10 דברים שאתם חייבים לדעת על "חוק גישור גירושין (לא) חובה "

10 דברים שאתם חייבים לדעת על "חוק גישור גירושין (לא) חובה "

10 דברים שאתם חייבים לדעת על "חוק גישור גירושין (לא) חובה" ("חוק הסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה")

 1. כל מי שקורא לחוק החדש, 'חוק גישור חובה', לא קרא את החוק. פשוט ככה. אל תאמינו למילה ממה שכתוב בכותרות. אין גישור חובה. החוק החדש לא מסדיר את הליך הגישור.
 2. החוק החדש לא מאפשר להגיש כתב תביעה מהסיבה הפשוטה שכתב התביעה והאופן שהוא מנוסח מחריף את הסכסוך ללא צורך. מי שרוצה לפתוח תיק ירשום בקצרה ובנקודות את הנושאים לדיון ובכך בעצם יתחיל את ההליך.
 3. כל זוג שירצה להגיש תביעה לבית המשפט יוזמן, לפני כל דבר אחר, ליחידת הסיוע. ביחידת הסיוע יושבים עובדים סוציאליים (בעיקר), עורכי דין המתמחים בגירושין בשיתוף פעולה ובעלי מקצוע נוספים (מטפלים, פסיכולוגים וכן הלאה).
 4. לפגישות ביחידת הסיוע קוראים פגישות מהו"ת – כלומר פגישות מידע, היכרות ותיאום.
  • בני הזוג יקבלו מידע מסודר על משמעות הגירושין, עליהם, על הילדים ובני המשפחה, המשמעויות הכלכליות והמשפטיות.
  • תיערך היכרות עם בני הזוג בכדי לתת להם כלים להתמודד עם הליך הגירושין.
  • ייערך תיאום של התהליך המתאים לבני הזוג: טיפול, גישור או בית משפט.
 5. בני הזוג חייבים להגיע לפגישת מהו"ת (ניתן לכפות 4 פגישות מהו"ת), רק לפגישת מהו"ת. כלומר, בני הזוג חייבים לקבל מידע אמין, ניטראלי ומלא על תהליך הגירושין בכל ההיבטים. אין חובה, לגשת לטיפול או לגישור או לעורכי דין.
 6. התהליך כולו נמשך 45 ימים. זהו. 45 ימים לקבל מידע וללכת לשקול את האפשרויות. אח"כ כל זוג יחליט אם הוא רוצה לנסות ולשקם, להיפרד בדרך מהירה יעילה וכמה שפחות פוגענית בגישור או להתנגח בבתי משפט. מה שנכון לכל זוג.
 7. פגישות המהו"ת הן חינם. ללא תשלום. תהליך טיפול או גישור או בית משפט יעלו כסף. מי שחושב שהוא יחסוך כסף בתהליך טועה. כסף בכל מקרה ישולם לבעלי המקצוע הרלוונטיים (מטפל, מגשר או עו"ד). הדבר היחיד שיינתן על-פי החוק החדש והוא בחינם זה המידע.
 8. חיסרון אחד פרקטי בולט בחוק החדש, הוא שכלל פגישות המהו"ת נערכות בבוקר. מרבית הזוגות המתגרשים הם שכירים. להפסיד 4 ימי עבודה בחודש זה לא פשוט. מבלי להיות פראנואידים, יש חיסרון נוסף אחד משמעותי והוא שכלל המידע האישי שלכם מתועד במערכת של הרווחה, פעם אחת נכנסת מאוד מאוד קשה לצאת ולכו תדעו מה יעשו עם המידע.
 9. החוק לא פתר למרבה הצער את סוגיית "מרוץ הסמכויות", כאשר מי שיגיש את הבקשה, טכנית, ראשון, יוכל לבחור את המקום בו בני הזוג יתגרשו, אולם בגלל הריכוך של ההגשה (בהגשת נקודות של נושאים לדיון, ולא כתב תביעה), במרבית המקרים, שאלת מרוץ הסמכויות כלל לא תעלה, כי הגירושין יסתיימו בהסכמה ובאופן יעיל ומהיר.
 10. החוק הוא גאוני. המחוקק הבין שלמרות שבני הזוג נגררים למלחמה עקובה מדם, לעיתים עקב לחצים חברתיים סביבתיים או בשל מניעים זמניים (כגון סיבת הפרידה), והסיבה היחידה לאותה המלחמה, היא איך שהתהליך התחיל. החוק החדש יפחית את מספר הנפשות הפגועות מתהליך הגירושין, יחסוך מאות אלפי ₪ לבני הזוג, והוא בעיקר יחזיר את השפיות לתהליך הגירושין, שעל אף היותו קשה, הרי שתכליתו היא דווקא לפתור ולשנות מצב קשה קיים בין בני הזוג, בגינו הם מבקשים להיפרד, ולתת לבני הזוג אפשרות להיות מאושרים ולהתקדם בחייהם.

 

בהצלחה!

עו"ד יניב שוורצמן, מגשר גירושין

יו"ר לשכת המגשרים בישראל,

 אם אתם זקוקים למידע נוסף בנושא גירושין לחצו על אתר גירושין או תתקשרו ל-077-5151333 ומגשר גירושין מומחה יסייע לכם.