אתיקה בחדר הגישור

אתיקה בחדר הגישור

חלק שני מהמדריך לבחירת מגשר שכתב המגשר יניב שוורצמן. המדריך מובא אליכם באדיבות צוות הבית לגישור ויישוב סכסוכים.

המגשרים בהליך הגישור, מייצגים למעשה את התהליך והסכסוך. המטרה שלהם הינה, להיות ניטרליים לחלוטין, ללא כל עמדה או דעה על הסכסוך או על אחד הצדדים. בדרך זו, המגשרים מייצרים אמון רב עם שני הצדדים ומביאים אותם לנהל שיח והידברות אמתית, תוך גילוי  מידע רב החשוב לפתרון הסכסוך במסגרת פגישות הגישור. למעשה, המגשרים הם היחידים שמייצגים את האינטרסים והרצונות של שני הצדדים. עובדה זו, מובילה לכך שהמגשר צריך להתנהל בצורה המוסרית והמקצועית ביותר, מבלי לנטות כלפי מי מהצדדים בשום צורה ודרך, בנוסף, הרי שעליו להכיר את הכללים לצורך ניהול הליך הגישור.

אחת הדרכים להבטחת התנהלות תקינה של המגשרים היא, לוודא שהמגשרים כפופים למערך אתיקה. נכון להיום, הכפיפות למערך האתיקה נובעת מתוך רצון ובחירה. כלומר, לא חלה חובה על מגשר להיות כפוף למערך אתיקה כלשהו. לכן, על-מנת שמגשר יהיה כפוף למערך אתיקה, עליו לקחת באופן יזום אחריות ולהצטרף ללשכת המגשרים בישראל. העובדה, שמגשר בוחר שלא להחיל על עצמו כללי האתיקה בתחום הגישור, צריכה להדליק אצלכם נורה אדומה.

 עומדים להתגרש? נקלעתם לסכסוך עסקי? הבית לגישור ויישוב סכסוכים מציע לכם פתרון מהיר, יעיל וזול >>>

 על מנת שתבינו את חשיבות נושא האתיקה, אשתף אתכם בכמה כללים אתים שהמגשר חייב לנהוג על פיהם:

המגשר, חייב לוודא שאתם לוקחים חלק בהליך מתוך רצון חופשי ולא מתוך לחץ המופעל עליכם (על-ידי הצד השני או צדדים שלישיים), על מנת שתמשיכו בהליך הגישור.

יניב-שוורצמן-תמונת-רוחב

המגשר מחויב ליידע אתכם במקרה בו עלול להיווצר מצב של ניגוד עניינים או נגיעה אישית, בינו לבין אחד הצדדים (נתקלתי לצערי במגשרים שהעלימו מידע חשוב זה).

חשוב לא פחות, לאחר תום ההליך, יימנע המגשר מיצירת מערכת יחסים מקצועית או עסקית עם אחד המשתתפים בנושא הקשור להליך.

כמו כן, המגשר חייב לשמור בסוד כל מידע שהגיע לידיו במסגרת הליך הגישור. חשוב שתדעו שהמגשר חייב להימנע ממתן חוות דעת מקצועית לטובת אחד המשתתפים בהליך הגישור, אף אם היא בתחום התמחותו.

מגשר לעולם לא יתנה שכר טרחתו בתוצאות ההליך, מאחר והתנייה כזו, נותנת למגשר אינטרס אישי כלכלי .

אלו דוגמאות בודדות של כללים אתים, שלמעשה שומרים עליכם כמגושרים ועל הגינות הליך הגישור. במרבית המקרים, המגשרים הם אנשים עם תחושת שליחות גבוהה ומקצוענים. אולם, עליכם לוודא כי הם לקחו על עצמם את החובות האתיות המקובלות בעולם.

 המלצה:

בחירת מגשר שחלים עליו כללים אתים מקצועיים בתחום הגישור. מגשר מקצועי, לא אמור לחשוש להיות כפוף לכללי האתיקה. כללי האתיקה בתחום הגישור, חלים באופן גורף על כל מגשר שחבר בלשכת המגשרים בישראל.

 שאלות ראיון למגשר:

  1. האם אתה כפוף לכללי אתיקה?
  2. במידה וכן – לאיזה כללים ותחת איזה ארגון? (במידה ולא יש להדליק נורה אדומה)

    למידע נוסף ושיחה עם מגשר, השאירו פרטים ונחזור אליכם:

יניב שוורצמן, מגשר. יו"ר לשכת המגשרים בישראל ועומד בראש הבית לגישור ויישוב סכסוכים

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>>> לכתבות נוספות לחצו כאן