מתנה בתנאים – מתנה בתנאי של חתימה על הסכם ממון

מתנה בתנאים – מתנה בתנאי של חתימה על הסכם ממון

מתנה בתנאים – אבא מתנה בתנאי של חתימה על הסכם ממון

השאלה שלנו היום נוגעת להרבה משפחות. זוג עומד לפני חתונה וההורים של אחד מבני הזוג רוצים לתת במתנה סכום כסף גדול, חצי מיליון שקל, לרכישת דירה כמתנת חתונה לזוג, אך מתנים את המתנה בחתימה על הסכם ממון. כמובן שהדרישה הזאת יוצרת מתח גדול בין בני הזוג ויכולה להוביל למריבות משפחתיות לא פשוטות. מה עושים ואיך יוצאים מזה?

על השאלה הזו יענו היום שלושה מומחים: עו"ד עדי חן, מתמחה בדיני משפחה וירושה, המגשרת המשפחתית אביבית אליהו, ועו"ד יגאל בורוכובסקי, המתמחה בליטיגציה מסחרית וגישור מסחרי.

המומחים שלנו הסכימו שמדובר בנושא מורכב. אי אפשר להקל ראש בקלות שבה מפרקים היום נישואין, ויחד עם זה ברור שדרישה כזו מצד ההורים של אחד מבני הזוג יכולה להוביל למתח, מריבות, ואפילו לפרידה וביטול החתונה.
בהמשך הדיון ניתן היה לראות שיש לדילמה הזו הרבה צדדים:

מצד אחד, הורים שרוצים לתת מתנה לילדים שלהם צריכים לתת אותה כמתנה ולא להתנות את הנתינה בתנאים שונים. באותה מידה שהתנו את קבלת הכסף בחתימה על הסכם ממון הם יכולים גם לדרוש שכל ארוחות שישי יהיו אצלם מעתה ועד עולם, או חגים וכו'. מצד שני, לא מדובר על כמה אלפי שקלים אלא על סכום מכובד לכל הדעות, והצורך של ההורים בהגנה על הכסף שלהם ברור נוכח המציאות וריבוי מקרי הגירושין.

בבתי המשפט בישראל ניתן לראות מקרים רבים בהם ההורים נתנו מתנת חתונה גדולה ובמקרה שהזוג התגרש הם דורשים את המתנה או את תמורתה חזרה. הכלל המנחה את בית המשפט הוא שהכסף או הרכוש היו מתנה אלא אם אפשר להוכיח אחרת, ובמקרה שהם מתנה אין צורך להחזיר את תמורתה. חוק יחסי הממון בישראל אמנם קובע שכל הכספים והרכוש שיש לך לפני החתונה הם שלך, אבל גם קובע שדירת מגורים היא נכס משפחתי מובהק ובגירושין היא מתחלקת שווה בשווה בין בני הזוג, ולא משנה של מי היה הכסף שהשתמשו בו כדי לרכוש את הדירה.

מצד שלישי, ויש גם כזה בסיפור הזה, גם הילדים של מי שנותן סכומים כאלה צריכים להבין את הדאגה של ההורים ובמקרה שלהורים יש דרישה כזאת הם יכולים להחליט אם הם מוותרים על הכסף בשביל העצמאות ולטובת שלום הבית שלהם עצמם, או נכנסים לעימות עם בן או בת הזוג שלהם כדי להבטיח עתיד כלכלי טוב יותר לשניהם.

ברור שאם יש להורים הרבה כסף, עדיף שלא יתנו את המתנה בשום דבר, אבל אם הכסף הזה נאסף פרוטה לפרוטה ונצבר בעמל רב כדי לתת אותו לבנם או בתם ביום החתונה, אפשר לפתור את הנושא עם הסכם שאינו הסכם ממון ויכול להיות שיהיה יותר מקובל על בני הזוג, אך הצורך להגן על עצמנו, על ההשקעה שלנו ועל הכסף שלנו בנתינה של סכומי כסף כה גדולים ברור.

ישנם כמה סוגי הסכמים שניתן לערוך במקרה כזה, והטכניקה בה נוקטים אינה משנה. אפשר לערוך, לדוגמא, הסכם הלוואה, שהוא הסכם משולש בין ההורים לבני הזוג, או הסכם מתנה על תנאי, שקובע שאם בני הזוג נפרדים ישנו פרק זמן מסוים שאחריו הדירה מוצעת למכירה. אם היא נמכרת – ההורים מקבלים בחזרה את ההשקעה שלהם, ואם היא לא נמכרת היא מוצאת לכונס נכסים, וגם אז ההורים מקבלים בחזרה את ההשקעה שלהם.

בסופו של דבר, הריב כאן הוא על אגו, נתינה וקבלה, ולא על כסף דווקא, וככזה הוא פתיר.

רוצים להאזין למומחים? לחצו בלינק שלמטה.

רוצים להתייעץ איך לצאת מהבעיה הזאת? גם אתם נמצאים בסיטואציה שאתם רוצים לתת מתנה אבל חוששים? מלאו את הפרטים שלכם ואחד המומחים שלנו יחזור אליכם.

* - שדות חובה