תביעה משפטית שעלתה ביוקר – מילה על הוצאות הסכסוך

תביעה משפטית שעלתה ביוקר – מילה על הוצאות הסכסוך

הפוסט הזה הוא לוגי אני יודע. שאתם בעימות עם מישהו, הדבר האחרון שאכפת לכם זה כמה יעלה. איך נהוג לומר "יעלה מה שיעלה" העיקר להוציא לו את שתי העיניים. כן, גם במחיר של עין אחת שלכם.

עד לא מזמן שהייתי יושב עם מישהו לתכנן אסטרטגיה כיצד מנהלים את הסכסוך, בין אם זה עסקי, משפחתי או גירושין, אחד הנושאים החשובים לדיון היה האם כדי לפנות לתביעה משפטית. אחד השיקולים או הנימוקים שמגשרים אוהבים לעלות הוא שההליך המשפטי מעבר לעוגמת הנפש הגדולה מאוד עולה הרבה כסף.

במצב הזה כל מי שיש לו עורך דין במשפחה, על רייטינר, סיוע משפטי וכל דרך זולה אחרת טוען שכדאי ללכת לתביעה כי ממילא לו לא עולה כמעט כלום והוצאות משפט שנפסקות בבתי משפט הן זניחות. והוא היה צודק. בתי המשפט פוסקים הוצאות הנמוכות באופן משמעותי מהגובה הריאלי של ניהול התביעה. כלומר גם אם אפסיד בתיק, אשלם לצד השני סכום קטן משמעותית מהעלות שהוא הוציא בפועל. זאת בניגוד להנחיה הברורה של בית המשפט העליון שקבע, לא פעם, שיש לפסוק הוצאות ריאליות.

הדבר הפך להיות שיקול משמעותי ב"סחיטה" של צדדים, כך שחבל לנהל הליך משפטי כי רק ההוצאה המשפטית בגובה הסכום שבמחלוקת ולכן במקום לשלם לעורכי הדין שהצד השני ישלם לכם.

והנה הגיע כב' השופט כבוב (ביהמ"ש הכלכלי בתל אביב) וחייב תובע בהוצאות משפט של כ-400,000 ש"ח. נכון שסכום ההוצאות המאוד גבוה הוא בגלל שהתביעה שנמחקה הייתה על סכום עתק אבל הדבר המעניין שכב' השופט כבוב, פסק את הסכום המלא שביקשו עורכי הדין של הנתבעים, שהגישו פירוט מוכח של ההוצאות בפועל.

ברור לכל שככל שבתי המשפט ילכו בדרכו של כב' השופט כבוב ויפסקו הוצאות בהתאם לעלות המוכחת של הייצוג המשפטי, צדדים יחשבו עוד פעם לפני שיגישו תביעות "מצליח", מתוך אמונה של "מה כבר יכול לקרות". הנה תשלום של 400,000 ש"ח קרה.

ההחלטה הזו מציפה באופן בולט את הסוגיה המאוד חשובה הזו הגורמת לא פעם לתסכול רב אצל צדדים שנתבעים ללא הצדקה. דמיינו את עצמכם פותחים דלת לשליח או מסתכלים בתיבת הדואר ומגלים כתב תביעה על סכום שאין לכם אותו. הרי מיד תרצו לעורך דין על מנת ולהתגונן ותתחילו להיערך למאבק בין אם זה תשלום עורך דין או מומחים.

והנה התביעה תדחה או שהתובע יחליט לסגת בו מהתביעה (במסגרת משא ומתן כי הוא מבין שאין לו סיכוי) ואתם כבר הוצאתם את התשלום הגדול לעורכי הדין וניהול ההליך המשפטי.

והנה נראית כי נושבת רוח חדשה שתכניס עוד שיקול למערכת השיקולים.

אם אתם רוצים לנהל סכסוך או מאבק עליכם לשקול היטב מספר שיקולים, לא תמיד (כמעט תמיד לא) ההליך המשפטי הוא הנכון עבורכם על מנת ולהשיג את המקסימום האפשרי. ישנם עוד מסלולים וטכניקות לניהול הסכסוך. עכשיו עליכם לשקול בין אם אתם התובעים או הנתבעים ולהעריך לא רק את ההוצאות שלכם אלא גם של הצד השני.

אם אתם רוצים להתייעץ עם מומחה בניהול סכסוכים צרו קשר באחת החלופות הבאות