עשרת כללי ברזל בגירושין

עשרת כללי ברזל בגירושין

אפשר להתגרש שפוי, הגיוני ומכובד. בלי לצאת למלחמות ובלי לעשות ויתורים מרחיקי לכת. לעבור את התהליך הקשה הזה מבלי שישאיר בכם ובמשפחה שלכם חותם של שבר. איך עושים את זה? ריכזתי עבורכם כמה עצות מעשיות.

אני אתחיל בזה שאגיד לכם חד וברור שזה אפשרי. יש זוגות רבים שמתגרשים בלחיצת יד בסופו של דבר, וממשיכים להיות הורים במשותף למרות הכל. כך גם אחרי הגירושין הם מצליחים לנהל את המשפחה שלהם ביחד אך במתכונת שונה מזו כשהיו נשואים.

להתגרש זה קשה

כל מי שהיה שם יודע, התהליך הזה הוא כמו לצעוד במדרון חלקלק, כמו ללכת על קורה צרה מאוד צעד אחד לא נכון ואתה נופל.

אני רואה את הזוגות האלה כל יום בחדר הגישור, אני יודעת מה הם מרגישים ישבתי על הכיסא הזה בעצמי. הרבה מאוד מתח, פחד, בליל של מחשבות ושאלות, מה צריך לדעת ומה מגיע לי, על מה אני מוותר, מה אומר החוק, מה אני נותן ומה אני מקבל. זה קצת מאבק על טריטוריות, מחשבים כל משפט מול הצד השני כי מה שהסכמתי היום יקבע את המציאות שלי מחר. וכן, זה קשה. הישיבה בחדר הגישור דורשת הרבה פעמים תעצומות נפש גדולים.

עומדים להתגרש? נקלעתם לסכסוך עסקי? הבית לגישור ויישוב סכסוכים מציע לכם פתרון מהיר, יעיל וזול>>>

אבל זו הדרך היחידה. למאבקים בבית המשפט יש מחיר. נפשי וכלכלי אבל את עיקר המחיר ישלמו הילדים שלכם. בפרק השני של הסדרה "של מי אתה ילד" ששודרה בערוץ 10, עומדת ילדה בת 11 מול המצלמה ומספרת שיש שתי ילדות בדמותה. האחת שנמצאת עם האמא והשנייה שנמצאת עם האבא ואיך היא חולמת על זה שתהיה רק אחת ממנה. טובי הפסיכולוגים לא יכלו לתאר את זה טוב יותר. זהו תג המחיר.

מנעד הרגשות בתוך ההליך הזה הוא כל כך רחב שהרבה פעמים לא רואים מה קורה בדרך, הדרך הזאת היא הרצפה של הילדים שלכם. אל תשמטו להם אותה מתחת לרגליים.

איך עושים את זה שפוי, הנה כמה עצות:

  1. לפני הכל קלישאתי ככל שזה יישמע תזכרו שזאת האמא, זה האבא של הילדים שלכם. ניצחתם במערכה מולו או מולה… הילדים שלכם הפסידו, למשוואה הזאת יש רק תוצאה אחת.
  2. תמצאו לכם אנשי מקצוע שאתם סומכים עליהם ומרגישים שאתם בידיים טובות. הגעתם למגשר או מגשרת שלא הרגישו לכם כאלה חפשו אחרים.
  3. כן, הרבה פעמים זה ממש מפתה להשתמש בילדים בתוך הכעס, זה זמין ובטוח יכאיב לצד השני, לשחרר איזו אמירה עוקצנית בסגנון "אבא שלך…" או בכלל להכניס את הילדים ככלי לניגוח ומיקוח. אל תשימו את הילדים שלכם באמצע. הם הילדים אתם המבוגרים זה כלל ברזל. לכם קשה להם קשה יותר, אתם אלו שצריכים לדאוג להם.
  4. לאורך כל הדרך תדברו. עם הפסיכולוג, רב, חברה, שכן קרוב, אמא אבא או כל מי שנכון לכם. פריקת המטענים מול מישהו חיצוני תנקה אתכם ממפגש למפגש בתוך ההליך.
  5. אם אתם כבר מחליטים להתייעץ עם עורכי דין שימו לב שהם אנשי שלום.  שהם לא מדברים במושגים של מלחמה, שהם לא מלבים את הפחדים שלכם, שהם לא נביאי זעם. יש כאלה עורכי דין תמצאו אותם, אפשר להתרשם  מגישה וסגנון כבר מהתכנים שיש באתר.
  6. לצד כל הקושי, לצד הרצון הגדול "לתפוס" כמה שיותר, הבדילו בין עיקר לטפל: האבא רוצה להיות שותף בקניית הבגדים לילדים ואת ממש לא סומכת עליו, זה טפל, הקשר עם האבא שמתקיים כאשר הם הולכים יחד לקנות בגדים הוא חשוב יותר.
  7. שימו לב להתרחק, לאטום אוזניים מול כל היועצים שהתגרשו בעצמם, שאח שלהם התגרש או השכנה ממול שהתגרשה וכמה מיררו את חייהם כל הדרך אל הגט. לכל אחד יש את הסיפור שלו, מה שהיה נכון למישהו אחר לא חייב להיות נכון לכם.
  8. תמצאו פעילות פורקת מתחים: ריצה על חוף הים, יוגה, אגרוף, ציור, רקמה כל מה שעושה לכם טוב. לעניין המשאבים תחשבו שזה שכר הטרחה והזמן שהייתם מבלים אצל עורכי הדין.
  9. לבסוף, בין לבין הסתכלו על היום שאחרי. מי שיושב שם לצדכם הוא ההורה של הילדים שלכם. הוא רק יפסיק להיות בן או בת הזוג שלכם אחרי הגירושין. הורה הוא יישאר והוא היחידי שיש לילדים שלכם, ביום שאחרי, תצטרך להיבנות שם תקשורת סביב היותכם הורים גרושים.
  10. תהיו אופטימיים. בסוף זה ייגמר ואתם תוכלו להמשיך בחייכם.

ליזה זהר, מגשרת מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה>>> לכתבות נוספות לחצו כאן