למה צריך מגשר או מתווך או כל יועץ אחר?

למה צריך מגשר או מתווך או כל יועץ אחר?

למה בכלל צריך מגשר?

למה, בעצם, אנחנו זקוקים למתווכים ומגשרים בסכסוכים שונים? כולנו יודעים לריב וחלקנו עושים את זה ממש ממש טוב, אז למה אני צריך מישהו אחר שייצג אותי בסכסוך או עסקה?

ביקשנו משני מומחים לענות על השאלה:  דודי בורבה, מומחה למכירות ופיתוח מיומנויות מכירה לעסקים, ובן סולומון, מייסד רשת ברוקר נדל"ן.

פירקנו את התשובה שלהם לנקודות מרכזיות:

 • קודם כל – פרספקטיבה
  לאנשי מקצוע בתום הגישור והתיווך יש פרספקטיבה עליונה על המצבים שמי שנמצא בתוך הסכסוך או העסקה לא יכול לראות. נכון שלכל אדם שהוא חיצוני לעסקה או לסכסוך תהיה פרספקטיבה אחרת מאיתנו למצב, אבל אנשי מקצוע יודעים להסתכל על המצב מלמעלה, בפרספקטיבה שתקדם אותנו ולא תתקע את העסקה או את התהליך ויודעים כיד להניע את התהליך לסיום מוצלח.
 • ניסיון
  לאנשי מקצוע בתחום התיווך והגישור יש ניסיון שללקוחות שלהם אין. כשמגיע אלינו יועץ בתחום מסוים, יש מאחוריו הרבה מאוד ידע וניסיון בתחום, והרבה פעמים הוא יודע להגיד לנו, לפחות באופן כללי, מה צריכה להיות הדרך שלנו ומה תהיה התוצאה, בהתאם למטרה שאנחנו רוצים להשיג או למצב בו אנחנו נמצאים כרגע. הניסיון מצייד את אנשי המקצוע בכלים וידע שללקוח אין ולא יהיו אף פעם.
 • אובייקטיביות
  כשאנחנו חושבים שאנחנו יודעים הכל אנחנו תוקעים את עצמנו ולא מאפשרים התקדמות. גם אם אני איש המקצוע הטוב ביותר בתחומי, יש דברים שעדיף שאבקש בהם עזרה, ואפילו אם הנושא הוא בתחום המקצועי שלי, יכול מאוד להיות שבגלל שאני בתוך הסיטואציה עצמה אני לא אוכל להסתכל על המצב מבחוץ. כשאני לוקח איש מקצוע אני מקבל נקודת מבט אובייקטיבית על המצב ומישהו שיכול להראות לי היכן אני טועה כשאני לא יכול לראות את זה על עצמי.
 • מקצועיות
  כולנו יכולים לנקות את הבית, ובכל זאת חלקנו בוחרים לשלם לעוזרת בית שתעשה את העבודה. באותה מידה כולנו יכולים למצוא דירה לבד, ובכל זאת חלקנו נעזרים באנשי מקצוע מתחום התיווך. אותו דבר בניהול סכסוכים ומשברים – אפשר לנהל אותם בעצמנו ואפשר להיעזר באיש מקצוע שיעשה את העבודה יותר טוב ממני.
 • הבנת הצד השני
  הרבה פעמים, כשאנחנו בתוך עסקה או סכסוך כלשהו, אנחנו רואים את עצמנו בלבד ולא מסוגלים לראות גם את הצד השני, הרגשות שלו והצרכים שלו, האישיים או העסקיים. איש מקצוע בתחום התיווך והגישור ידע להבין את הצד השני בצורה טובה יותר, וידע להבין למה הוא עושה את מה שהוא עושה ולמה הוא רוצה את מה שהוא רוצה. לפעמים הלמה יותר חשוב מהאיך, והבנת המניע האמיתי לכל פעולה הוא המפתח לסיום מוצלח של כל עסקה או סכסוך, בעסקים ובחיים האישיים. הרבה עסקאות לא יוצאות לפועל בגלל חוסר הבנה של המניעים של הצד השני. איש מקצוע יכול לפתור את זה.
 • עבודה שחורה
  בכל תהליך או עסקה יש הרבה עבודה שחורה, שלא תמיד בא לנו לעשות. טפסים, נסיעות, שיחות, התרוצצות. כשמשלמים לאיש מקצוע, גם הדאגה הזאת יורדת מאיתנו.