חינוך מבוגרים או למה בעצם אנחנו אלימים ??!!

חינוך מבוגרים או למה בעצם אנחנו אלימים ??!!

רוצים לדעת למה אנחנו אלימים? מאוד פשוט. תסתכלו רגע בלוח השעות של הילדים שלכם מהיסודי ועד התיכון חפשו שיעור אחד, אחד, לא צריך יותר שמלמד אותם איך רבים? איך מנהלים סכסוך? שיחה קשה? עם חברים, משפה בני זוג. אין. פשוט אין. ואז אנחנו מתפלאים שהילדים והמבוגרים הופכים לאלימים. למה אפשר לצפות שאתה לא לומד לעשות משהו.

שואלים אותי למה פתאום נזכרתי? אז לפני כמה ימים שולח לי הורה מאשקלון נייר סיכום של פרויקט שעשיתי לפני כמה שנים בבית ספר שהילדים שלו לומדים ומשתף אותי במה שזה עשה להם. לא, לא קרה נס והם הפכו לילדים בריטים מנומסים, אבל האופציה של דיבור הפכה לחלק מהשיח. פתאום חוץ מכאפה מתפלק להם איזה שיחה עצבנית. זה על השולחן.

כמי שחי ריבים וסכסוכים ומבין את החוסר בכלים, השקעתי בשנה אחרונה זמן רב והתחלתי להרצות במקומות רבים מאוד, חברות עסקיות, צבא, ארגונים ועמותות, רשויות מדינה וגופים פרטיים על איך מנהלים ריב בצורה נכונה ואיך מונעים ריבים וסכסוכים. להרצאה קראתי "הלוואי שהייתי חי על אי בודד" מתוך הבנה שכל מי שלא חיי על אי בודד חייב לשמוע את ההרצאה. חייב. [לחצו כאן לקרוא עוד על ההרצאה]

אז הנה מה שהוא שלח. היה מרגש אז ולא פחות מרגש היום.

בית הספר נווה אילן באשקלון עושה היסטוריה

לראשונה במערכת החינוך יפעל בית הספר, התלמידים המורים וההורים

כמוקד קהילתי לשיח והידברות

מדינת ישראל חווה בשנים האחרונות הקצנה בשיח וההידברות בין קהלים וקהילות שונות בחברה. הקצנה זו אשר מובילה לאלימות מילולית קשה ולעיתים אף לאלימות פיזית, מייצרת לנו חברה ישראלית שסועה ופוגעת קשות באווירת הביטחון האישית של כל אחת ואחד מאתנו.

אם לא די בכך, הרי ש"המרדף אחרי המיליון", תרבות ה"סלבס" וההתפתחות הבלתי נמנעת של הטכנולוגיה ואמצעי התקשורת המהירים והנפיצים מובילים לכך שלעיתים קרובות ניתנת עדיפות לתכנים לימודיים הנוגעים להצלחה מקצועית וחומרית ולא לתכנים אשר בין אדם לחברו.

טיפול בבעיות, באלימות ובקשיים אינה נעשית בדרך של מאבק ומלחמה לביטולם והעלמתם אלא בהקניית הערכים החיוביים של השיח וההידברות . הדרך לשינוי אמיתי איננה עוברת בהגבלות המשמעתיות אלא ביצירת הבנה של יתרונות השיח וההידברות על האלימות.

הנהלת בית הספר נווה אילן בעיר אשקלון, החליטה החלטה אמיצה חברתית וקהילתית ל"צבוע" את בית הספר בתכנים שנתיים של שיח הידברות וגישור, וליצור תכנית בה בית הספר יהווה מוקד קהילתי לשיח והידברות. העיר אשקלון, בראשותו של ראש העירייה איתמר שמעוני, הולכת לגדול באופן דרמטי בשנים האחרונות ומעבר לפיתוח העירוני, שירותים ותשתיות יש הכרח ליצור ביטחון אישי לכל אחד מהתושבים החדשים שיגיעו לאשקלון, לא רק על ידי שיטור משמעותי אלא בעיקר על ידי יצירת אווירת קהילתיות משתפת ומדברת.

יניב שוורצמן, יו"ר לשכת המגשרים בישראל, אשר פיתח את התכנית הקהילתית מספר: "השפעת התוכנית היא עצומה. לא רק שתלמידי בית הספר והמורים יחוו חוויה משמעותית של שיפור האקלים הבית ספרי ויקבלו כלים לחיים, אלא הקהילה הסובבת, ההורים, בני המשפחה ובתושבי העיר אשקלון, אשר יהיו מעורבים בפעילות על ידי פרויקטים הסיום של התלמידים, ירגישו בשינוי בתחושת הביטחון האישית". לסיום שני ציטוטים "החינוך הוא מה שנשאר, כאשר אנחנו שוכחים את כל מה שלמדנו בבית הספר" (אלברט אינשטיין), "לא יהיה ניצחון של האור על החושך, כל עוד לא נשמור על האמת הפשוטה, שבמקום להילחם בחושך, עלינו להגביר את האור" (א.ד. גורדון)