. בג"צ לא דחה את העתירה שלי. אתם יודעים למה? הוא לא דחה כי הוא יודע שאני צודק, כי אם לא הייתי צודק היו דוחים את העתירה ונותנים לי לשלם הוצאות למדינה. בג"צ מחק. בג"צ מחק את העתירה אחרי ששילמתי אגרה (1,600 ₪ מכיסי הפרטי). מחק ולא דחה. למה כי הפרעתי לו.

הציבור מאבד אמון

הבעיה בניהול אסטרטגיה שכזו על ידי מערכת ציבורית היא שבסופו של דבר היא יוצרת לעצמה הרבה מאוד מתנגדים. לא בגלל המהות. במהות מערכת המשפט עושה את עבודתה נאמנה. אלא בגלל הגישה, בגלל היהירות של אני ואפסי עוד.

אז הנה לכם טיפ של אלופים לאנשים העומדים בראש מערכת המשפט בישראל. דעו לכם שבאופן שבו המערכת יודעת להחליט עבור אחרים ולפסוק בעבורם, אינה מתאימה לניהול משברים. דעו לכם שבהתנהלותכם, אתם פוגעים ביסודות החוק והצדק וגורמים נזק עצום לעצמכם, למוניטין שלכם ולאזרחי המדינה הזקוקים לכם שתפעלו ללא משוא פנים עבורם. בפרקליטות המדינה לא השכילו להבין זאת לבד ועל כן מונה להם לא מזמן גורם מבקר ומפקח. הגיע הזמן לחשוב על מינוי מפקח גם להנהלת בתי המשפט.

 יניב שוורצמן, מגשר- יו"ר לשכת המגשרים בישראל והעומד בראש הבית לגישור ויישוב סכסוכים

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן