הרעת תנאים בעבודה – מה זה אומר בכלל?

הרעת תנאים בעבודה – מה זה אומר בכלל?

הרעת תנאים בעבודה היא הרעה מוחשית בתנאי העבודה

במסגרת תוכנית הסכסוכים ברדיו תל אביב 102FM הסביר עו"ד רענן קריב מה המשמעות של הרעת תנאים בעבודה

מה זה הרעת תנאים?

הרעה מוחשית בתנאי העבודה היא שינוי מהתנאים הקיימים שפוגע בעובד. לא כל שינוי  מהווה הרעה מוחשית  בתנאי העבודה: הורדה בהכנסה החודשית, העברה למקום מרוחק, הורדה בהרארכיה הארגונית, שינוי מיקום פיזי, למשל מחדר לבד ל OPEN SPACE. צריך לבדוק את הנסיבות בכל מקרה. אין איסור להרע את תנאי העבודה של עובד. המאנטרה "הרעת תנאים" נשמעת שוב ושוב, אבל לעובד אין זכות מוקנית לכך שתנאי עבודתו יישמרו. המעסיק רשאי להרע את תנאי העבודה של העובד, והעובד אינו יכול לכפות עליו לשמר את התנאים הקיימים. העובד זכאי במקרה כזה להתפטר תוך זכאות לפיצויי פיטורים. זו התרופה שהחוק מקנה לעובד שאינו מסכים להרעת תנאי עבודתו.

האם צריכים לתת למעסיק התראה לפני התפטרות? מה הדרך הנכונה לפעול כשאני חושב שיש הרעת תנאים?

כן. כדי להיות זכאי לממש את הזכות להתפטר תוך זכאות לפיצויי פיטורים עקב הרעה מוחשית בתנאי העבודה, על העובד להודיע מייד שהוא מתנגד להרעה ולאפשר למעסיק לתקן את ההרעה. רק אם המעסיק לא יתקן – יהיה העובד זכאי להתפטר עם זכאות לפיצויי פיטורים. 

מתוך הרשימה הבאה מה נחשב הרעת תנאים?

-אי תשלום תנאים סוציאליים או הטבות מכוח צווי הרחבה או הסכמים קיבוציים, כמו: דמי הבראה, חופשה שנתית וכיו"ב. זו לא הרעה, זו הפרת חוק. אגב, חופשה היא מכוח חוק. עובד שלא קיבל זכויות מוקנות מכוח חוק זכאי להתפטר בלי לעבור את מנגנון התיקון ויהיה זכאי לפיצויי פיטורים כמו גם לקבלת מה שלא קיבל עד ההתפטרות. אגב, מומלץ כן לדרוש לפני ההתפטרות.

-העברת מקום העבודה למקום אחר. עצם ההעברה היא לא הרעה. אם מדובר במרחק גדול יותר, יותר זמן, יותר אוטובוסים וכד' – כן.

-התקנת מצלמות ללא ידיעת העובד, מעקב אחר העובד ופגיעה בפרטיותו. מותר להתקין מצלמות, לא תוך פגיעה בפרטיות. פגיעה בפרטיות היא מצלמות בשירותים, מקלחות, חדרי הלבשה. חובה ליידע, ומותר להתפטר תוך זכאות לפיצויי פיטורים במקרה כזה.

-שינוי מהותי בשעות העבודה – למשל, דרישה מאם שעובדת בהיקף של חצי משרה לעבור למשרה מלאה. ברך כלל השאלה מתייחסת להיפך, הפחתת שעות העבודה כך שההכנסה יורדת. ואז ברור שכן. ייתכן מאד שדרישה להגדיל את שעות העבודה תיחשב גם כהרעה מוחשית בתנאי העבודה. אבל שימו לב, עובדת כזו חייבת להודיע על התנגדותה, ואז ייתכן שתפוטר, כלומר אותה תוצאה  שהחוק נותן במקרה של הרעה מוחשית בתנאי העבודה.

-הורדה בדרגה או הפחתה בשכר. כמובן שכן.

-הרעה בתנאים הפיזיים של מקום העבודה – למשל, מעבר לחדר קטן ללא חלון או מזגן. בהחלט ייתכן שכן.

-יחס משפיל ומבזה במקום העבודה. כאן כבר מגיעים לאח הקטן של הרעה מוחשית בתנאי העבודה – נסיבות ביחסי העבדוה בהן אין לדרוש מהעובד להמשיך ולעבוד. גם כאן יש זכאות להתפטר תוך זכאות לפיצויי פיטורים. כאן גם נכנס הנושא שנעשה פופולארי לאחרונה, מאז ענייני מני נפתלי ושרה נתניהו – העסקה פוגענית והתעמרות בעבודה. אבל זה כבר נושא אחר שאולי אפשר להקדיש לו פינה שללמה באחת התוכניות הבאות.

-הטרדה מינית במקום העבודה. כן ולא רק. יש חוק שלם שעוסק בכך, ולא נכון יהיה להידרש לנושא במסגרת הנושא שלנו כאן.

-החתמת כרטיס נוכחות במקום דו"ח שעות. לא. דרישה להחתמת כרטיס או העברת כרטיס מגנטי אינה הרעה בתנאי העבודה. להיפך, המעסיק מחוייב על פי החוק לנהל רישום של שעות העבודה.

– מתיחות בין עובד למעביד שמקשה על תפקוד – אלה נסיבות ביחסי העבודה בהן אין לדרוש מהעובד להמשיך ולעבוד. אבל כנראה הוא יפוטר עוד לפני שיתפטר…

– החלפת משרד באותו מקום עבודה – תלוי מה מהות ההחלפה. עצם ההחלפה אינה מהווה הרעה בתנאי העבודה. לעובד אין טאבו על העמדה שלו או על הכסא שלו. יש לבחון את מהות השינוי.

– שלילת רכב צמוד וטלפון – נראה שכן.

– יבוש העובד במשרה חסרת תוכן עד שיתייאש ויעזוב – כן, כנסיבות ביחסי העבודה שבהן אין לדרוש מהעובד להמשיך לעבוד, וכבר נפסקו פיצויים במקרים כאלה מעבר לפיצויי הפיטורים. 

לשמיעת הדיון בתוכנית הסכסוכים בהנחיית יניב שוורצמן ברדיו תל אביב 102FM לחצו כאן