משמורת של אבא – להפוך לאבא פעיל

משמורת של אבא – להפוך לאבא פעיל

משמורת של אבא – להפוך לאבא פעיל 


מה תציעו לגבר בתהליך גירושין, שאשתו לא רוצה לתת לו משמורת משותפת בטענה שהוא לא היה נוכח מספיק בחיים של הילדים ושהם רגילים אליה, ומאשימה את הגבר שהוא רוצה משמורת משותפת רק כדי להפחית את סכום המזונות שהוא אמור לשלם לה?

המומחים שבחרנו להציג להם את השאלה המורכבת הזו, שמעלה נושא כאוב ומוכר עבור כל מי שעוסק בתחום המשפחה, הם עורכת הדין עדי חן, המתמחה בדיני משפחה והמגשר עופר חן (שאין קשר משפחתי ביניהם).

כאמור, מדובר בסוגיה מוכרת בתחום דיני המשפחה, כיוון שאחרי הגירושים כל נושא ההורות הופך לרגיש יותר. כמובן שלגיטימי לחלוטין שגבר ירצה להיות מעורב יותר בחיי הילדים שלו ממה שהיה עד עכשיו, בכל נקודת זמן נתונה. זה לא קשור אך ורק לגירושין ויכול לקרות בסיטואציות שונות בחיים, אך אין ספק שאחרי גירושין גברים רבים מבקשים לשנות את הדפוס שהיה עד עכשיו ורוצים להפוך להיות מעורבים יותר בחי הילדים.

מה שמעורר את השאלה דווקא אחרי הגירושין הוא הספק בסיבה בגללה הגבר רוצה לראות יותר את הילדים: האם מדובר ברצון כנה ואמיתי להיות מעורב יותר, או שמדובר ברצון לשלם פחות דמי מזונות ומדור?
מאז הפסיקה שקבעה כי אם יש משמורת משותפת וזמני השהות שווים אצל שני ההורים האב פטור מתשלום דמי מזונות לילדים, ישנה עלייה חדה במספר הבקשות למשמורת משותפת, בתיקים חדשים ובתיקים ישנים.

בהנחה שהכסף אינו הנושא ומדובר ברצון כנה להיות מעורב יותר בחיי הילדים, שני המומחים שלנו היו תמימי דעים:

  • ראשית הם מציעים לגבר לבחון את המצב הנתון ולבדוק עד כמה הוא מעורב בחיי הילדים כבר עכשיו: האם הוא יודע את שמות המורים או המטפלים שלהם? האם הוא יודע מי החברים שלהם? מה סדר היום של הילדים? האם הוא יודע איזה טיפול הם צריכים? אם האב כבר יודע את התשובות לשאלות האלה כנראה שהוא מאכן מעורב בחייהם וגובה דמי המזונות אינו הסיבה לבקשה למשמורת משותפת. במקרה כזה כדאי לאב להצהיר באופן רשמי כי הרחבת זמני השהות לא תשפיע על התשלום, להסיר את המכשול הכלכלי מהדרך באופן מיידי ולהפוך את הדיון בנושא הופך לנקי משיקולים כלכליים של שני הצדדים.
  • אם האב אינו יודע את התשובות לשאלות האלה, הוא חייב לשנות את המצב מיד, ולהפוך למעורב כרגע. יכול להיות שהסיבה לחוסר מהעורבות שלו היא אורח חיים זוגי שכלל שעת עבודה רבות, טיסות לחו"ל או שהייה בצבא קבע, לדוגמא, והיה מקובל על שני בני הזוג. אך כדי לקבל משמורת משותפת על האב להראות מעורבות אמיתית. בגילאים צעירים הילדים אמנם לא קובעים בעצמם את הסדרי הראייה אבל מגיל עשר ומעלה לרצון של הילדים יש השפעה רבה על כמות השהות אצל ההורים בפועל ולא יהיה ניתן להכריח אותם לשהות אצל הורה שאינם רוצים להיות אצלו. אם האב לא יהיה מעורב חייהם הם בהחלט יעדיפו להיות אצל האם.
  • אם עד היום האב לא היה מעורב, ולא משנה מה הסיבה, לא מומלץ לו להתעקש מיד על לינה של הילדים אצלו, וחשוב שמשפחה תעבור תהליך של התקרבות ורכישת אמון. על האב להראות מעורבות יותר גדולה בפועל, להכיר את החיים של הילדים, ובסופו של דבר הם ירצו גם לישון אצלו. חשוב שזה יבוא מהם, ברצון ואהבה, ולא כחובה והכרח, כדי לא לגרום להם נזק גדול יותר.

רוצים להאזין לדיון בתוכנית הסכסוכים בהנחיית יניב שוורצמן? לחצו כאן

לקבלת ייעוץ מעו"ד עדי חן כנסו לאתר האישי שלה כאן

לקבל ייעוץ מהמגשר עפר חן ומהמגשרים אביבית ועפר כנסו לאתר  האישי שלהם כאן