תביעת השתקה – מה עושים שמקבלים מכתב מאיים

תביעת השתקה – מה עושים שמקבלים מכתב מאיים

תביעת השתקה – ראשית אנחנו צריכים להבין מהי ״תביעת השתקה"

זה איום או הגשה של תביעה משפטית נגד מי שעומד על זכותו הלגיטימית למתוח ביקורת, כשלרוב המטרה של זה היא להרתיע ולהשתיק את נותן הביקורת.

בתור התחלה חשוב לי לומר שמאוד קשה להחליט מי צודק במלחמה הזאת.

מצד אחד אנחנו יודעים שלא מעט אנשים הם חסרי רסן בכל מה שקשור לתגובות, ביקורות ושיימינג. לבוטות אין גבולות ברשת, מצד שני חברות מסחריות מנצלות את כוחן בהיבט הזה, לעיתים לא בצדק ולעיתים כן.

מרבית מנהלי הקהילות עושים זאת ללא הכשרה מתאימה ועל בסיס התנדבותי וחובבני. ולכן גופים מסחריים משתמשים באיומי התביעה כאסטרטגיה למניעת ביקורת.

מחיקת פוסטים אכן פוגעת באמינות קיום הקבוצה קודם כל, וזה פוגע באמינות התוכן השוטף שמעלים לדף/ לקבוצה. לדף אין שום משמעות אם זה לא אותנטי.

מחיקות של פוסטים זה כמו פוטושופ שעושים לתמונות. וכולנו מבינים שפוטושופ זה לא אמין וזה מאבד מהערך שלו.

יחד עם זאת חשוב לזכור שבית המשפט ופייסבוק קבעו כי מוטלת על מנהלי הדפים אחריות על הפעילות בקבוצה וכאן נוצר הקונפליקט. מצד אחד אין לי כמנהל הדף שום יכולת לאמת את הפרטים של הפוסט והביקורת שהופנתה לאותה חברה,

ומצד שני כמנהל דף, לא בא לי לקחת עכשיו אחריות על מה שכל אחד מעלה לקבוצה ולכן האצבע קלה על ההדק בכל מה שקשור במחיקת פוסטים.

איך אני יכול/ה לפעול שמישהו מפעיל עלי תביעת השתקה. לא ברמה המשפטית, אלא התודעתית?

אז ראשית, אם מגיע מכתב מאיים מעורך דין אז ייתכן ואני אסיר את הפוסט, אך במקומו אכתוב פוסט חדש שמתאר ״שחברה בשם X ביקשה מאיתנו להוריד את הפוסט ואיימה עלינו בתביעה השתקה״. כך ידעו שהייתה ביקורת שלילית על החברה בלי לרשום בדיוק מה היה.

פיתרון נוסף, הוא להוציא אותם, את נציגי החברה מהקבוצה. במידה והם חשופים ואני יודע מי הם..

דרך נוספת היא, קודם כל להסיר את הפוסט ואז לערוך בדיקה יסודית בעניין, לפנות לכותב, לראות שהוא אמיתי, לבדוק אם יש עורך דין בקבוצה שיעבור על התוכן ויבדוק אם הכל תקין. ואם כן להחזיר את הפוסט ולא לפחד.

המלצה אישית שלי:

כל ביקורת שאתם כותבים על גוף מסחרי כזה או אחר, או ביקורת על אדם מסוים,

תשתמשו בשפה ובלשון חוקית. אל תתלהמו, אל תקללו ואל תקראו לחרם. תהיו עניינים בתוכן שלכם. אם זה לא יעבוד, אז תפנו לפניות הציבור של החברה המסחרית.

אי אפשר לצפות להתייחסות עניינית מצד אותו גוף או אדם כשאנחנו מפנים לכיוונם המון אש ורעל. מפני שאז מה שנקבל זו התגוננות ומתקפה חזיתית.

אנחנו חיים בעידן שעל פניו נראה לנו שהכל מותר, שלכל צד אין גבולות. אל תתבלבלו, החוק עדיין קיים, הפרצות בחוק עדיין קיימות וישנם גופים ואנשים שלא יחשבו פעמיים וישתמשו בזה.

תמיד תחשבו צעד אחד קדימה ותגלו מהן המשמעויות של הפעולות שאתם מתכוונים לעשות.

דודי בורבה https://www.tcb.co.il/

להאזנה לדודי בתוכנית הסכסוכים בהנחיית יניב שוורצמן כנסו והאזינו