חשיבות הסבים בחיי ילדינו – גם אם נדמה לנו שזה לא לטובת הילד

חשיבות הסבים בחיי ילדינו – גם אם נדמה לנו שזה לא לטובת הילד

בשנים האחרונות תפקיד הסבא והסבתא בחיי הנכדים הפך למשמעותי יותר מסיבות רבות ושונות. חלקן אישיות כמו אריכות ימים ובריאות טובה וחלקן חברתיות כפי שקורה כששעות עבודה רבות יותר וכאשר שני בני הזוג עובדים. כך או כך חלקם של הסבא והסבתא בחיי הנכדים גדל בשנים האחרונות באופן משמעותי. בד בבד עם גדילה זו, חל גידול במספר הזוגות שמתגרשים. כך, שנוצרה דינמיקה חדשה ומורכבת במעורבות ובחשיבות של הסבא והסבתא בחיי הנכדים בהליך הגירושין. דינמיקה שמובילה לעיתים לעימות עם אחד מהורי הנכדים.

בתור הורים יש לנו את הזכות הבלעדית והמלאה להחליט מה "נכון עבור ילדינו". אך, האם תמיד מה שאנו רואים כ"נכון" באמת נכון?  האם העובדה שאנו נמצאים בעימות עם הבן או הבת של הסבא והסבתא משפיע על הנכון והלא נכון בעיננו. הליך הגירושין מלא באמוציות ורגשות קשים ומורכבים של כל הנוגעים בדבר ובמיוחד של הילדים. לפיכך, עלינו להיות רגישים עוד יותר, בנוגע להחלטות שלנו לגבי הילדים והקשר שלהם עם הסבא והסבתא. זה בדיוק המקום בו נכנסת החשיבות האדירה שיש לסבים בחיי נכדיהם, בעיקר בתקופות רגישות כמו תקופת הגירושין. הקשר עם הסבים והסבתות הוא קשר חם, אוהב ובעיקר יציב ואל לנו לטלטל אותו בתקופה קשה ומעורערת זו בחייהם של הילדים יקרים שלנו.

האמרות הרווחות שלימדו אותנו לשנן מגיל צעיר "מפני שיבה תקום" ו"הדרת פני זקן", הן חלק בלתי נפרד מהערכים עליהם גדלנו ומהערכים שאותם אנו רוצים להנחיל לילדינו. בימינו, אמרות אלו מקבלות משנה תוקף, כיוון, שממוצע הגיל עלה פלאים ועומד על 80. זאת אומרת, שמשך הזמן בו הסבים נמצאים בחיי ילדינו עלה עד מאוד. בהלכות כיבוד אב ואם ושאר קרובים כתוב "חייב אדם לחנך את בניו ובנותיו הקטנים שיכבדו את הסבא והסבתא, וינהגו בהם בכבוד". אחד הגורמים המשפיעים ביותר על אריכות ימים הוא, כאשר יש משמעות לחיינו. על ידי שיתוף הסבים במתרחש בחייהם של ילדיהם ונכדיהם. ניתן להשיג משמעות לחייהם של הסבים וחיזוק נפשי משמעותי לילדיהם. ניתן ליצור את השיתוף הזה, למשל, על ידי התייעצות עם הסבים ושימוש בידע שצברו במשך חייהם. כך גם נוכל לגרום להם להרגיש חשובים ובעלי ערך. אפשר להבין מכך, כי מערכת היחסים הזו חשובה וחיונית לכלל הצדדים כאחד, הן להורים, הן לנכדים והן לסבים ולסבתות. על ידי שמירה על מערכת יחסים מיוחדת זו, תוכלו לתת ולקבל הרגשה שהגירושין הם לא סוף העולם ושלא הכל נופל וחרב סביבכם.

אז גם אם נדמה, שהקשר עם הסבים של בן הזוג השני עלול לפגוע במטרות שלנו, למשל, שישכנעו את ילדינו לפגוש יותר את הצד השני, או שיש להם כל מני מניעים נסתרים, אין זה שווה את הנזק שהרחקתם מהנכדים שאוהבים אותם ללא תנאי, תעשה להם. באחריותכם ההורים, לוודא שהגירושין לא יפגעו בקשר החיוני בין ילדיהם לסבים ולסבתות שלהם- גם אם נדמה לכם כי זה הדבר הנכון לעשות. התנהלות נכונה בסיטואציה מורכבת זו, תביא לתיעול המצב לכל הצדדים הנוגעים בדבר.

דניאל לוי מגשרת מטעם הבית לגישור ויישוב סכסוכים – יניב שוורצמן

מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה. לכתבות נוספות >