סכסוך משקיע – קונדיטור – הגשמת חלום או בלהות

סכסוך משקיע – קונדיטור – הגשמת חלום או בלהות

קונדיטורית צעירה פנתה אלינו בדילמה הבאה:

הוא מציע להשקיע הרבה כסף אבל מריח לי לא טוב?

והנה תקציר השאלה: "אני אופה עוגות מיוחדות מאוד, מכניס כסף טוב ובעיקר אני אוהבת את מה שאני עושה. ביום ראשון שעבר דיבר איתי בטלפון אבא של חברה מהעבודה ששמע מה שאני עושה והציע לי להיכנס לשותפות שהוא ישקיע כסף ונפתח ביחד מקום ואני אוכל להתפרנס רק מזה. בקיצור אמרתי לו שאחשוב והוא לא ממש אהב שאני לא מחזירה תשובה. הלחץ לא נעים לי. אבל לא רוצה להצטער בעתיד ולחשוב שפספסתי את ההזדמנות הכי גדולה שהייתה לי.

לשאלה המלאה לחצו כאן

המומחה אבי הוכמן (לאתר של אבי לחצו כאן) המליץ בתוכנית לפעול באופן הבא:

  1. לבחון את הצעת ההשקעה בצורה אובייקטיבית ושקולה.
  2. את חייבת לשאול את עצמך ולבחון את הסוגיה האם את מוכנה לעבור מסטטוס של שכירה לעצמאית במלוא מובן המילה.מדובר על שינוי מאוד משמעותי בחיים.
  3. לא לפסול כלום! לבדוק!! הדבר הראשון זה לבצע בדיקת נאותות על זהות המשקיע. זה לא מספיק שהמשקיע הוא אבא של חברה. יש לבדוק מי האיש? האם עשה עסקים עם אחרים ואיך הוא היה כשותף?האם הוא אמין? האם היה פעם לקוח מוגבל בבנק? ועוד שאלות. אנו חיים בעולם של מערכות פתוחות שניתן לשאוב מידע על כל אדם.
  4. לבדוק ולחשוב מהם התנאים העיסקיים שלך? לפי הפנייה ברור שהוא מביא את הכסף ואת את הכשרון והעכולת המקצועית. איך זה יתנהל בפועל? מי יהיה בעל השליטה? איך החלטות מתקבלות?
  5. איך העסק יתופעל? כמה שעות ייפעל העסק?כמה עובדים צריך? בקיצור יש לבנות תוכנית עיסקית למיזם.

כמי שהכין ועבד עם הרבה תוכניות עיסקיות ושימש מנטור חשוב לציין שיש לקחת איש מקצוע שייסע לך לבנות תוכנית עיסקית. תוכנית זו תהפוך לתורה של העסק שמידי פעם יהיה חשוב לעדכן אותה למציאות.

  1. לא פיספסת שום הזדמנות. מעריך את היכולת המקצועית שתארת. נראה לי שיהיו עוד משקיעים. זה שאת לא פזיזה או ממהרת עובד לטובתך. אין לי ספק שהמשקיע לחוץ כי הוא מבין שיהיו לך אלטרניבות נוספות.
  2. יש לכרות הסכם שותפות ברור שמקיפות את כל ההבנות העיסקיות והתיפעוליות שלכם. רצוי לשכור שירותי עו"ד שילווה את התהליך.

להאזנה לדיון בתוכנית הסכסוכים בהנחיית יניב שוורצמן לחצו כאן