יוקר הדיור? במחשבה שנייה אפשר גם אחרת

יוקר הדיור? במחשבה שנייה אפשר גם אחרת

זה לא סוד שבעיות יוקר המחייה והדיור נמצאים בראש מעייניו של הציבור הישראלי לקראת הבחירות הקרובות לכנסת בחודש הבא.

הדיון על יוקר הדיור מזכיר את המשל על האיש, שמחפש את מטבע הזהב שאיבד ברחוב החשוך, אבל ורק מתחת לפנס. מה לא הציעו בדי לפתור את בעיות הדיור? להגדיל את המס, להקטין את המס, לבטל המע"מ, לתת הטבות, להוריד הטבות, לשחרר קרקעות לבניה ועוד הצעות שונות ומשונות.

מה שיותר מעניין הוא שכמעט בכל הניתוחים וההערכות איש לא דיבר על סיבה המשפיעה באופן ישיר על המחסור האדיר בדירות. תאמינו או לא, בשנים האחרונות בישראל, אנו עדים לגדילה של עשרות אחוזים במספר המתגרשים, במיוחד בגילאים מבוגרים יותר, שבעבר לא נהגו להתגרש.

משמעות הדבר שבמדינת ישראל מתגרשים מדי שנה כ-13 אלף זוגות. לחלקם הגדול יש ילדים, הנדרשים למצוא חלופת מגורים הולמת לעצמם ולילדיהם – כלומר בכל שנה נדרשות 13 אלף דירות חדשות רק עבור הזוגות המתגרשים החדשים. גם אם יצליחו לענות על הצרכים של הזוגות הצעירים, לא נראה לעין שמישהו מנסה לתת מענה אמיתי לעלייה המדאיגה באחוז הזוגות המתגרשים.

לכך יש להוסיף את העובדה שמדי שנה מנסים למצוא ובאוצר ובממשלה דרכים להקל על הציבור הרחב ועל הוצאותיו. לשם כך מעלים רעיונות רבים  – שוב הורדת ועליית מיסים, הגדלת היבוא, יצוא יותר משמעותי ועוד פתרונות הנמצאים שנה אחר שנה מתחת לפנס.

על רעיון קצת יותר יצירתי מיטב המומחים עדיין לא חשבו. תקשיבו טוב: בישראל מתגלגל שוק סכסוכים מפותח בו הציבור הרחב מוציא בשנה סכום מוערך של 10מיליארד שקלים. כן כן, מה שאתם קוראים. לא משנה כיצד אנחנו הופכים את המספר המופרך הזה הוא פשוט אמיתי. לא רק שהוא אמיתי אלא מדובר על הוצאה שנתית הקשורה לניהול סכסוכים (בעצם הסכום הוא הרבה יותר עצום, מכיוון שהוא לא כולל את הוצאות המדינה על מערכת פתרון הסכסוכים).

חישוב מהיר של כמה באמת יעלה לנו לפתור את הסכסוכים הללו (או את חלקם הגדול) בדרכים יצירתיות נוספות (חוץ מבתי משפט) הביא אותנו לסכום שאינו עולה על 2 מיליארד שקלים – כלומר פער של 8 מיליארד שקלים. לא ייאמן.

רוצים לדעת מה אפשר לממן בסכום זה? את שכר הלימודים לכל הסטודנטים בכל האוניברסיטאות והמכללות בישראל. אפשר אפילו לתת ל-16 אלף זוגות מענק של חצי מיליון שקל לרכישת דירה. כל שנה!!

מעבר לחיסכון האדיר בהוצאות לציבור הרחב, אתם יודעים לבד מה הדבר יעשה לחברה הישראלית –  העובדה שהמדינה, הריבון, האחראי והמבוגר, לא רק תכריח את הציבור לחסוך אלא גם לפתור סכסוכים ממש "כמו בני אדם".

בשורה התחתונה, אפשר להמשיך לחפש את המטבע ברחוב החשוך דווקא מתחת לפנס או שאפשר פשוט לנהל את התקציב בהיגיון ע"פ האמרה: "החיים הם לא לחכות שהסערה תחלוף, אלא ללמוד לרקוד בגשם".

יניב שוורצמן, מאתר המגשר יניב שוורצמן, פירמת הגישור המובילה בישראל.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

חושבים להגיש תביעה? רגע לפני.. לשיחה עם מגשר, השאירו פרטים ונחזור אליכם: