כמה מזונות צריך לשלם בגירושין?

כמה מזונות צריך לשלם בגירושין?

כמה מזונות צריך לשלם בגירושין?

שאלה זאת נשאלת על ידי כל גבר ואישה שחושבים להתגרש. אחד החששות הגדולים של כל מי שעומד להיכנס להליך גירושין, קשור למזונות ולשאלה כמה כסף ישלם או יקבל מהצד השני. השאלות שאנו שומעים הן בעיקר: איך אפשר לחיות כלכלית אחרי גירושין? איך בונים תקציב למחייה אחרי הגירושין? איך מממנים את ההוצאות אחרי הגירושין? ועוד שאלות רבות שכולן קשורות לשינוי הצפוי מהבחינה הכלכלית. מאחורי כל השאלות הללו, עומד אינטרס מהותי אחד- איך שורדים כלכלית אחרי הגירושין. כאשר מגיעים למגשר, האינטרס הזה הוא הדבר המהותי ביותר שחייב לקבל תשובה ברורה לחלוטין. בהליך גירושין שנעשה בצורה הטובה ביותר (בגישור כמובן), משיגים בסופו של דבר, הסכם גירושין שמאפשר לשני הצדדים להמשיך בחייהם בצורה מיטבית ומאפשר לשניהם להתקיים כלכלית בצורה טובה בהתאם להכנסותיהם והוצאותיהם. על מנת ולהבין את ההבדל בין גישת המגשר לגישתם של עורכי הדין, יש לדעת עובדה אחת מהותית:

אין שום חוק שקובע כמה כסף ישלם הגבר לאשה!

27699301_l

 

 

 

 

איך קובעים כמה כסף ישולם במזונות?

לשאלה הזאת אין אף תשובה מוחלטת. במדינת ישראל אין דבר הנקרא "מחשבון מזונות" שתפקידו לתת לכם תשובה מדויקת לכמה מזונות תשלמו או תקבלו. בתי המשפט קובעים את גובה המזונות ביחס לפרמטרים שונים ונוספים שקיימים בתוך כל מקרה גירושין ספציפי. למשל, במידה ויש לזוג שלושה ילדים והאישה מרוויחה פי שניים מבעלה, גובה המזונות יהיה שונה מאשר במידה והגבר הוא זה שמרוויח יותר. ואם מדובר על סיטואציה בה הילדים גודלו באופן שווה על ידי שני ההורים ויש הסכמה למשמורת משותפת, אזי גובה המזונות יהיה שונה לחלוטין מבמקרה בו האב או האם היו מגיעים פעם בשבוע הביתה ומדברים על משמורת בלעדית של אחד ההורים. ההבנה הזו שאין שום מחשבון ואין שום דרך לקבוע מה יהיו המזונות בסופו של דבר, צריכה או להדאיג או לעודד אתכם. השאלה עם תהיו מעודדים או מודאגים קשורה בקשר ישיר לשאלה היכן תבצעו את הליך הגירושין שלכם.

ממה לדאוג בגירושין?

קודם כל חשוב שתדעו שאם מנהלים את הגירושין בגישור ובצורה של שיתוף ותאום בין ההורים, אין סיבה לדאגה. הדבר שיכול לגרום לכם לדאגה הוא כאשר מוגשת תביעת גירושין לבית המשפט. לא משנה מי הגיש את התביעה קודם לכן, ברגע שהוגשה התביעה מתחילה מלחמה. המלחמה הזאת תיגמר ברוב המקרים בעוד שנים ותגרום לכם ולילדים שלכם נזק רב. על כן טוב תעשו אם תעשו ככל שביכולתכם כדי למנוע את הגשת התביעה. בכל הקשור לשאלת המזונות תאלצו במקרה והגעתם לבית המשפט, לדאוג כל הזמן מאחר ולא תדעו עד הרגע האחרון, מה יחליט השופט. חוסר הידיעה הזה ידיר שינה מעיניכם ויגרום לכם לפעול מתוך לחץ ופחד שעלולים לגרום לכם לעשות טעויות קשות נוספות.

ממה להתעודד בגירושין?

אם פניתם לגישור אתם כבר יכולים להתעודד. מכאן הסיכוי שאתם ובן או בת הזוג שלכם יגיעו אתכם להסכמות גבוה ביותר. מעל 90% מהמקרים שמגיעים לגישור נגמרים בהסכמה ובתאום, כך שלא משנה כמה מזונות תקבלו או תשלמו, זה יהיה בהסכמה מלאה שלכם. העובדה שאתם ורק אתם תסכימו לתוצאה הסופית של הגישור, מבטיחה לכם שתקציב החיים שלכם לאחר הגירושין, יהיה הטוב ביותר עבורכם לנוכח הנסיבות.

מה מטריד את האבות בגירושין

בנוסף לשאלות שהעלנו בראשית המאמר, יש להבין שלאבות יש בדרך כלל חששות ייחודיים להם. חששות אלו נוגעים לשאלה איך יצליחו גם לממן את המחייה שלהם עצמם בבית חדש אליו ייאלצו (במרבית המקרים) לעבור, ובמקביל כיצד יוכלו לממן את ילדיהם. בנוסף כמובן הגברים מודאגים ביותר משאלת המשמורת והסדרי הראייה שהרי הם אינם רוצים לוותר על הזכות לגדל ולחנך ולראות את ילדיהם. מדובר באינטרסים בסיסיים ביותר שבמידה ולא יקבלו מענה, הליך הגירושין והשפעותיו יהיו קשים ביותר כלפיי כל המעורבים.21492102-partnership-power-business-concept-with-two-trees-joining-forces-together-to-create-a-new-growth-opp

ממה חוששות נשים בגירושין

הנשים מצדן חוששות בדרך כלל מאותם דברים אך מהצד השני. חששה של האישה שבדרך כלל מקבלת את המשמורת על הילדים, הוא בדרך כלל סביב השאלה כיצד היא תצליח לממן את ילדיה ואת עצמה, כאשר משכורתו של בעלה נעלמת. מכאן שהיא תעשה ככל שביכולתה שסכום גבוה ככל הניתן מהמשכורת של בעלה (גרושה לעתיד) תישאר בידיה. גם כאן מדובר באינטרס הישרדותי מובן וברור. אינטרס לגיטימי שחוסר מענה אליו יוביל גם כן למלחמת גירושין קשה.

איך מיישבים את הסתירה בין רצון האב לרצון האם?

ראשית יש לזכור כל הזמן שאותם בני זוג הצליחו לחיות זמן רב ביחד ואף לגדל יחדיו ילדים. ואת כל זאת הם עשו יש לזכור, בעזרת אותן הכנסות והוצאות ובאותה סביבה בה הם חיים גם כיום. הבנה זו חשובה על מנת ולהבין שגם השינויים הקרבים כעת אל הזוג שעומד להיפרד, אינם חייבים להיות דרסטיים. זוג שחי ברמת חיים בינונית יוכל להמשיך לחיות באותה רמה תוך מספר שינויים בדרך ההתנהלות של שני הצדדים לאחר הגירושין. כאשר בני הזוג פועלים להתגרש מתוך הבנה זאת, שהחיים ממשיכים גם אחרי הגירושין ושיש למצוא את הפתרון שיאפשר לשניהם לחיות ברמה סבירה, וכאשר שניהם מכבדים את זכותו של האחר לחיות חיים ברמה סבירה, ניתן להגיע במהירות יחסית להסכם גירושין שיאפשר לשני הצדדים את מבוקשם.

לסיכום שאלת כמה מזונות צריך לשלם בגירושין, ניתן לראות שבגישור השאלה הופכת להרבה פחות מפחידה ומאיימת, כאשר מגיעים לגישור. כאשר המתגרשים יושבים בגישור ובונים יחד תקציב שיאפשר לשניהם לחיות בצורה סבירה. התאום הזה בין ההורים הגרושים יהיה הטוב ולמען האמת גם הזול ביותר בכל הנוגע לבני הזוג ולילדיהם המשותפים.

הכתבה מאת  פורטל הגישור הישראלי סולחה. לכתבות נוספות >