שינוי הסכם גירושין – שהמציאות משתנה

שינוי הסכם גירושין – שהמציאות משתנה

איך להתמודד עם שינוי מציאות שמחייב שינוי הסכם גירושין

הסכם גירושין הוא הסכם שמחייב אותנו לתנאים מסוימים למשך המון שנים,  אבל לפעמים המציאות שלנו משתנה לאורך הזמן, כי אלה החיים. השאלה שלנו להיום היא מה עושים כשאחד מבני הזוג לשעבר רוצה או צריך לעבור דירה? מה אומרים על כך החוק ובית המשפט ומהי הדרך הנכונה לעשות זאת, אם זה אפשרי בכלל.

שתי המומחיות שביקשנו את התייחסותן לנושא הן עורכת הדין עדי חן, מומחית לדיני משפחה וירושה, והמגשרת המשפחתי אביבית אליהו.

ההבהרה הראשונית והחשובה ביותר ששתי המומחיות שלנו ציינו היא המחשבה על טובת הילד. גם כאשר ההורים גרושים, טובת הילד היא להיות קרוב לשניהם, כדי ששניהם יוכלו להיות מעורבים בחייו. זה נכון חוקית, זה נכון מוסרית וזה נכון רגשית.

בהיבט המשפטי, חשוב לדעת  שזו סוגייה שכיחה בתיקי גירושין. עו"ד מנוסים לדיני משפחה יודעים להעלות את הנושא הזה, כמו נושאים אחרים שצפויים לעורר בעיות ומחלוקות בעתיד, על סדר היום, כבר בעת הדיונים לכתיבת הסכם גירושין, כך שאם וכאשר הנושא יצוץ, הפתרון כבר כתוב ונמצא ,והוא מוסכם על שני הצדדים.

הסכם הגירושין הוא הסכם מחייב, ואם שיחה וגישור לא יעזרו למציאת פתרון, תהיו חייבים לערב עו"ד ובית משפט. אבל – פתיחת הפצע הזה מחדש עשויה לגבות מחיר, וכדאי מאוד לנסות לפתור את הסוגיה בצורת הידברות ולהיעזר בבית המשפט רק כמוצא אחרון.

בית המשפט היום מבין ומכיר בחשיבות הנוכחות של שני ההורים בחייו של הילד, וגם ההורה המשמורן לא יכול לעבור לגור איפה שהוא רוצה בלי התחשבות בהורה השני. הניתוק של הילד מהסביבה הטבעית שלו – החברים, המשפחה המורחבת וההורה השני, נתפסים כפגיעה בילד והתרחקות של מעל 25 ק"מ ממקום מגוריו של ההורה השני מחייבת את אישור בית המשפט.

יותר מכך – היום בית המשפט אינו מהסס לפסוק על חזרה למקום המגורים הקודם של הורים משמורנים שעברו עם הילד למקום מרוחק, ובמידה ההורה אינו מסכים לחזור, המשמורת על הילד מועברת להורה השני. 

בהיבט המשפחתי, חשוב להבין כי מעבר דירה למקום מרוחק יכול להיות כמו גירושין שניים, ואפילו יותר קשה כי מדובר הפעם על גירושין מהילדים.

גם אם סוגיית מרחק המגורים לא סוכמה מראש או שההורה רוצה לעבור למקום מרוחק יותר ממה שמצוין בהסכם, אפשר לפתור את זה, ולתעל את המעבר לטובת הילד. מציאת הפתרון תלויה בעיקר ברצון הטוב של שני הצדדים, ויש גם מקרים בהם ההורה השני עובר דירה גם הוא, ולפעמים ההורה שביקש לעבור משלם עבור ההורה השני את שכר הדירה במקום החדש כחלק מההסכמה למעבר. פתרונות נוספים אפשריים הם הגדלת ימי החופשה בהם הילד נמצא אצל ההורה השני לעומת ימי לימודים, שהות ללא לינה, ועוד. כמספר המשפחות כן מספר הפתרונות. העקרון המנחה הוא מציאת פתרון שמקובל על שני הצדדים ולא יפגע בילד, וכששני הצדדים רוצים למצוא פתרון – זה אפשרי.

כדאי לזכור שגם אם התגרשנו, אנחנו עדיין קשורים זה לזה דרך הילדים. היום אתה בא לקראתי ופעם אחרת אני באה לקראתך. מה שחשוב זה לתקשר אחד עם השני בצורה בוגרת ובריאה ולהעמיד את טובת הילד לנגד עינינו תמיד.