זכויות יוצרים – למי שייכות למעסיק או לעובד?

זכויות יוצרים – למי שייכות למעסיק או לעובד?

זכויות יוצרים – למי שייכות למעסיק או לעובד?

עובד שכיר שפוטר ממקום עבודתו שואל למי שייכות זכויות היוצרים על יצירה שנעשתה בזמן עבודה שלו כשכיר, למשל קוד שפיתוח במטרה לייעל את העבודה על דעתו שלו (הייתה יוזמה שלו), ללא קשר להגדרות התפקיד שלו ומעבר למחויבותו?

ביקשנו התייחסות לשאלה העקרונית הזו מהמומחים שלנו – עו"ד יצחק מצליח, המתמחה בלשון הרע, זכויות יוצרים וסימני מסחרי, ורואה החשבון והכלכלן עפר חן.

למרות שקשה לענות בצורה גורפת על שאלה כללית בנושא כזה, מכיוון שהדקויות מצויות בפרטים הקטנים וכל מקרה יש לבחון לגופו, המומחים שלנו היו תמימי דעים: סעיף 34 לחוק זכויות היוצרים קובע כי המעסיק הוא הבעלים הראשון לכל יצירה של עובד שכיר שנעשתה במסגרת העבודה או במהלכה אלא אם סוכם אחרת.
למרות זאת, יש סייגים ודקויות שכדאי לשים לב אליהם:

  • אם אתם עובדים בעבודה שאתם יודעים שיש בה סיכוי שתיצרו דברים שונים, כמו תוכנות מחשב לדוגמא, לטובת העבודה, או אם אתם מכירים את עצמכם ויודעים שתעשו זאת גם אם זה לא כלול בהגדרת התפקיד שלכם, כדאי ורצוי להכניס לחוזה, או ליצור נספח לחוזה, העוסק בכך באופן ספיציפי.
  • כאשר מדובר בקבלן משנה ולא בעובד שכיר החוק מתהפך, ובמקרה כזה הזכויות שייכות לקבלן המשנה, אם כי גם אז זה תלוי בסיטואציה.
  • אם מדובר במשהו שמוגדר כ"יצירה" יש עליו זכויות יוצרים, כמובן. השאלה היא למי שייכות הזכויות, והכל נגזר מהסיטואציה – האם היו מעורבים ביצירה מספר עובדים או רק עובד אחד? אם היו מעורבים ביצירה מספר עובדים, האם אחד העובדים או יותר הוא קבלן משנה, פרילאנסר שעובד עם החברה, או שכל השותפים ביצירה מקבלים תלושי שכר? אם כולם מקבלים תלושי שכר – האם למישהו מהם מצוין בחוזה מה קורה במקרה של יצירה כזו? האם היצירה המדוברת נוצרה לצורך העבודה או במהלכה? האם הוסכם על הדברים מראש? התייעצות עם עורך דין המתמחה בזכויות יוצרים תהיה הצעד החכם הראשון.
  • במקרה ומדובר בעובד שכיר שפוטר מהחברה, בהנחה שהפיטורים נעשו ברוח טובה ולא על רקע מריבה או תקלה ביחסים בין העובד למעסיק, יכול להיות לעובד יתרון עצום על כל ספק או קבלן משנה אחר שהחברה עשויה לעבוד איתו, מעצם היכרותו המעמיקה עם המערכת ועם היצירה שלו, המשולבת במערכת בצורה כזו או אחרת. החוק קובע כי עובד שפוטר אינו יכול לתת שירות לחברה שממנה פוטר לתקופת זמן מסוימת, ובמידה והוא נותן שירות כזה הפיטורים שלו אינם תקפים והוא נחשב כעובד חברה. למרות זאת, ניתן למנף את הידע שיש לעובד על המערכת בכלל ועל היצירה שלו בתוכה בפרט, לטובת העובד.
  • בכל מקרה לא כדאי להיכנס למלחמה עם המעביד, בין אם פוטרתם ובין אם לא. הסיכוי של עובד יחיד לנצח במאבק משפטי נגד ארגון גדול הוא מזערי עד לא קיים, ואיום בהליך כזה עשוי להפוך את המעסיק לאויב, גם אם עד עכשיו הוא לא היה כזה. להבא – דאגו סעיף בחוזה המציין כי במידה ואתם יוצרים בעבודה דבר חדש, שאינו כלול בהגדרות התפקיד שלכם, גם אם הוא נעשה לצורך העבודה ולמענה, זכויות היוצרים יהיו שלכם.

רוצים לשמוע את הדיון שערכנו בתוכנית הסכסוכים בהנחיית יניב שוורצמן ברדיו תל אביב 102FM, לחצו כאן.

רוצים להתייעץ עם עו"ד יצחק מצליח, לחצו כאן וכנסו לאתר האישי שלו.

רוצים להתייעץ עם רו"ח וכלכלן עפר חן, לחצו כאן וכנסו לאתר האישי שלו.