האם יכול להיות עורך דין ומגשר בו זמנית?

האם יכול להיות עורך דין ומגשר בו זמנית?

תחרות סמויה קיימת בין מגשרים שהם עורכי דין לבין מגשרים שאינם עורכי דין.  הבסיס לכך היא ידיעת חוק ומשפט על ידי עורכי דין שגם עוסקים בגישור  לבין מגשרים שאינם עורכי דין -אבל, באו ממקצועות מגוונים, ללא יידע מקצועי בחוקים ותקנות.

לאחרונה, חלק מעורכי הדין מעבירים סכסוכים המתקבלים אצלם לגישור  ומעבירים למגשר חיצוני העובד איתם על בסיס שנקבע ביניהם. בעבר ואולי גם כיום, יש הרוצים שרק עורכי דין יוכלו לשמש כמגשרים, כפי שקורה במספר מדינות בודדות בעולם (למשל רומניה). ויש מנגד, הטוענים כי עורכי דין צריכים לעסוק רק בעריכת דין כמקצוע נפרד מגישור, שבו יעסקו רק מגשרים. שזה יהיה מקצועם הבלעדי והיחידי.

בעבר, בהרצאה שהעביר שופט בית המשפט העליון בדימוס, אריה קלינג הוא טען, כי על פי כללי האתיקה של לשכת עורכי הדין,  אסור לעורך דין לעסוק במקצוע אחר, לבד מעריכת דין והשאלה שעלתה לדיון באותה הרצאה שהתקיימה בבית הפרקליט הייתה: האם גישור נחשב למקצוע אחר?

עומדים להתגרש? נקלעתם לסכסוך עסקי? הבית לגישור ויישוב סכסוכים מציע לכם פתרון מהיר, יעיל וזול >>>

אבל, בישראל, המחוקק מאפשר גם למי שאינו עורך דין לשמש כמגשר ואף מעודד גישור בשניים ( גישור ב  CO) כשלעיתים, אחד מהשניים הוא עורך דין.

כיום וכל עוד הנושא אינו מוסדר, עורכי דין רבים נוהגים להציג את עצמם כמגשרים. כאשר אותם עורכי דין מציגים את עצמם כמגשרים, הם עושים זאת פעמים רבות ללא יכולת לגשר בצורה מקצועית בפועל. מספרים על עורך דין שעסק גם בגישור, שלא הצליח למצוא לקוחות וגם לא לקבל גישורים, וכל זאת הוא התעקש לעבוד כעורך דין ומגשר בו זמנית. לפחות כרטיס ביקור מרשים היה לו…

כלפי חוץ, הוא תמיד הרשים באמירות שהוא אדם מאד עסוק, יש לו לקוחות רבים וגם גישורים רבים. הוא היה מאד פעיל בפייסבוק – תמיד כתב ועידכן, הודיע על קיום אירועים (שלא התקיימו). תמיד השתתף בכל אירוע גישורי שהתקיים, לבוש תמיד בלבוש ספורט אלגנט ותמיד עם עניבה תואמת.

ויום אחד, האמת יצאה החוצה…… איך?

עורך הדין שהוא גם מגשר שמע צעדים במדרגות לכיוון משרדו. מייד מיהר וענב עניבה, לבש את הז'קט,  התיישב בכורסתו והרים את הטלפון והתחיל לדבר בקול רם.

הוא סימן לאיש שנכנס למשרדו להמתין עד שיסיים את השיחה.

ובשיחה "התרברב" שהוא אדם עסוק ולא יוכל לקבל את  תיק התביעה כנגד חברת גוגל, כי הוא מאד עסוק וגם, לצערו,  לא יוכל לטפל בתיק של איש הציבור, אפילו שהוא יודע כי תיק כזה יביא לו הרבה פרסום….

בסיום השיחה -הניח את השפופרת של הטלפון במקומה  והזמין את האורח שהגיע להיכנס לחדרו ולשבת.

הוא  התנצל בפני האורח על שנאלץ להמתין לסיום שיחתו בטלפון ושאל: כיצד אוכל לעזור לך?

האורח השיב:  נדמה לי שאני כאן כדי לעזור לך…..אני יוסי מחברת "בזק" ובאתי לכאן כדי לחבר לך את קו הטלפון שהפסיק לפעול , ממנו כעת דיברת  – ואתה  , הרי , הזמנת שרות…..ואני השירות !!!!

עורך הדין החוויר…..ואנו למדנו מהי האמת המסתתרת מאחורי האיש המרשים שהוא דמטות שנוצרה רק לצורך בדיחה וחידוד זה לחג החנוכה התשע"ה..

דר' דוד סילורה מגשר ומנכ"ל מרכז סילפר לגישור והדרכה בתל אביב.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן