רכישה או השכרה – זאת השאלה

רכישה או השכרה – זאת השאלה

סכסוך שותפים – לקנות או לא לקנות זאת השאלה

שני שותפים נמצאים בסכסוך סביב השאלה אם לקנות משרדים או להמשיך לשכור. הצעת הקנייה אמנם מצוינת והמחיר נמוך יחסית והיא נחשבת לעסקה טובה אך היא תחייב את השותפים לבצע השקעה מיידית של הון עצמי. כל אחד מהשותפים מושך לכיוון אחר ואין הסכמה, כיוון שהשותף השני לא מוכן להשקיע ברכישת המשרדים הון עצמי, למרות שהוא קיים. השותף שרוצה לקנות נפגע מחוסר ההסכמה של השותף השני ומבין זאת כאילו הוא רוצה לסיים את השותפות ביניהם או לא רואה אותה מתקיימת לאורך זמן. השאלה שנדבר עליה היום היא כפולה – מה הם צריכים לעשות כדי לפתור את הסכסוך כרגע, ומה נכון באופן כללי – לשכור או לקנות?

המומחים שיעזרו להם לגבש פתרון לבעיה הם אבי הוכמן, יועץ עסקי ובורר, ובן סולומון, מייסד רשת ברוקר נדל"ן (להאזנה לדיון לחצו על הלינק בסוף המאמר).

לגבי הסכסוך שמתואר בשאלה, שני המומחים שלנו אמרו שיש צורך בהידברות בין הצדדים. השותף שמעוניין לקנות, נקרא לו כרגע א', מפרש את הסירוב של שותף ב' להשקיע הון עצמי ברכישת משרדים כאילו הוא לא מעוניין להמשיך את השותפות או לא מאמין בעסק המשותף, ונפגע מכך, באופן טבעי. אך מדובר בפרשנות שלו בלבד ולא בעובדות ולכן הפרשנות איננה במקומה.

למעשה, יכול להיות שלשותף ב' יש סיבות אחרות לא להשקיע הון עצמי כרגע ברכישת משרדים, כמו חוסר רצון בשינוי מיקום מוצלח ונוח או סדרי עדיפויות אחרים לגבי השימוש בהון העצמי שעומד לרשותו. שותף א' לא בהכרח מודע לסיבות שבגללן שותף ב' לא רוצה לקנות את המשרדים או מסרב להשקיע הון עצמי בקנייתם, ולכן הם חייבים לפתוח את הנושא ולדבר על הדברים באופן גלוי וכנה.

קניית משרדים לעסק שהוא שותפות היא התחייבות רצינית, ולכן כדאי לברר את ההתנגדות לעומק – יכול באמת להיות ששותף ב' לא רואה את עצמו כחלק מהשותפות הזו לעוד הרבה שנים, וגם זה כדאי שיעלה, כדי ששותף א' יחליט מה הוא רוצה לעשות בעניין.

אם נסיק מכך לשותפויות באופן כללי, בעסקים כמו גם בחיי הנישואין למשל, נבין שבכל מצב בו יש שותפות ואחד מהצדדים רוצה למשוך קדימה והשני מושך אחורה, חשוב לדבר על הדברים, להבין מה המניעים להתנגדות, ואז אפשר למצוא את הדרך להמשיך יחד, בשכנוע הדדי ומציאת פתרונות או בוויתורים הדדיים.

ועכשיו לשאלה הכלכלית – האם כדאי לשכור משרדים או לקנות אותם?  
הכדאיות של רכישת משרדים או קנייתם תלויה בפרמטרים שונים כמו הון עצמי, יכולת החזר, מהו תזרים המזומנים של העסק והאם הוא מצליח ועוד. רכישת משרדים כדאית, באופן עקרוני, לעסק שעובד בצורה טובה ומרוויח, כל עוד השותפים רואים את עצמם ביחד לפחות לעשר השנים הקרובות.

את החשבון על הכדאיות אפשר לעשות בקלות, על ידי הכנסת נתונים לטבלת אקסל פשוטה: כמה משלמים היום, כמה הון עצמי יש לנו, כמה הלוואה נצטרך לקחת, אם בכלל, וכמה החזר על ההלוואה נצטרך לשלם ולכמה שנים. ההחלטה על רכישת משרדים צרכה להיות חלק מהתוכנית העסקית, ולפעמים דווקא יש כדאיות אפילו למכור נכס קיים ולשכור אותו בחזרה מהקונה. לכן, יש לבדוק כל מקרה לגופו.

וחשוב לא פחות, יש היבטים רגשיים הנוגעים אך ורק לעסקה של רכישה או השכרה. יש אנשים שמעדיפים לא להיות כבולים למקום, להיות ללא אחריות של בעלים אלא כשוכרים בלבד. ויש כאלו שרואים ברכישת נכס משהו שמעיד על יציבות וגם אם זה לא כלכלי בהכרח או הכי נוח הם מעדיפים בגלל ההיבט הרגשי של הביטחון והיציבות לעשות את העסקה.

במידה וגם אתם נמצאים בוויכוח, ריב או סכסוך בנוגע לרכישת נכס או השכרה אתם מוזמנים להשאיר הודעה ואחד המומחים יחזור אליכם בהקדם.