העליבו אתכם בפייסבוק? אל תרוצו לבית משפט

העליבו אתכם בפייסבוק? אל תרוצו לבית משפט

אחד המעשים הפוגעניים ביותר שקיימים הוא הפגיעה בשם הטוב שלנו. לא סתם נכתב "טוב שם, משמן טוב" (קהלת ז'-פסוק א'). בעידן הרשתות החברתיות, הקלות בה ניתן להפיץ לשון הרע, ולפגוע בשמו הטוב של אדם, הפכה לחורצת דינים. זהו כלי נשק רב השפעה, המצוי בידי כל המעוניין לפגוע באדם אחר.

עצם העובדה שכלי הנשק מצוי בידי ההמונים, חושפת את כולנו, להיות הנפגעים הבאים ממעשי לשון הרע בתפוצה רחבה. בעוד, שלעיתים לשון הרע מתבטאת בסיפור עסיסי ולא נכון, שנשכח מהר מאוד, אם מישהו בכלל האמין לו. לעיתים, לשון הרע מתבטאת בפגיעה קשה וחמורה, שמטילה בושה גדולה, ועלבון, על הנפגע.
כאשר מישהו מקל את הדעת, עם פרסום של לשון הרע עלינו, אנחנו נעשה הכל בכדי לגרום לו לשלם מחיר על פגיעה זו. מי שעבר פגיעה בשם שלו, מבין בדיוק למה אני מתכוון, לעלבון הצורב, ללילות ללא שינה, לבושה מהמשפחה ומהחברים, לצורך להצטדק בפני עצמך ובפני אחרים.

כאשר אנחנו רוצים לגרום למישהו לשלם עבור לשון הרע שפרסם עלינו, קופצת לראשנו מיד, אפשרות הפנייה לעורכי הדין, ולבתי המשפט, כדי שיגרמו לצד הפוגע בנו לשלם מחיר כבד, בכסף, על הפגיעה שגרם לנו. המשוכה הראשונה שעלינו לעבור, כדי להעביר את הסכסוך המשפטי שלנו לבית המשפט, ולפתוח במהלך המשפטי נגד הפוגע בנו, היא תשלום של שכר טרחה והוצאות, שמסתכמים בעשרות אלפי שקלים.
אחרי שעברנו את המשוכה הראשונה, ובהנחה שיש לנו את הכסף לשלם עבור שכר הטרחה וההוצאות המשפטיות, תוגש תביעה נגד מי שפגע בשמנו הטוב, וייפתח ההליך המשפטי. מחקרים שנערכו בארץ, מלמדים שלמעלה מ-95% מהתובעים שהגישו תביעות לבתי המשפט בארץ, מצאו את עצמם בסופו של ההליך המשפטי מתוסכלים מההליך המשפטי ומתוצאותיו.
קיים מערך שגוי של עובדות, שמטעה את הניזונים ממנו, הנפגעים מלשון הרע, וגורם להם להאמין שההליך המשפטי הוא הנכון ביותר כדי להוציא את צדקתם לאור ולגרום למי שפגע בהם לשלם, אבל אותו מערך, הוא כאמור, שגוי. לשון-הרע

1. העובדה השגויה הראשונה שרווחת בקרב נפגעי לשון הרע:
על פי חוק לשון הרע, כל אמירה פוגענית נגדך מזכה אותך ב-50,000 שקל ללא הוכחת נזק (במקרים מסוימים, מדובר אף ב-100,000 שקל). מדובר בסכום שלא צריך להוכיח אלא סכום הדומה להמחאה מוכנה מראש על שם התובע, רק צריך להגיש את התביעה.
המציאות המשפטית: במעט מאוד פסקי דין, נפסק לטובת התובע הסכום המקסימאלי המצוין בחוק, כאשר במרבית המקרים, הסכומים נמוכים בעשרות רבות של אחוזים. יתירה מכך, ישנן גם הגנות שונות בהן יכולה התנהלות הפוגע לקבל הגנה מפני הדברים שהוא אמר, כך למשל, הבעת דעה, ביקורת וכן הלאה.
התוצאה: הרבה מאוד תובעים בתחום לשון הרע, נוחלים בסוף ההליך המשפטי אכזבה גדולה מאוד מהתוצאה הכספית. בנוסף, לעיתים, גם במקרים בהם פסק הדין הוא לטובת התובע הנפגע, ההוצאות של הנפגע, עולות על הסכום שהוא מקבל בפסק הדין, כך שבעיקר התבזבזו זמן ועוגמת נפש. למעשה, לא נעשה כל תיקון בסוף ההליך, לטובת הנפגע. התוצאה המיוחלת, שהצד הפוגע לפחות ישלם, לא קרתה. מאחר ולמרות שניתן פסק דין לטובת הנפגע, ההוצאות היו גבוהות יותר.

2. התביעה תתברר בבית המשפט עד תום והשופט יוציא את צדקת התובע הנפגע לאור, בפסק דין.
המציאות המשפטית: כיום, מרבית התביעות בלשון הרע מופנות לאחר הגשת התביעה וכתב ההגנה, להליך גישור. מעט מאוד הליכים מגיעים לשלב מתן פסק דין.
התוצאה: אכזבה גדולה מאוד לתובע ולנתבע. שני הצדדים נדרשו להשקיע סכומים גבוהים, עבור ההליך המשפטי, לצורך הגשת התביעה/ההגנה, ולמרות ההשקעה של שני הצדדים בתשלום הוצאות משפטיות, זמן ואנרגיה, בסופו של דבר ההליך המשפטי מופנה להליך גישור. האבסורד הוא שהיה ניתן היה להגיע לגישור, ללא כל ההוצאות המיותרות ועוגמת הנפש שנגרמה כתוצאה מהעבודה על גיבוש כתב התביעה וכתב ההגנה, והרגשות הקשים תוך כדי ההכנה להליך המשפטי.

3. הכסף יעזור למי שנפגע מלשון הרע לקבל את צדקו ולתקן את הנזק שנגרם לשם שלו.
המציאות: כמו שכתבתי בהתחלה, טוב שם משמן טוב, כלומר כסף במקרים של פגיעה בשם הטוב לא יכול לתקן את הנזק. לא זו בלבד, אלא שפרסום הגשת התביעה יכול אף לגרום להפצת לשון הרע, בתפוצה רחבה יותר, ובהתאם, לנזק גדול יותר לנפגע. מעבר לכך, בית המשפט מוגבל מבחינת ה"סעד". הפתרון שהוא מציע לצדדים, לסעדים הקבועים בחוק, ובמקרה כזה, הסעד הקבוע בחוק, הכספי, בדרך כלל לא יכול לתקן את הפגיעה.
התוצאה: הצד הנפגע, יכול לקבל פסק דין עם פיצוי כספי, שאפילו יעלה על ההוצאות שנאלץ להשקיע לצורך ניהול ההליך המשפטי, ועדיין התחושות הקשות שלו, והפידבקים מהסביבה לא ישתנו והכתם שנשאר על השם שלו, לא יוסר או ייעלם. למה? הפגיעה במוניטין שעבד עליו כל כך קשה תופץ עוד יותר עקב ההתנהלות בבית המשפט, שכן, התביעות נגישות לעיני כל. ושום פסק דין שניתן לטובתו או קבלת כספי הפיצויים, גדולים ככל שיהיו, לא יתקנו זאת.

אז מה אני מציע לכם? 
הליך גישור. הליך הגישור, הינו הליך של משא ומתן בין צדדים מסוכסכים. יתרונותיו הינם רבים, ובראשם, התוצאה שההליך יכול להקנות לצד הנפגע והפוגע, תוצאה "תפורה אישית למקרה" שמטרתה לענות על הפגיעה של הנפגע, להבין את הפגיעה נשוא הסכסוך, לענות על האינטרס של הצד שאמר את הדברים שפגעו, כמו גם לנהל שיח בין שני הצדדים, ולהבין מה המניעים והאינטרסים העומדים מאחורי כל צד.
הלכה למעשה, במקום לנהל הליך משפטי קשה ולוחמני, מנהלים הליך גישור משא ומתן. חשוב לציין, שגם במקרים בהם האמוציות גועשות, מגשר מנוסה ומקצועי, יוביל ניהול של שיח והידברות בין הצדדים, ובישיבה משותפת, יפעלו כדי לפתור את הסכסוך.
הליך הגישור, מלבד היותו הליך רחב ויצירתי, של שיח והידברות, כרוך בהוצאות הנמוכות בעשרות מונים מההוצאות המשפטיות, כמו כן, מדובר בהליך קצר, אשר מסתיים בממוצע ב-10 שעות גישור בלבד, הנפרסות לאורך 3-5 מפגשים.
ומה עם הצד הפוגע? למה שהוא יגיע גישור?
גם למי שאמר את דברי הלשון הרע, יש הרבה מה להפסיד בבית המשפט. לעולם אין לדעת מה בית המשפט יפסוק ותמיד אדם יעדיף להיות זה שמחליט עבור עצמו, מה הוא יעשה כדי לפתור את הבעיה שנוצרה כתוצאה מהמילים שלו. שכן, מעולם לא נתקלתי בצד שלא הסכים להגיע להליך גישור.

יניב שוורצמן, יו"ר לשכת המגשרים בישראל. פירמת הגישור-יניב שוורצמן המגשר

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

גם אתם נפגעתם מלשון הרע? השאירו פרטים לשיחה עם מגשר: