מה צריך לעשות כדי להפוך מגשר למגשר עובד?

מה צריך לעשות כדי להפוך מגשר למגשר עובד?

מה צריך לעשות כדי להפוך מגשר למגשר עובד?

הרוב המוחלט של הכתיבה בארץ בתחום הגישור עוסקת בגישור ולא במגשרים. הסיבות לכך הן רבות ומגוונות אבל בשורה התחתונה העדר כל כתיבה מוכוונת מגשרים מובילה לחוסר אונים גדול למי שרוצה להיות מגשר בארץ. אז בואו נתחיל בעשרת העצות החשובות ביותר למגשר המתחיל. תזכרו, אין קיצורי דרך, עיסוק במקצוע המגשר אינו שונה מכל מקצוע חופשי אחר, בו למוניטין ולניסיון יש חשיבות גדולה מאוד. שנתחיל?

  1. הבסיס של הבסיס – קורס גישור. קורס הגישור הוא אומנם, "טיפה בים" המידע שמגשר צריך כדי לעסוק בתחום הגישור, אבל אם אתה רוצה להתחיל לעסוק בתחום זו נקודת פתיחה טובה. הטיפ שלנו בהקשר הזה הוא לא ליישם את מה שלמדתם בקורס באופן "אוטומטי" ועיוור, בכל סיטואציה שתיתקלו בה, תוך עיסוק בתחום, אלא יישום ביקורתי ומותאם, תוך הפעלת שיקול דעת. קורסי הגישור, הם למעשה קורסים בניהול משא ומתן שהותאמו לגישור.
  2. ומה עם קצת ידע –אז עברתם קורס גישור של 60 שעות, מה עכשיו? ברור לכולם, שקורס גישור של 60 שעות, לא נותן כלים כדי להתחיל מחר לעבוד במקצוע. אם נסתכל מסביב, לצורך ההשוואה, נראה כי כל מקצוע שמכבד את עצמו, כולל הכשרה, אקדמית ומעשית של מאות שעות הכשרה, ולא בכדי. אדם שמסיים קורס בסיסי ורוצה לעסוק במקצוע, חש חוסר האונים, מצד אחד, הוא קיבל את הכלים לעסוק במקצוע, מצד שני, הוא לא מרגיש מוכן לצאת ולעסוק בגישור באותו שלב. למרבה הצער, כיום, אין מערך הכשרות מובנה, מפוקח, ולמעשה למעט קורסים בודדים, המקום היחיד שבו ניתן ללמוד אקדמית את התחום, הוא במסגרת תואר שני ליישוב סכסוכים באחת האוניברסיטאות. פורטל סולחה פועל כיום לפתור קושי זה אבל דעו לכם רכישת ידע היא תנאי חובה, בסיסי והכרחי, בכדי לעסוק בתחום הגישור, באופן מקצועי וראוי.
  3. איפה נשב? – יש הסבורים שלמגשר יש "פטור" ממשרד משלו. שמענו על מגשרים שפוגשים מגושרים, בבתי קפה, קרוונים, מלוניות, דירות מגורים ועוד. אנחנו סבורים, שקבלה במקום לא מכובד, היא לא מכובדת, ופוגעת בעיקר בכם. תחשבו איך אתם נראים. תחשבו עליכם כלקוחות. זה מביש ולא רציני. ומדובר בפרט מהותי. מקום לא מתאים, שיש בו הפרעות ורעשים, יכול להשפיע באופן קריטי על ניהול הליך הגישור. מצאו משרד להשכרה לפי שעה. יש מלא כאלה בכל הארץ. קחו אחד שנראה טוב ותסגרו שעל כל שעת שימוש בפועל תשלמו כסף. כל פתרון אחר, יכול להיות שיחסוך לכם כסף בטווח המיידי, אך יפגע בכם, ובמוניטין שלכם, באופן בדוק.
  4. הנראות שלכם (אתר / דף פייסבוק / כרטיס ביקור) – מכירים את הפתגם "אם אתה לא שם אתה לא קיים"? אז ממש כך. אתם צריכים להיראות. צריכים פנים. גם ברשת וגם מחוצה לה. תשקיעו בעצמכם, תעשו לעצמכם מיתוג. לוגו. אתר באינטרנט (לא חייב מסובך), דף בפייסבוק, כרטיס ביקור. היום, הנראות שלכם היא הצעד הראשון וההכרחי בלעבוד בתחום הגישור.
  5. חייבים מסגרת – מצאו לכם מסגרת פעילות. רובם הארי של המגשרים הם עצמאיים, ולא שכירים. מגשר עצמאי צריך להיות חלק ממשהו. חלק מקבוצת מגשרים שפועלת. פורומים, קבוצות עבודה, תמיכה – מקצועית, ארגונים וכן הלאה.
  6. פעילות ברשת – בעידן הרשתות החברתיות, לא מספיק להחזיק עמודים או נוכחות בפייסבוק, גוגל, לינקדין, טויטר ועוד. אתם חייבים לכתוב, לעדכן, ולפעול שם. שלא תתבלבלו, אין תחליף ליציאה מהבית ולפגישה עם אנשים אבל ניהול והימצאות באינטרנט היא היום רכיב קריטי וחשוב ליכולת שלכם ליצור שם, מוניטין ודעת קהל.
  7. צוות לעניין – שוק הגישור הוא שוק קשה ומורכב. היכולת להצליח בו טמונה לא פעם ביצירת שותפויות עם מגשרים נוספים וגישור בצמד. גישור בזוג, מוביל לתוצאות מקצועיות טובות יותר בחדר הגישור, ומעניק למגשרים ביחד, תמיכה, מקצועית, עסקית, אופרטיבית ורגשית משמעותית להמשך הדרך.
  8. תוכנית עסקית – זה לא "זבנג וגמרנו". מגשרים רבים סבורים, שתחילת עבודה כמגשר אינה דורשת תוכנית עבודה עסקית או תכנון וחשיבה מוקדמים. לצערי, התחלת פעילות ללא תכנון, היא מתכון כמעט בטוח לכישלון. פתיחת עסק גישור זהה לפתיחת כל עסק אחר. חשוב לקבוע מטרות, יעדים, חזון, לוח זמנים לביצוע, לבחון עלויות, ועוד. אחרת דינכם להיעלם או להיכשל, רק בשל כך, וחבל.
  9. רק מגשר – הנה טיפ קטן שטומן בחובו תובנה גדולה. אנשים אוהבים מקצוענות. רק מקצוענות. הם ילכו לרופא הכי טוב. לאדריכל הכי טוב ולטכנאי המחשבים הכי טוב. עכשיו דמיינו שאתם הולכים לרופא שכתוב בכניסה למרפאה, "הגעתם לאריק, ספר ורופא", או תארו לעצמכם שתיכנסו אל משרד רוה"ח שלכם, ויהיה כתוב על שלט הכניסה "אגרונום ורו"ח". התארים המקצועיים, שאינם קשורים זה לזה, יגרמו לכם לחשש, ובצדק. טעות נפוצה נוספת בתחום שלנו, היא שמגשרים רבים לא רואים במקצוע הגישור מקצוע עיקרי, ולכן, הם אוהבים להוסיף לו תארים מכובדים נוספים. תעשו לעצמכם טובה. בחרתם לעבוד כמגשרים, תתייחסו לעצמכם ולמקצוע ברצינות ורק לאחר מכן הלקוחות שלכם יתייחסו אליכם ברצינות.
  10. מרתון – עיסוק במקצוע הגישור הוא ריצת מרתון. לא פחות. לא זו בלבד שאנחנו נאבקים מול מערכות מאוד גדולות (החלופות – עורכי דין ובתי משפט) אנחנו גם צריכים לחנך שוק. שוק שמורגל לפנות, אינסטינקטיבית, לאורך שנים, לחלופות. מי שחושב שהוא מגיע לקטוף גישורים על העץ, אנחנו מראש ממליצים לו לחפש מקצוע אחר לעסוק בו. לא רק שצריכים להתאזר באורך רוח אלא שבדומה למרתון, האימונים להצלחה במרוץ הם מפרכים מאוד, במגמת שיפור מתמדת, עקבית ועם המון סיפוק.

אנחנו מזמינים אתכם להוסיף טיפים והמלצות למגשרים אחרים שיוכלו להיעזר בהם ולהפוך למגשרים טובים יותר בדף הפייסבוק שלנו.