כאן מזדקנים בכיף: כיצד להתמודד עם הורים מבוגרים

כאן מזדקנים בכיף: כיצד להתמודד עם הורים מבוגרים

מסגרת משפחתית הינה מסגרת המספקת ביטחון כלכלי, שקט נפשי והעוטפת את כל בני המשפחה בחום ואהבה. מערכות יחסים נרקמות בין כולם ומלוות אותם לאורך כל השנים: מהילדות ועד הבגרות. בהיררכיה  המשפחתית ההורים דואגים לצרכי ילדיהם, מבוקשם, חינוכם ועד לעזיבתם את הקן החם.

כיום עם ההתקדמות בעולם הרפואה, תוחלת החיים גדלה מאוד. התוצאה היא יצירת מערכת יחסים נוספת, לא רק הורים – ילדים, אלא גם הורים – נכדים, שהם בוגרים ועצמאיים.

חולשתם של הזקנים מתבטאת במישורים רבים – הבריאותי, הפסיכולוגי, הכלכלי והחברתי. בניגוד לסיסמה "העולם שייך לצעירים", היהדות מבטאת בדרך כלל הערכה עמוקה לזקן – אם כי בלי להתעלם מחולשותיו וממקומו החברתי הבעייתי. שני הקטבים באים לידי ביטוי בשני פסוקים ידועים מהמקרא: מחד גיסא, כולנו מכירים את הציווי הידוע מהתורה "והדרת פני זקן" ומאידך גיסא, קריאתו הנואשת של המשורר מתהילים "אל תשליכני לעת זקנה".

גישור ירושה שומר על המשפחה אחרי פטירתם של היקירים לנו

מזדקנים בכיף?

ההורים המתבגרים חווים על בשרם את ההרגשה של התלות באחרים, שהם לא אחר אלא ילד  או ילדה מילדיהם המעוניין / ת  לעזור ולתמוך בהם. מאדם עצמאי המתפקד בחופשיות, הם הופכים לתלותיים, דבר המגביר אצלם את הדחייה להסכמת התלות באחר. האגו שלהם נפגע והם הופכים לנרגנים, חסרי סבלנות ואינם מוכנים לקבל עזרה או תמיכה מאיש.

ממקבלי החלטות הם הופכים למקבלי מרות ומרגישים שהם הולכים והופכים לנטל על הסובבים אותם. הדבר מצער אותם מאוד, משפיע על התנהלותם היום יומית ולא נותן מרגוע לנפשם. מאידך גיסא, העובדה שהוריהם המבוגרים תלויים בהם, גורמת לבלבול ולכאב ראש גדול לבני המשפחה שאינם יודעים כיצד להתנהל עמם. את המתח והעצבנות המרחפים באוויר ניתן לחתוך בקלות בסכין והם מתבטאים בכול מפגש ושיח בין בני המשפחה.

מערכת היחסים השקטה ששררה בין כולם, מתחילה להתבקע ונוצרים בה סדקים רבים שבמידה ולא יטופלו כראוי(גישור), מצב ההורים הזקוקים להם יהפוך לקריטי מאוד כי התוצאה של מריבות בין האחים לביניהם תהיה הזנחה פושעת של הוריהם.

כל פרט במשפחה זקוק מידה רבה של תעצומות נפש כדי לעמוד ולהצליח במשימה הלא פשוטה של דאגה להורים המתבגרים. המצב החדש אליו נקלעה המשפחה אינו מצב שבשגרה: חייהם משתנים מקצה לקצה ועצמאותם נשללת מהם במידה מסוימת ואף רבה. תוכניות פרטיות נגנזות או משתנות בהתאם למצב שנוצר. זאת ועוד, גורמים נוספים עלולים לצוץ במערכת היחסים החדשה שנוצרה, כגון משקעי העבר שהיו רדומים ועלולים לצאת ולפרוץ החוצה כשהם הורסים כל חלקה טובה ומשבשים את כל תהליך הטיפול בהורים.

אי לכך, צעד ראשון שמתבקש הוא התגייסות של כל בני המשפחה על  מנת ליישר את ההידורים ביניהם ולמצוא פתרון מתאים ומכובד להורים.  ככול שיקדימו להגיע להבנות והסכמות, כך ייטב לכולם.

קבלת ההחלטות צריכה להיות משותפת עם אחריות לביצועה: הן במקרה של גיוס איש סעד שישהה וילון עם ההורים במשך הלילה בבית והן במקרה של מחלת אחד או שני ההורים,  דבר המצריך הישארות בבית החולים עימו למשך תקופת אשפוזו.

לאחדות המשפחה חשיבות עליונה והיא מקנה חוזק ועמידה איתנה בכול התלאות העומדות בפניה. שיתוף פעולה בין כל הנוגעים בדבר הינו מרכיב משמעותי ביותר ויפחית במידה ניכרת את החיכוכים שעלולים להיווצר בין כולם.

שיחות משותפות ואישיות יבהירו לכול צד את עמדת הזולת. שיח פתוח, כן ואמיתי יעצים את העזרה הניתנת להורים, יוביל ויעלה את הליך הטיפול על דרך המלך, ייטיב עם חיי ההורים המבוגרים ויקל עליהם את התלות בילדיהם. התוצאה מכך תהיה יחס של אהבה, אמפטיה, סבלנות וסובלנות ובעיקר כבוד להורים שיבינו ויפנימו שאת השקעתם בילדיהם הם מקבלים בערוב ימיהם. ועל זה נאמר: " אל תשליכני לעת זקנה, ככלות כוחי אל תעזבני".

ואסיים עם סיפור קצר מאת של סילברסטיין מתוך: "אור בעליית הגג", ידיעות אחרונות 1993

הילד הקטן והאיש הזקן

"לפעמים הכפית נופלת לי" אמר הילד הקטן.
"גם לי", ענה לו הזקן.
"זה קורה מזמן לזמן", לחש הילד, "לפעמים נרטבים לי המכנסים".
"גם לי זה קורה" ענה הזקן עם חיוך על השפתיים.
אמר הילד הקטן "יוצא לי די הרבה לבכות".
אמר לו הזקן, "גם לי זה יכול לפעמים לקרות".
שאל הילד, "ואתה יודע מה הכי כואב?  נדמה לי שהמבוגרים בכלל לא שמים אלי לב".
ועל כתפו הרגיש הילד יד צנומה, חמה, זקנה.
"אני יודע בדיוק למה אתה מתכוון", אמר הסב בהבנה.

ג'וני אבו ערב, מגשר, מאתר המגשר יניב שוורצמן, פירמת הגישור המובילה בישראל.

הכתבה מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה >>> לכתבות נוספות לחצו כאן

רוצים להצטרף למהפכה? לשיחה עם מגשר, השאירו פרטים ונחזור אליכם: