אפשר ללמוד משהו על גישור מגאנה

אפשר ללמוד משהו על גישור מגאנה

השופט העליון צ'רלס גיאמפי-דאנקה, אמר לאחרונה, שצדדים המעורבים בסכסוך, בעיקר אזרחי, צרכים לפנות לפתרון הגישור, המהווה כלי יעיל לפתרון הסכסוך: "מנגנון הגישור הוא שותף שניתן לסמוך עליו למערכת המשפט מסורתית, וחייב לפיכך להיות מאומץ ומטופח כמערכת יעילה להשגת צדק".

השופט אמר את הדברים במהלך תדרוך עיתונאים ופתיחת שבוע הגישור בצפון גאנה, המיועד להגביר את המודעות של הציבור, לחשיבות הפניה לגישור ככלי אלטרנטיבי ליישוב מקרים מסוימים.

הוא אמר, שמאז מיסוד הגישור בגאנה לפני כ- 13 שנים, באו על פתרונם המוצלח מקרים רבים באמצעות הגישור, וזה חסך זמן והוצאות לצדדים המעורבים, כמו גם הוריד עומס ממערכת המשפט.

השנה, סיסמת הגישור היא "גישור המחובר לבית המשפט – כלי להשגת שקט ויציבות". הפעילות מיועדת ליצירת מודעות ציבורית – מגשרים, עורכי דין, שופטים ובעלי עניין אחרים יפעלו לקידום השימוש בגישור.

השופט גיאמפי-דאנקה אמר, שתוכנית הגישור הורחבה למחוזות נוספים ובתי משפט מחוזיים ושלום, ולמעלה מ- 215 מגשרים עברו הכשרה וצוותו לכל אחד מבתי המשפט.20962060_l

בין 2008 ל- 2013 התקיימו מעל 28 אלף הליכי גישור, כמחציתם הסתיימו בהסכם. השופט אמר, שהגישור משלים את מערכת בתי המשפט המסורתית, ונותן גישה יקרה פחות לצדק, קלה יותר, מהירה יותר ולא עימותית, כך שנמנע מצב של "הכל או כלום" משני

"הגישור מאפשר לשמור על מערכת יחסים, ובמקום שהוא מצליח, הצדדים לוחצים ידיים עם המגשר בסוף", הוא אמר והוסיף, "הצדדים לומדים להעריך בעצמם את התהליכים ולהבין, שזה מלמד אותם דרכים חדשות להתמודד עם סכסוכים עתידיים".

את המידע מסר לנו המגשר רם אזרח המגשר מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים – יניב שוורצמן

מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה. לכתבות נוספות >