עסקים וחברים – עזרתי לחבר בעבודה והוא ניצל אותי

עסקים וחברים – עזרתי לחבר בעבודה והוא ניצל אותי

פנה אלינו בחור ושאל את השאלה הבאה

עזרתי לו לבנות אתר ופתאום הוא עלה בקמפיין, הוא צריך לשלם לי או לא צריך לשלם לי?

חבר טוב פתח משרד עצמאי למד משפטים, עבר לפני חצי שנה מבחני לשכה ופתח משרד. אני עוסק כבר כמה שנים בשיווק בפייסבוק, אינסטגרם, שותפים ויש לי גם ניסיון בבניית אתרים, דפי נחיתה. בקיצור עזרתי לו לבנות אתר מקסים באחת המערכות הקיימות, דפי נחיתה שווים. בקיצור אני קולט אתמול פרסום ממומן שלו בפייסבוק, קמפיין פסיכי בכל הפלטפורמות. האם הוא חייב לשלם לי עבור העבודה? לא חייב? האם לנתק את מערכת היחסים? לקריאת השאלה המלאה כנסו לאתר: https://www.askpeople.co.il/question/262640

עו"ד יצחק מצליח (https://www.mazliach-law.com/team-he) נתן לו את העצות הבאות:

1. הסוגיה הזו נוגעת בדיני חוזים, מצד אחד, ובחוק המתנה, מצד שני.
2. נשאלת השאלה האם נכרת חוזה בין הצדדים? ובנוסף, האם התכוון נותן המתנה לתת מתנה ובמידה וכן – האם התכוון מקבל המתנה לקבל את המתנה. במקרה הזה נראה שאין המדובר בנתינת מתנה, אולם גם אין המדובר בכריתת חוזה, שכן כריתת חוזה נעשית בהצעה ובקיבול, וכאן לא היתה הצעה ובוודאי שלא היה קיבול, בדרך הרגילה, אולם יתכן ויש כאן כריתת חוזה בהתנהגות. אם מדובר בהצעה של בונה האתר – האם קבלת ההצעה על ידי הצד השני נעשתה בהתנהגות, שכן גם אז מדובר בכריתת חוזה. בין הפרמטרים להחליט בעניין הם הקירבה בין הצדדים, ערך המתנה והתנהגות הצדדים. ככל שהצדדים יותר קרובים (בני זוג, משפחה וכדומה), ערך המתנה יותר נמוך והצדדים לא ביקשו תמורה עבור המתנה – כך הנתינה תיחשב כמתנה. ולהיפך – ככל שהצדדים יותר רחוקים, ערך המתנה גבוה והצד הנותן ביקש תמורה לאחר זמן קצר – כך הנתינה לא תיחשב כמתנה.
3. ת"א 35313-01-12 אתי סטדניק נ' אליעזר אפשטיין:
אין בהעדר הסכם הלוואה או מסמך התחייבות אחר כדי להעיד כי עסקינן במתנה ולא בהלוואה. העדר הכתב בעסקה זו, פועל לרעת הנתבע דווקא.ידוע כי מתנה היא עיסקה דו צדדית – היא הסכם. נתינתה נגמרת בהקנייתה על-ידי הנותן למקבל תוך הסכמה ביניהם שהדבר ניתן במתנה. הנתבע הטוען כי עסקינן במתנה, לא הציג מסמך כתוב אשר יעיד כי הסכום הכספי ניתן לו במתנה. הנתבע אף לא הציג כל ראיה אחרת שתעיד כי הייתה הסכמה כלשהי בעל פה בינו ובין התובעת כי אכן הסכום הכספי ניתן לו במתנה.
4. מה אני הייתי עושה? ככל שהסכום יותר גדול ויחסי הקירבה יותר רחוקים – הייתי תובע לקבל את המגיע לי. במקרה הזה ספציפית – לא הייתי מסכן את יחסי החברות בשביל הסכום הנמוך, אולם מצד שני ההרגשה הרעה של בונה האתר עלולה לגרום לפגיעה ביחסי החברות כך או כך. ולכן – הדבר בנכון ביותר לטעמי הוא לשוחח עם החבר ולהסביר את הרגשת בונה האתר ולבקש שישלם סכום שנראה לו סביר עבור בניית האתר. יש לשים לב שכל העונים באתר העדיפו או שלא לעשות דבר או לנהוג באופן חד צדדי (הפקת חשבונית). לדעתי, זה מסוג המקרים שבהם דווקא שיחה בין החברים יכולה גם לגרום לחבר לשלם תמורת השירות שקיבל וגם להשאיר את החברות, ובכל מקרה – עדיף תמיד לסגור את הדברים מראש ולא בדיעבד כדי למנוע חילוקי דעות.

כנסו והאזינו לעו"ד מצליח עונה על השאלה בתוכנית הסכסוכים בהנחיית יניב שוורצמן ברדיו 102FM

http://102fm.co.il/shows/112?listen=5d4875a39149d3a6587fafe1&b=2