שוברים שתיקה" – שוברים את הבועה

שוברים שתיקה" – שוברים את הבועה

נקודת מבט נוספת בפרשת "שוברים שתיקה".

מאמרים שונים, פוסטים והתייחסות ציבורית רבה, ניתנה לאחרונה לארגון "שוברים שתיקה". בפרסומים שאני ראיתי על הארגון, ההתייחסות, אל "שוברים שתיקה", הייתה מנקודת מבט פוליטית, ציבורית, חברתית ומוסרית. נקודת המבט שעוסקת בניהול הסכסוך והמשבר שמייצג ארגון "שוברים שתיקה", לא הופיעה באף פרסום, למרות שהיא משפיעה באופן ישיר ועקיף על הנושאים האחרים. לפעמים, רגע לפני שיוצאים ל"מאבק", שווה לדון ולנתח את התופעה שמפריעה לנו, לא רק מבחינת התוכן שלו אלא גם מבחינת ההיבט התהליכי, על מנת שנוודא שנוכל להגיע בסוף ה"מאבק" למטרות שהצבנו לעצמנו בתחילתו.

 

ל"אם תרצו" והמתנגדים

בחיי שעד הפרסום שלכם לא הכרתי את ארגון "שוברים שתיקה", מעבר ל"עוד גוף שנאבק במשהו שקשור לכיבוש ושיש לו הודאות של חיילים על פעילות לא תקינה של צה"ל בשטחים". הפעם הראשונה בה טרחתי לראות סרטון ולקרוא מה בעצם אומרים ב"שוברים שתיקה", היתה אחרי שהוציאו אותם מהארון. אחרי שהגיע אליי כל כך הרבה רעש בנוגע לארגון, אחרי שנושא הארגון עלה בשיחות סלון רבות. כאזרח אחראי, הייתי חייב להבין על מה כולם כל כך כועסים. אני מניח שזה נכון גם לאזרחים נוספים תחשבו לרגע כמה קשה עובדים ב"שוברים שתיקה" כדי לייצר שיח בקהל בישראל בארץ על הארגון שלהם ומטרותיו, כמה קשה הם עובדים כדי שיתייחסו למה שהם אומרים, ארגון קטן וזניח יחסית באוכלוסיה. פתאום, הארגון קיבל חשיפה אדירה, ומבחינה ציבורית תקשורתית עלה לכותרות לזמן רב. כולנו מכירים את הקלישאה (הנכונה בעיניי) שאין דבר כזה פרסום רע (לא אני אמרתי). הדבר הכי גרוע לארגון כמו "שוברים שתיקה" זה להישכח בתהום הנשייה. הציבור, שכח את הקלישאה, ונתן לשוברים שתיקה את כל הפרסום שהוא אי פעם חלם עליו, ויותר. חבל. טיפ של אלופים. אם יש פעילות שבאמת חורה לכם, פעילות שאתם רואים כחסרת אחריות, חסרת מוסר, חשוב לבדוק ולגלות את נקודת התורפה שלה וכך להתמודד איתה. על כל משלחת של שוברים שתיקה תוציאו משלחת משלכם. קמפיין החיילים ששוברים שתיקה בסיפורים מעוררי השראה על פעילות הומנית בשטחים, היא שתיצור תהודה חזקה יותר מכל קמפיין שלילי. זאת התשובה הטובה ביותר. התנהלות הציבור המתנגד לשוברים שתיקה, חיזקה את שוברים שתיקה. באופן הפוך למטרתם.

ל"שוברים שתיקה"

חשיפה פסיכית אה? הגשמתם את כל מאווייכם לפרסום והפצה של תורתכם. מי היה מאמין שהאחראי לחשיפה כזאת, יהיה דווקא הצד השני (המתנגדים שלכם), שרוצים להעלים אתכם. זכיתם בפיס. למרבה הצער, בחרתם לעשות את מה שמרבית הזוכים בכסף גדול בלוטו עושים, שרפתם את הכל על בגדים ומכוניות במקום להשקיע אותו לטווח ארוך. אתם באמת חושבים שאת הציבור מעניין איזה כספים מוזרמים לעמותות ימניות כתשובה לטענות נגדכם. אחרי שהרגנו כמעט כל פרה קדושה, כולל את בית המשפט העליון, נשארה פרה אחת קדושה אמיתית. החיילים שלנו. הילדים שלנו. בחרתם חתיכת פרה לשחוט. תבינו את זה ואל תתעלמו מזה. במקרה שלכם, ההגנה הכי טובה היא לא התקפה. ממש לא התקפה. כולם יעמדו אוטומטית (ובצדק) מסביב לפרה, יגנו עליה. במקרה הזה הייתי ממליץ על מעט ענווה. אתם מצהירים שאתם אוהבים כמו כל אזרחי ישראל את ישראל ואת צה"ל, שאתם עושים את הפעולות מתוך אהבה. תגידו את זה. לא בחצי פה, בפה מלא. בלי אבל בלי חבל. שהציבור באמת יאמין לכם שאתם לא נגד צה"ל אלא באמת בעדו. תאמינו לי, תקבלו הקשבה אמיתית. ועוד נקודה קטנה למחשבה, יתכן שבמקומות מסוימים הלכתם רחוק מדי? אולי אנשים שהיו בעבר חברים בשוברים שתיקה ועזבו הקצינו. מותר להודות בטעויות (זה מה שאתם מבקשים הרי לא?), מותר להכחיש קשר לאלו שבחרו בקיצוניות (יש כאלה לא רק בימין ובשמאל אלא באמונה בכל ארגון. זה טבעי). נראה לי שהציבור הישראלי יעריך לקיחת אחריות כזו. בדיוק כמו שאתם מבקשים מצה"ל והמדינה.

יניב שוורצמן, עומד בראש פירמת המגשר ויו"ר לשכת המגשרים בישראל לשעבר