פוליטיקה וסכסוכים – מה תפקיד הפוליטיקה בניהול סכסוך

פוליטיקה וסכסוכים – מה תפקיד הפוליטיקה בניהול סכסוך

פוליטיקה וסכסוכים

פוליטיקה היא לא רק פוליטיקה מדינית אלא הבנה של מה מניע אנשים, מה האינטרסים שלהם ואיך אני יכול להניע אותם לכיוון שאני רוצה. פוליטיקה טובה יכולה למנוע סכסוכים או לפתור אותם, ובדיוק על זה דיברנו בתוכנית הסכסוכים בהנחיית יניב שוורצמן, עם יגאל בורוכובסקי, עו"ד ליטיגציה מסחרית וגישור מסחרי,  ואייל טל, מנטור לתקשורת ויועץ אסטרטגי.

הכנסת היא דוגמא טובה לפוליטיקה: אם נסתכל על הועדות השונות, נראה שהכל נסגר מאחורי הקלעים וכל ההתנהלות המוצגת היא סוג של משחק מכור, מעין טקס שמקיימים בצורה פורמלית. בעולם העסקי זה עובד בדיוק באותה צורה. זאת פוליטיקה.

אז אם הכל פוליטי וידוע מראש, למה בכלל לשלם לעורך דין שיפתור את הסכסוך המסחרי ולא לשלם למי שיכול לקשר אותי למנהלי החברה איתה אני מסוכסך ולשכנע אותו להתפשר איתי לא דרך בית המשפט?
בעולם המסחרי צריך לשלב את שתי הגישות. אם תנסו רק את הגישה הפוליטית ותיכשלו – עשוי להיגרם לכם נזק  גדול, אבל אם תשלבו את שתי הגישות, ולצד הפוליטיקה תתארגנו לאפשרות להליך משפטי, זה יעבוד הרבה יותר טוב.

טיעון משפטי טוב חייב ללוות את המהלך הפוליטי, ויש צורך בעו"ד טוב שידע להסביר את הטיעון הזה בצורה פוליטית כדי לשכנע את החברה להגיע לפתרון מחוץ לכותלי בית המשפט.

למילה "פוליטיקה" יש יחסי ציבור גרועים אבל מי שמסתכסך הוא אנשים עם אנשים, והם גם אלה שצריכים לפתור את הסכסוך. הנקודה היא להגיע למקבלי ההחלטות בארגון.

הבעיה היא שבארגונים בדרך כלל קשה מאוד להגיע למקבלי ההחלטות. בסופו של דבר מישהו צריך לקחת את ההחלטה, וגם להגיד שאנחנו מעדיפים להעביר את זה לבית משפט זו החלטה שצריך לקחת. צריך גם לדעת עם מי לדבר ואיך להגיע אל האדם הזה בארגון, וגם לשכנע אותו שהמהלך הנכון הוא להתפשר עכשיו ולשלם מאשר ללכת לבית משפט, להוציא כספים ולבזבז זמן על ההליך המשפטי ולקבל החלטה רק בעוד חמש שנים.
זאת פוליטיקה.

להאזנה לדיון בתוכנית הסכסוכים בהנחיית יניב שוורצמן לחצו כאן