חגים וסכסוכים – איפה עושים את החג? זוג צעיר מתלבט

חגים וסכסוכים – איפה עושים את החג? זוג צעיר מתלבט

חגים וסכסוכים איפה עושים את החג? זוג צעיר מתלבט.

זוג צעיר שהתחתן אך לפני 3 חודשים חווה לחצים עצומים משני הצדדים לבוא לעשות את החג אצלם בפעם הראשונה. מה עושים? איך מתמודדים עם הלחץ והאם יש פתרונות או כלים שיכולים לסייע לבני הזוג לשחרר את הלחץ?

המגשר עפר חן ועו"ד יצחק מצליח, הרכיבו עבורכם כמה אפשרויות שונות שכל אחת מהן יכולה לסייע לבני הזוג למצוא פתרון ראוי ונכון:

  1. תזמינו את שני הצדדים לעשות את החג אצלכם. אם אתם יכולים טכנית, תזמינו את שני הצדדים אליכם. נכון שזה לא נותן פתרון ארוך טווח אבל בהחלט יכול להיות חוויה משמעותית לחג ראשון משותף ובעיקר לדחות את הקץ בשלב זה להחליט על סבב החגים.
  2. לכו ביחד לשני זוגות ההורים ותסבירו להם את הסיטואציה וכמה היא מקשה עליכם. סביר להניח שתצליחו לשכנע לפחות זוג הורים אחד שחיי הזוגיות שלכם חשובים יותר משאלת החג. גם אם לא תצליחו לשכנע את מי מההורים לפחות תצליחו לראות באיזה צד ייקחו את הבשורה בצורה הרבה יותר טובה וקלה. לפעמים גם הבחירה ברע במיעוטו היא בחירה טובה.  דרך אגב אל תספרו רק את הטוב או הרע, אלא תשתפו גם מה הולך להיות בחג החשוב הבא (פסח) כך תמנעו בעיות בהמשך.
  3. צרו "הסדרי ראייה לחגים" – חתמו על הסכם שקובע בדיוק באיזה חג אתם מתארחים אצל מי. ככה תוכלו לעשות את זה בצורה מסודרת להמשך.
  4. איפה מתחילים – לפעמים כדי להחליט מי הראשון אפשר להשתמש "בצד שלישי" שלא תלוי באף אחד, כמו להטיל מטבע / למשוך קלף או כל דרך אחרת בה "הגורל" יקבע. זה מרחיק ממכם את ההחלטה. לאחר מכאן כולם מתחייבים לשמור על הסדר.

ועכשיו, כשהחוויה הלא נעימה הזו עוד טרייה אצלכם, חתמו על "כתב התחייבות" בו אתם מבטיחים לעולם לא לחייב את הילדים שלכם ולא ללחוץ עליהם לעשות דווקא אצלכם את החג הראשון שלהם כזוג נשוי. שמרו את ההסכם הזה והראו אותו לילדים שלכם בבוא הזמן.

SHOOT קצר מיניב: תזכרו שלפעמים פתיחת דיון יוצרת את הבעיה, ברגע שהתחיל דיון ושיח על הנושא אתם כבולים אליו ואז תפעלו על פי ההמלצות למעלה, אבל רגע לפני פשוט תחליטו ביניכם לבין עצמכם ופשוט תודיעו, ממש כמו לילדים, זה הרבה יותר קל. אל תשכחו שמותר להיפרד לערב אחד אם אין לכם עדין ילדים, זה אומנם לא נותן פתרון לזמן רב אבל בהחלט מאפשר לנשום עוד ערב אחד בלי נטל הלחץ.

והכי הכי חשוב, כמעט באופן אבסורד התקופה שאמורה להיות משפחתית וכיפית, יוצרת לעתים קרובות, חיכוכים וריבים. קחו רגע. תנשמו עמוק. אין שום סיבה שבעולם (מוכן שתאגרו) אבל שום סיבה שבעולם לריב לפני ערב החג, בערב החג ולאחריו. 

חג שמח!

להאזנה לדיון לחצו לתוכנית הסכסוכים בהנחיית יניב שוורצמן