ועד הורים – מקור הטוב או בסיס הרוע

ועד הורים – מקור הטוב או בסיס הרוע

כל מה שנכתב כאן נכתב כתוצאה מחוויה אישית. כה אישית עד שהיה לי מאוד קשה ליישם את הידע המקצועי והאקדמי שלי בתחום ניהול ויישוב סכסוכים. מי היה מאמין שבמקום בו אמורים לייצר טוב, לייצר בסיס תמיכה פדגוגי וחינוכי יש כל כך הרבה כוחניות, אלימות מילולית, השמצות ופוליטיקה נמוכה.

כולנו מסתובבים בחברה שסועה וכואבת ומנסים להבין למה הפכנו לאלימים יותר, למפולגים יותר, בוטים יותר, איפה שדה המלחמה התחיל. נדמה לי שאין תשובה אחת נכונה אבל לא צריך לבחור. צריכים לטפל בכולם. מקום טוב להתחיל הוא מערכת החינוך.

איך אנחנו יכולים להתלונן על אלימות של הילדים שלנו בבית הספר כאשר ועדי ההורים וקבוצות הורים מנהלים שיח בוטה ואלים לא פחות. איך אנחנו מבקשים לשנות את השיח אצל הילדים שלנו כשהם שומעים בבית טונים אחרים ומרגישים את האווירה הבית ספרית, לא רק בינם לבין עצמם, אלא גם בין ההורים שלהם להורים אחרים ולהנהלת בית הספר. גרוע מזה, הורים טובים שלא רוצים לשחות בביצת האלימות והבריונות המילולית פשוט בורחים מועדי ההורים.

אני באתי חדור מוטיביציה להיות מעורב בועד ההורים המוסדי. באמת. חדור מדי מסתבר. מהר מאוד נגררתי למלחמות אגו ושליטה לא טובים. אין בור שלא נפלתי בו, עזבו בור, אין אבן שלא נתקלתי בה. באמת. עשיתי המון טעויות. באתי בלי מגננות, אסטרטגיות מובנות למלחמה. וכמו טיפש נגררתי וגררתי לעימותים. השמיצו, דיברו מאחורי הגב, פגעו ומנעו כל פעילויות חיוביות.

התעייפתי, נשברתי נפגעתי והחלטתי שאני לוקח צעד אחורה. להתאושש ולהבין מה קרה. איך מרצון עז לבוא ולתרום נגררתי למלחמות, עימותים ואלימות מילולית. איך בכלל מתמודדים עם אלימות ובריונות עם מי שההתמחות שלו היא בזה, ובזה הוא משקיע את מרצו וזמנו. מתמחה ברע במקום בטוב.

והבנתי. במשך השנה האחרונה פיצחתי את כל הטעויות, הנפילות, המעידות, ההיגררויות. הבנתי שיש שני מישורי עבודה מרכזיים בפעילות הורית (ועד ובכלל). שני מישורים שצריכים לעבוד בהם אבל לא לסטות מהם.

המישור הרוחני – קראו לו "הקלמר של גנדי" – אנחנו באנו לעבוד ולתמוך בצוות ההנהלה והמורים של הילדים שלנו. אנחנו כהורים נפעל בשקיפות ובאופן גלוי. נסכים לקבל כל ביקורת, דעה ועצה טובים שיהיו לצורך מטרה זו. נשתמש בכל כלי שיש לנו בתוך הקלמר כדי לקדם רעיונות ורצונות של ההורים במערכת החינוך בשל הילדים שלנו. כולל אלו שנוגעים למאבק לא אלים. הכל בטוב.

המישור החומרי – קראו לו "הסרגל של מקגרגור" – לא מכירים את השם? חפשו בגוגל. מי שנדמה לו שוועד ההורים הוא כר לתרגול פוליטיקה נמוכה, בריונות, לשון הרע ואלימות מילולית יתקל בסרגל של מקגרגור. יפתחו שערי שמים ויראו לבריון התורן שמקומו לא בקרב הורים פעילים. תגידו מה אדם שעוסק בגישור ויישוב סכסוכים מציע להשיב מנה אחת אפיים? ממש ככה. תקראו שוב את הפסקה הקודמת. יש מקום לחוסר הסכמות בהכל, לא לבריונות. ואז מנה היא לא אחת אפיים אלא אלף אפיים.

החלטתי שזה מספיק חשוב לי ואני מעמיד לטובת ועדי הורים שרוצים לערוך שיח בנושא אפשרות להזמין את ההרצאה "הקלמר של גנדי" ללא כל עלות. סליחה, עלות אחת. התחייבות להפיץ את האמירה והידע ליתר הורי בית הספר.

יניב שוורצמן

מקווה שלמדתם עוד משהו

  • אם יש לכם הערות והארות אשמח אם תתקשרו ותשתפו 077-5151-333.
  • אם אתם רוצים לשמוע ולהיפגש כנסו לכאן ותבחרו באפשרות הכי נוחה לכם.
  • אם אתם רוצים לקבל 2 כרטיסים חינם למפגש איתי שתפו את המאמר הזה אצלכם בפייסבוק ותייגו את "יניב שוורצמן המגשר -הקופסה".