מורים תחת איום: איך התלמידים שלנו הפכו למפלצות קטנות?

מורים תחת איום: איך התלמידים שלנו הפכו למפלצות קטנות?

המורים כיום עייפים ושחוקים. מורה מכינה מערך שיעור, נכנסת לכיתה ובכיתה – בלגאן גדול. הילדים לא יושבים, לא מקשיבים, לא מכבדים. המורים חסרי סבלנות. הם עובדים קשה ואינם מתוגמלים בכבוד ובהקשבה של התלמידים. הם עוסקים ללא הרף בבעיות משמעת וניכר כי הם מיואשים הרבה לפני שהם מתחילים להעביר את החומר הלימודי.

כ-85% מהמורים בארץ מדווחים שספגו בשלב זה או אחר התבטאויות אלימות מסוג כלשהו, דוגמת התחצפויות, קללות, תנועות מגונות, לעג, השפלה, איומים, השמצות והערות בעלות אופי מיני, הן מתלמידים והן מהוריהם. התבטאויות אלה מגיעות לא אחת למצב של אלימות פיזית מסוכנת. רק לאחרונה השליכו תלמידים בצפון הארץ חזיז לכיוון דלת ביתה של מורתם.

ניהול תקשורת נכונה ובונה עם התלמידים ועם הוריהם הוא נדבך מרכזי ביכולת של המורים לבצע את תפקידם. הצורך לנהל תקשורת נכונה ובונה בא לידי ביטוי בכל אספקט של עבודת המורים – בעמידה מול הכיתה, בהתמודדות עם ההפרעות, במשוב לתלמיד ולהורה ובתגובה לטענות ולדרישות שלהם.

מסתבר שגם משרד החינוך מבין זאת. בשורה של סרטוני הדרכה, מדגים משרד החינוך כיצד מנהלים שיעור, כיצד מנהלים שיחה קשה עם הורה ועם תלמיד, כיצד מעבירים משוב ועוד.

הסרטון 'שיחה של מורה עם הורה' למשל, מדגים שתי דרכים שונות להתמודדות עם מחלוקת בין אמא לתלמידה. כך יכול ללמוד המורה מהו סוג השיח הרצוי.

זו יוזמה מבורכת של משרד החינוך, אך מדובר במיומנות שיח שלטעמנו מצריכה הרבה מעבר לצפייה בסרטון של 15 דקות. היא מצריכה לימוד של כלים ברורים ופשוטים שהמורים יוכלו לעשות בהם שימוש יומיומי, בכל סיטואציה שיתקל בה.

לכן החלטנו במגשר, מרכז העוסק בהידברות ובניהול נכון של קונפליקטים, לייסד תכנית חדשנית להכשרת מורים כך שידעו לנהל נכון את מערכות היחסים שלהם, בכיתה ומחוץ לה.

התכנית שלנו כוללת מפגשי הדרכה אישיים או קבוצתיים עם המורים, שם מקבלים המורים כלים שאנחנו התאמנו לצרכים הספציפיים שלהם. בנוסף אנחנו מעבירים השתלמויות וקורסים בנושאי הגישור וההידברות שהם מתנה לכל אדם ובפרט למורים.

מורה המחזיק בכלים לתקשורת נכונה ידע להציב גבולות לתלמידים באופן שיאפשר לו להעביר את חומר הלימוד, ידע להעביר את השיעורים כך שהתלמידים יתעניינו, וידע לנתב את יחסיו עם התלמידים והוריהם ברמה שתקדם את התלמיד – שהרי, לשם כך הוא מגיע לבית הספר. לדעתנו תכנית הכשרה כזו היא חובה לכל מורה.

שירלי שנירמן, מגשרת ואחראית תחום חינוך, מאתר המגשר יניב שוורצמן, פירמת הגישור המובילה בישראל.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

גם אתם רוצים כלים שיקלו על התקשורת שלכם? לשיחה עם מגשר, השאירו פרטים ונחזור אליכם: