היום שאחרי הגירושין

היום שאחרי הגירושין

רוני שלום, מגשרת גירושין בפירמת הגישור יניב שוורצמן, כתבה על היום שאחרי הגירושין

 

היום שאחרי….

הרוב ודאי יסכים איתי, שמשפחה זו זכות! שהרי כולנו מכירים אנשים  שנלחמים על הזכות הזו; נלחמים על הזכות להתחתן, נלחמים על הזכות להביא ילדים לעולם – על הזכות להיות חלק ממשפחה!

נשאלת השאלה; האם ברגע שזוג מתגרש, מפסיק קיומה של המשפחה?

התשובה היא חד משמעית – לא!

שהרי, האחים, תמיד יישארו אחים והילדים של…וההורים תמיד יישארו הורים.

אז נכון שההחלטה להתגרש, ברוב המקרים, קשה וכואבת, להורים ובעיקר לילדים– אז למה להקשות עוד יותר????

המשותף בין בני זוג הפונים להליך גישור הוא העובדה שרובם שמים את ילדיהם בראש סדר העדיפויות ומבינים שזו סיבה מספיק טובה, בלשון המעטה, לשמור על תקשורת טובה ועל שיח תקין גם לאחר הגירושין.

שכן, ברור לגמרי, שבאופן שוטף, תעלנה סוגיות הוריות שתצרכנה שיתוף פעולה וקיום שיח בין ההורים. איפה ניתן לייצר תקשורת טובה ושיח תקין??? בחדר הגישור!!!

נכון, כשזוג מחליט להתגרש, הקושי הוא גדול, המחשבות מטרידות והשאלות לא פוסקות; למי לפנות? איך נספר למשפחה ולחברים? מה נכון לעשות? מה מגיע לי? איפה יגור כ"א? מה יהיה עם הילדים? ועוד אינספור חששות. ההתמודדות הגדולה היא בעיקר עם ה"לא נודע"!!!

בהליך גישור גירושין, דנים בעתיד!! איך יתנהלו חיינו מהיום שאחרי?…

בדרך כלל המפגש הראשון מרגש, טעון ולעיתים אף מתלהם, אך מהר מאוד, בעזרת מגשר טוב, מבינים הצדדים שתקשורת טובה היא המפתח! בחדר הגישור מפרקים עמדות (כעס, עלבון, רצון לנקום) לאינטרסים, דנים כמובן בנושאים הגדולים כמו משמורת, רכוש ומזונות, מעלים פתרונות יצירתיים ונכנסים לפרטים הקטנים ביותר שלעיתים נראים כפחות רלוונטיים אך חשיבותם גדולה ביצירת אותה וודאות נכספת.

לדוגמא: זוג שמתגרש ולו ילד בן 10, ידון בחגיגת בר המצווה של הילד, על אף שמדובר בשלוש שנים מעכשיו. יהיו זוגות שיחליטו לחגוג כל אחד בנפרד, יהיו זוגות שיחליטו לחגוג ביחד ויהיו זוגות שיחליטו לא להחליט כעת (!!) ולפתוח את הסעיף הנוגע לבר המצווה של הבן כחצי שנה לפני המועד, נכון – בחדר הגישור!

דוגמא נוספת: בחדר הגישור נדבר גם על הרגע בו אחד מבני הזוג יתחיל קשר חדש. גם אם זה נראה רחוק כרגע (או לא) , צריך להחליט איך ובאיזה שלב מספרים לילדים? האם מספרים להורה השני? מה קורה אם רוצים לעבור לגור יחד? ועוד.

מחדר הגישור לא יוצאים עם סימני שאלה! יוצאים עם הסכם במלוא מובן המילה; מסמך המלא בהסכמות שני הצדדים, בלי תחושה של התפשרות, מיניפולציות ו/או לחץ. הסכם כזה, יכול לשבת במגירה שנים, במקרה ומדובר בזוג עם תקשורת טובה, ויכולת התמודדות והכלה, שיפתח אותו רק במקרים בהם צריך "להיזכר".אך ההסכם יכול גם להיות שמיש באופן יומיומי ובכך לשמור על הסדר והשיגרה.

כך או כך, הליך הגישור בכלל ועמו הסכם הגישור אותו ניתן לפתוח בכל עת, יוצרים וודאות, שומרים על הבריאות הנפשית של הילדים וחוסכים מהם תופעות קשות שלצערנו מתלוות בהרבה מקרים בהם ההורים נמצאים במלחמה סוחטת. (הרטבות לילה, ירידה משמעותית בלימודים, הסתגרות חברתית ועוד).

מה שמוביל למסקנה אחת חשובה ביותר: גירושין עושים בחדר הגישור. נקודה.

למידע נוסף תלחצו על המילה גירושין