הצילו! איך מתמודדים עם מריבות בין אחים?

הצילו! איך מתמודדים עם מריבות בין אחים?

מריבות וסכסוכים הנם מנת חלקנו בכול יום והופכים לחלק משיגרת חיינו. נסיון החיים מלמד אותנו כיצד להתמודד איתם אך איש אינו מכין אותנו לעמוד בפני סיכסוכי ילדינו. כהורים, אנו נמצאם בפני שוקת שבורה ואובדי עצות מול מריבות בין אחים.

 אם כך, כהורים ללא כול רקע בהורות, כיצד אנו מנווטים בתוך נחשולי הים הסוערים של ילדינו מבלי לפגוע בצפור נפשם העדינה ?

 סיפורי מריבות בין אחים לא חסרים ולפיכך יובאו בהמשך שני סיפורים הממחישים מריבת אחים ופתרון יחד עם שימוש בכלי הגישור.

סיפורו של תפוז:

שתי אחיות מתקוטטות על תפוז כשכול אחת דורשת מרעותה לקבלו לידיה. שמע אביהם את צעקותיהם והפתרון הראוי בעיניו באותו הרגע היה לחתוך את התפוז לשניים. אך למרבה הפתעתו, פתרון זה לא מצא חן בעיני בנותיו והטונים שוב עלו.

לאחר שנמלך בדעתו ובמחשבה שנייה, שאל כול אחת מבנותיו מדוע נחוץ לה התפוז ואולי כדאי ועדיף להן להתחלק שווה בשווה. תשובתן הפתיעה אותו: האחת רצתה את הקליפה כדי לעשות ריבה והשנייה לסחוט את התפוז כדי לעשות מיץ תפוזים. ברגע זה הפתרון היה מושלם: האב גרד את הקליפה ונתן אותה למבקשת ואת התפוז המקולף לשנייה והשלום שב על כנו והאב המשיך בקריאת עיתונו. תפוז

תחרות הורדת הידיים:

מסופר על אב שאתגר את שני ילדיו בני ה-7 וה-9 להתחרות ביניהם בהורדת ידיים. בכול סיבוב, המנצח מקבל סוכריה. שני הילדים שמחו על הרעיון, שינסו מותניים, הפשילו שרוולים והתחילו להתחרות ביניהם.

 המתח ביניהם הלך וגבר, עיניהם הבריקו ממאמץ, נחיריהם רשפו, זיעה כיסתה את מצחם ופניהם האדימו עם כול ניסיון של הורדת ידו של המתחרה. רגעים אלו של אתגר האב, הפכו את שני האחים ליריבים גדולים, המנסים לנצח בכול מחיר איש את רעהו ללא רחם, וכול זאת, על מנת לזכות בסוכרייה כתגמול עבור מאמציהם.

 ברור היה שהבן הבכור ינצח יותר ויקבל יותר סוכריות והבן הקטן יהיה פחות מתוגמל. לאחר מספר דקות טובות של האתגר, כששני הילדים מזיעים ונושפים, עצר האב את התחרות ושאל איזה אלטרנטיבות היו להם בתחרות זו? לאחר מספר שניות בהם עיכלו הילדים את שאלת אביהם, במיוחד כשהבכור שמח ועם יותר סוכריות מאחיו שנראה כועס ועם מצב רוח ירוד, שניהם ענו בתמימות כי חשבו על האתגר כתחרות, והתגמול הוא הסוכריות וככול שהאחד ינצח התגמול יגדל יותר.

 וכאן אנו נכנסים כהורים, כבוגרים, מחנכים ובתפקיד מגשרים – האלטרנטיבה שהאב העלה בפני ילדיו: "מה היה קורה לו כול אחד מהם לפי התור ובהסכמה מראש היה מוריד את יד אחיו, "מנצח" ומקבל סוכרייה? איש מהם לא היה מתאמץ, לא כועס, מחייך והאתגר הופך לעין משחק שבו הסוכריות היו נחלקות שווה בשווה ביניהם".

 לאחר רגע של תדהמה, שני האחים עמדו והביטו איש בפני השני, חייכו, לחצו ידיים והעבירו מבטם לאביהם שחיבק את שניהם באהבה רבה.

ארגז הכלים בגישור:

כלי הגישור עבורנו כ "הורים–מגשרים" מכילים מרכיבים חשובים כגון: הקשבה, סבלנות, הבנת הצרכים, שיקול דעת מבוקר,יצירת תקשורת טובה ובריאה, הובלת תהליך על ידי שאלת השאלות המתאימה לכול מקרה, יצירת סינרגיה בין הצדדים והעלאת האופציות והאלטרנטיבות עבור ילדינו. בכך אנו פותחים בפניהם צוהר דרכו הם מבינים כי שיתוף פעולה על ידי הקשבה והבנת הצד האחר יכולים לעזור להם ביצירת פתרונות לדילמות בהם ייתקלו במרוצת חייהם.

ג'וני אבו ערב, מגשר, מאתר המגשר יניב שוורצמן, פירמת הגישור המובילה בישראל.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

רוצים להצטרף למהפכה? לשיחה עם מגשר, השאירו פרטים ונחזור אליכם: