סבא מתנהג לא יפה – התחלה של סכסוך משפחה

סבא מתנהג לא יפה – התחלה של סכסוך משפחה

סבא מתנהג לא יפה – התחלה של סכסוך משפחה – האם מחנכים את סבא?

מה עושים כשסבא מדבר בצורה לא נאותה ליד הילדים? הוא יכול להיות אדם טוב אבל עם "פה גדול" וחוש הומור בעייתי שמתבטא בבדיחות גסות וסקסיסטיות ואמירות גזעניות ולא נעימות שנאמרות ליד ילדים צעירים וגורמות לכולנו להרגיש לא בנוח. למרות הבקשות החוזרות ונשנות ולמרות הדרישה לכבד את הגבולות שההורים מציבים ולהספיק להתבטא בצורה כזו, הסבא מתעקש להמשיך. נשאלת השאלה מה לעשות – האם נכון להרחיק את הסבא מהילדים?

צמד המומחיות שגייסנו לענות על הנושא המורכב והרגיש הזה הן מיכל אמטנאני, יועצת לחינוך, בעלת מרכז "חיוך", מרכז ידע וכלים לחינוך, והמגשרת אביבית אליהו.

לנהל סכסוך משפחתי זו אמנות שיכולה לקחת חיים שלמים, ובכל זאת הצלחנו להעביר בזמן הקצר שהיה לנו מספר טיפים, או כללים, להתנהלות נכונה במקרים כאלה:

  • אם אין קהל אין הצגה. כלומר – אנחנו צריכים להתאמן בלהתעלם מתקשורת מעליבה, פוגעת או לא נעימה, שאינה קשורה לשיחה. אנחנו לא רוצים להעביר אישור לתקשורת הזאת ולכן עדיף להתעלם ממנה.
  • לשים דגש על הדברים החיוביים. ברור שהסבא הוא לא דמות שלילית, ובטוח שיש דברים חיוביים בכל מפגש עימו. להעצים את הדברים החיובים ובעלי הערך שהיו במפגש ולשים עליהם את הזרקור במקום על הדברים השליליים, גם במהלך המפגש וגם לאחריו, בשיחה עם הילדים.
  • צריך לזכור שמי שמחנך את הילדים, בסופו של דבר, אלה ההורים, וכל עוד מדובר בסבא וסבתא שמתראים איתם פעם בשבוע או שבועיים, גם אמירות בעייתיות הן זניחות, בעיקר אם מתעלמים מהן, כפי שהצענו בטיפ הראשון.
  • מאוד חשוב ללמד את הילדים להתמודד גם עם דברים לא נעימים, וחשוב להבין שאנחנו לא יכולים להרחיק אותם מכל אדם שאינו מתנהג בדיוק כפי שהיינו רוצים. היום זה סבא שמספר בדיחות גסות, מחר זה גננת שמתבטאת בצורה שאינה מקובלת עלינו, ומחרתיים אלה יהיו החברים שלהם שמתנהגים בשובבות גדולה מדי לטעמנו, ומה שהם לא ישמעו מהם הם ישמעו ברשתות החברתיות. ההורים צריכים להקנות לילד חינוך, ערכים, וכלים מתאימים כדי שיוכלו לסנן בעצמם את הדברים.
  • החינוך המשמעותי ביותר שאנחנו יכולים לתת לילדים שלנו הוא כבוד לאחר, גם אם אני לא מסכים איתו. לכן, ההתנהלות המכבדת של האבא מול הסבא היא עקרונית ביותר.
  • חינוך טמון בדוגמא אישית, קודם כל. אם הילדים יראו שההורים מכבדים את הסבא, למרות האמירות שלו, זה מה שהם ייספגו. ואם הם יראו שהסבא מורחק מחייהם בשל כך, הם יפנימו שאם דברים לא מסתדרים כמו שהם רוצים, אפשר להרחיק את הצד השני. סבא וסבתא יכולים להיות דמויות מאוד משמעותיות בחיי הילדים ולא כדאי להרחיק אותם.
  • אפשר להעיר לסבא בכל פעם שהוא מתבטא בצורה לא ראויה, כדי שהילדים ידעו שההורים לא מסכימים עם דעתו, אבל זה חייב להיות בצורה מכבדת ונעימה.
  • אפשר לשבת עם הסבא לשיחה פרטית, אבל לדבר עלי ולא עליו. לא להאשים אותו, ולא להגיד לו שהוא טועה, כי זה מייד מעביר אותו להתגוננות. לא לומר "אתה לא בסדר" אלא " קשה לי לשמוע כשאתה אומר…" או "לא נעים לי לשמוע".
  • בשום אופן לא להשתמש בבן הזוג השני כ"איש הרע" שבגללו אנחנו מבקשים את השינוי, כדי לא להפוך אותו לשנוא על ההורים שלי.

לשמיעת הדיון בתוכנית הסכסוכים בהנחיית יניב שוורצמן ברדיו תל אביב 102FM לחצו כאן

להתייעץ עם מיכל אמטנאני ניתן להיכנס לאתר שלה כאן

להתייעץ עם אביבית אליהו ניתן להיכנס לאתר שלה כאן