האם המוסלמים יכולים להתגרש מנשותיהם?

האם המוסלמים יכולים להתגרש מנשותיהם?

גם על המוסלמים הגירושין אינם פוסחים. אצל המוסלמים, הפסיקה הסופית לגירושין נתונה בידי הבית דין השרעי שהוא מקביל לרבנות בדת היהודית. בית הדין השרעי מטפל בגירושין, ירושה ואפוטרופסות אך בעיקר ועל פי רוב בנושא הגירושין.

בכול עדות האיסלם, השיעים, הסונים וכדומיהם, חוקי השריעה חלים על כולם מהסיבה הפשוטה שהם כתובים בספר הקוראן בצורה די מפורטת ואין הרבה פרשנויות בנידון. במידה ויש אי אלו הבדלים, הם מזעריים ואינם עקרוניים במיוחד והינם תלויים במדינות ובתרבותיות השונות. לדוגמא, בכול המדינות הערביות מותר לגבר לשאת ארבע נשים מלבד בטוניס בה חוקי הנישואין מאפשרים נישואין לאישה אחת בלבד.

גם המוסלמים לא תמיד מסכימים על איך מתגרשים

במקרה של גירושין בהסכמה, שני בני הזוג פותחים תיק גירושין בבית הדין השרעי שממנה 2 אישי ציבור הנקראים, "מוחקמין" . בדרך כלל אלו אנשים בוגרים, מובילי דעה בקהילה, בעלי השפעה, המוכרים בסביבתם כאישיות מכובדת ושקולה. כול צד מבני הזוג בוחר את אחד "המוחקמין".

שני מכובדים אלו מנסים לגשר על הפערים, על חילוקי הדעות ולמצוא את המשותף ביניהם. לאחר מספר ניסיונות של גישושים ורק במידה שאין כול מוצא לדילמות בין בני הזוג, שני " המוחקמין" מגיעים למסקנה שהפתרון היחיד לחילוקי הדעות הוא הגירושין. הם מגישים את מסקנותיהם לקאדי ( מקביל לרב או כומר) והוא פוסק על הגירושין.

במקרה כזה, בית הדין השרעי פוסק על מזונות, חלוקת רכוש וכיוצא בזה על פי הסכמת שני הצדדים. בדרך כלל, בית הדין השרעי משתדל לא לפסוק בנושאים אלו של חלוקת רכוש ושולח את בני הזוג לבית המשפט שיטפל בעניינים אלו על פי חוקי מדינת ישראל.

במקרה של גירושין כשאין הסכמה בין בני הזוג, על פי חוקי השריעה (חוקי הדין האיסלמי), הגבר יכול לגרש את אשתו מעל פניו ובכך הוא מתגרש ממנה. מספיק שהוא חוזר על צמד המילים " את גרושה " שלוש פעמים, והאישה הופכת לגרושה. יש לו את הסמכות הזאת על פי חוקי השריעה אך במקביל עליו להתמודד עם תביעות מזונות, דיור ועוד…

עומדים להתגרש? נקלעתם לסכסוך עסקי? הבית לגישור ויישוב סכסוכים מציע לכם פתרון מהיר, יעיל וזול >>>

בישראל, החוק שולל מהגבר את הזכות הזאת ולכן הוא צריך לפנות לבית הדין השרעי על מנת לקבל את הסכמתו לגירושין.

על מנת להעמיד דברים על דיוקם, הגבר, כפי שנאמר, על פי חוקי הדת יכול להתגרש מאשתו בצעד חד צדדי. אולם, לאישה יש כלי שבו היא יכולה להשתמש נגד בעלה, במיוחד בעת הגירושין, זה הוא המוהר "המאוחר".

ביום החתונה, על הגבר לשלם מוהר "מוקדם" שמשולם בזמן חתימת הכתובה, זה יכול להיות סכום מזערי, ובעתיד במקרה של גירושין יהיה עליו לשלם את המוהר " המאוחר " שבדרך כלל הינו סכום גבוה מאוד שבא להרתיע גברים מלהתגרש מנשותיהם.

במקרה שהאישה רוצה להתגרש מסיבות שונות כמו השפלות ויחסי אישות פוגעים ומעליבים, בית הדין השרעי פוסק לגירושין, אך פותר את הבעל מכול ההוצאות הנלוות כולל המוהר "המאוחר". האישה מוותרת על זכויותיה ועוזבת את בעלה. יש לציין כי את המוהר " המאוחר " האישה יכולה לתבוע בכול עת ובלי כול קשר לגירושין, אפילו בעודה חיה עימו.

 במקרה בו הבעל רוצה להתגרש למרות שחוקי השריעה מאפשרים לו זאת ובמהלך חד צדדי,  חוקי מדינת ישראל אינם מאפשרים לו זאת, חובה עליו לפתוח תיק בבית הדין השרעי. על הבעל תוטל החובה במקרה זה להציג סיבה מספקת לגירושין. שוב גם במקרה של אי הסכמה, נבחרים "המוחקמין" המנסים לגשר ולפשר בין שני בני הזוג. במידה והבעיות אינן ניתנות לגישור, "המוחקמין" מגישים את מסקנותיהם לקאדי שפוסק על הגירושין אך מחייב את הצד המבקש לפצות את הצד השני.

ג'וני אבו ערב, מגשר מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן