הורים וממתקים – הסכסוך על ארון הממתקים

הורים וממתקים – הסכסוך על ארון הממתקים

הורים וממתקים – ואיך סכסוך על ארון הממתקים יכול להשפיע על הזוגיות או על הקפה של הבוקר.

הנה שאלה שקיבלנו שנוגעת כמעט לכל בית שיש בו ילדים 

"אבא ל 4 ילדים נשוי לאישה נדירה. אמא טובה. העניין הוא שאני חייב משהו מתוק בבוקר ליד הקפה, ואשתי טוענת שהילדים רואים את זה והיא מתקשה כשיש חטיפים בנמצא למנוע מהילדים כדי שיאכלו תזונה בריאה. אני כמכור גם בעד להגביל כמויות ואני מבין שככל שנקנה הם יבקשו ויחפרו עד שניתן להם.

אז אשתי מעדיפה שלא נקנה ואני לא יכול להתחיל את הבוקר בלי שוקולד/ עוגיה/ וופל משהו ליד. ניסינו להחביא ניסינו להגביל, להסביר למה לא/ למה מגבילים קשה! אשתי אמרה שתזרוק לפח כי אין לה כח לחפירות ומריבות בגלל הממתקים.  אשמח להצעה…"

לקריאת השאלה המלאה לחצו כאן

והנה העצה שנתנה מיכל אמטנאני, יועצת חינוכית:

המטרה של כולם, מבוגר כילד, היא: להצליח בחיים, להסתדר עם הסביבה, להרגיש שייכות ובטחון, להיות מאושרים ולחיות חיים הכי טובים שאפשר. בשביל שזה יקרה עלינו להגדיל ככל הניתן את הבחירות החיוביות שלנו ולהקטין את הבחירות השליליות.

אחד ממרכיבי האושר העיקריים הוא בריאות – בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו. ניתן לראות כבר במילה בריאות שההתייחסות הראשונית היא לבריאות הנפש ומאמינה גדולה אני בקשר של גוף ונפש.

חשוב לנו כהורים לאמן את הילדים לבחירות חיוביות שקשורות לבריאות – לאכול בריא יותר, להיות בתנועה והכי חשוב להיות בשמחה😀.

הורים רבים מתמודדים בבית עם קשיים סביב נושא התזונה לילדים וברור לכולנו, או לפחות לרובנו,  שהשלכות של תזונה לקויה הן לא רק באופן ישיר להיותך ׳שמן-רזה׳ אלה הרבה מעבר: השפעה ישירה על קשב וריכוז, היפראקטיביות, וויסות רגשי ועוד, על כן חשיבות גדולה לאמן ולחנך את הילדים לבחירות חיוביות בתזונה כבר מגיל צעיר.

אם אתם שואלים את עצמכם כל הזמן באיזה גיל בעצם מתחיל חינוך הילדים? מיד עם הלידה? גיל שש שבו הם נכנסים למסגרת הבית ספרית? מאוחר יותר? התשובה היא שהחינוך מתחיל בעצם עוד הרבה לפני הלידה, כבר בתחילת הרווקות – איך יכול להיות, אתם שואלים אם הילדים טרם נולדו?!

זו לא קלישאה, כל דפוסי ההתנהגות שלנו כהורים יעברו באופן אוטומטי לילדים ואת ההתנהגויות שלנו הרי הבאנו איתנו עוד לפני החתונה, מימי הרווקות – היכולת שלנו לשלוט במצבי כעס, אופטימיות מול פסימיות, ביישנות, היפראקטיביות וכן הרגלי התזונה שלנו.

אז פשוט תעצמו את העיניים ותשאלו את עצמכם האם אתם זה המבוגר שאתה רוצים שהם יגדלו להיות? אם התשובה היא לא … התחילו את השינוי כבר עכשיו 😀

מספר פתרונות פרקטיים ויצירתיים לגבי שאלת השאלות בתזונה האם לנעול את ארון הממתקים ??? ( זוכרים היצירתיות שבהורות 😉) :

אפשר לשלב ממתקים בריאים 🍫🍭

שוקולד בריא שמכינים בבית לבד , פנקייק בריא, עוגיות… הרשת מוצפת מתכונים בריאים

לגבי הסוגיה להגביל לא להגביל כמו בכל דבר הכל עניין של איזון, כמובן חשוב לא רק לומר להם מה לא לאכול ומה לא בריא אלא לתת דוגמא אישית על הצלחת למה כן בריא.

הם יודעים ורואים שאבא אוהב מתוק בבוקר וזה הכי אנושי להראות לילדים שגם אנחנו כמבוגרים עומדים מול אתגרים ולא מושלמים והכל עניין של בחירות (קצת משחרר להם את השאיפה לפרפקציוניסטית ומוריד את מפלס הלחץ כשדברים לא תמיד מסתדרים כפי שרוצים). 

חשוב להראות להם מנגד גם בחירות חיוביות אם הבוקר קשה לו אז בארוחת ערב או צהריים להראות על הצלחת גם בחירות חיוביות באוכל. עצם השיח על זה שאתם מודעים לקושי ויודעים שזוהי בחירה לא חיובית ואתם בעצמכם מנסים להשתפר בזה תקטין את הסיכוי שהם ירצו לאמץ בעצמם תכונה זו ולחקות אתכם (לעומת להתעלם ולנסות להסתיר שגם אבא ״חוטא״ לפעמים אבל אותם מגבילים)

פתרון יצירתי נוסף שחשבתי עליו שיקטין את הסיכוי שיאמצו את התנהגות האבא (שהרי זו המטרה) היא לבקש את עזרתם של הילדים בעניין, פנייה של האבא לעזרתם של בני המשפחה : ״ממש ממש קשה לי ואני נופל וחוטא בכך כל הזמן אם תוכלו בצורה יפה כל פעם שאתם רואים שאני חוטף משהו מתוק על הבוקר להאיר לי בצורה נעימה לא ליד אנשים כי לא נעים לקבל ביקורת באופן שלילי״ (כך גם על הדרך לימדתם אותם שיעור נוסף חשוב בביקורת).

בעצם כך שהעברתם להם את האחריות ונתתם להם את התחושה שאתם סומכים עליהם ופניתם אליהם לעזרה העליתם את רמת המודעות לעניין האוכל ובכל פעם לפני שהם יאירו לכם הם ישימו לב לכך בעצמם. למדתם אותם שזה בסדר לבקש עזרה איפה שקשה, ומי יודע על הדרך קבלתם גם עזרה.

דרך אגב, זה נכון לגבי כל תכונה או הרגל שלילי שלנו כהורים (תמיד יש האשמות של בני הזוג אחד כלפי השני כשכל אחד חושב שכל הדברים השליליים מהצד השני אם נשים על השולחן בפני הילדים לא יהיה את המרדף אחרי השלמות וזה יגדיל את רמת המודעות לתכונות הפחות שליליות במגמה להשתפר ולהפוך כל יום לאדם טוב יותר 🙏💫

רוצים לשמוע את העצה של מיכל בתוכנית הרדיו "תוכנית הסכסוכים בהנחיית יניב שוורצמן" לחצו כאן

רוצים לקרוא ולקבל עוד טיפים ממיכל כנסו לאתר של מיכל כאן