ההורה נפטר ולא מדברים על הירושה

ההורה נפטר ולא מדברים על הירושה

אבא ואמא כבר לא איתנו. נשארנו רק אנחנו. שני אחים ואחות אחת, שפעם היו מאוד מחוברים ועכשיו נקרעים בין עצמנו לבין המשפחות החדשות שלנו. כל סוף הוא גם התחלה אך לעיתים הסופיות של המוות מביאה להתחלה של מלחמה בתוך המשפחה. פעמים רבות במהלך חיינו אנו נתקלים במצבים בהם ההורים לא השאירו צוואה או שלא יידעו מראש את ילדיהם, כיצד הם מתכוונים לחלק את הירושה ביניהם.

זכור לי מקרה אחד בו ההורים לא השאירו צוואה ולא דיברו עם הילדים על מה שיקרה אחרי לכתם. כאשר נפטר האב (האם נפטרה שנה קדם לכן) מצאו את עצמם הילדים (כולם בגילאי ה40 פלוס) יושבים שבעה על אביהם ועושים ככל שביכולתם "לשתוק" בנושא הירושה. במהלך השבעה כל אחד מהם הרגיש שלהעלות עכשיו את עניין הירושה יהיה מאוד לא מכובד כלפיי האב. על כן הם נתנו לשבעה לעבור בלי לדבר על מה שיקרה ביום שאחרי.29436038_l

 אל תדחה למחר את מה שאפשר לעשות היום אמרו חכמינו. ובירושה זה תופס כפליים.

על מה שלא דיברתם היום, יהיה לכם קשה כפליים לדבר בעתיד. ואכן האחים המדוברים שלא טיפלו מוקדם בשאלות הפתוחות, המשיכו בחייהם, איש איש הלכו לדרכם ומלבד החוסר בנוכחותו של האב בארוחות השבת ובחייהם באופן כללי כמובן, נראה היה שהכל ממשיך כרגיל… אבל (וזה אבל גדול) המציאות חזקה ומנצחת ולאחר שהאח הצעיר נקלע למשבר כלכלי, הוא רצה לפתוח את נושא הרכוש שנותר (בעיקר כסף שישב בבנק) ולקחת את חלקו בירושה. והנה אנו נכנסים למצב המסוכן המכונה בעגה המקצועית "טרום סכסוך".

אקדח שמופיע במערכה ראשונה יורה בשלישית

מצב הטרום סכסוך הוא מצב בו אחד הצדדים יודע שהוא הולך לעשות מעשה שללא ספק יעורר משהו בצד השני. אותו צד א' שנמצא בטרום סכסוך, נוטה לעיתים קרובות לחשוב שהפעולה שיעשה הצד השני בתגובה לפעולה שלו, תהיה מאוד אלימה (משפטית בדרך כלל). על כן הוא פועל בשיטת השואף לשלום יהיה מוכן למלחמה, ומראש שולף את כלי הנשק שישמשו אותו. לאחר שנשלפו כלי הנשק המגיעים לרוב בהפתעה לשאר המעורבים, בדמותם של צווי בית משפט או מכתבים התקפיים מעורכי הדין, לא נותרת לצד האחר אופציה לתגובה מלבד הגנה בעזרת התקפה קשה עוד יותר. ולאחר שזה מה שקורה, קשה. קשה להוציא את המעורבים מהבוץ ואם מדובר בבני אותה משפחה, אנחנו כבר באותו שלב ראשוני של תחילת הסכסוך הגלוי, יכולים לנבא שמשפחה מלוכדת הם כבר לא יהיו.

אך איך מונעים את סכסוכי הירושה ?

אז איך מתמודדים עם חוסר הידיעה על הירושה ? פשוט מדברים. לא מחביאים ולא מסתירים. אם ההורים לא דיברו אתכם על הירושה בחייהם, דברו אתם איתם לפני שיהיה מאוחר. תעשו את הכל כדי לוודא שכאשר הוריכם ילכו לעולם שכולו טוב, נושא הירושה כבר יהיה ברור לכל האחים והנותרים. ואם אין הורים ואין צוואה מקובלת, אל תלכו ישר לעורכי הדין, נסו קודם לדבר עם האחים שלכם ואם זה קשה, פנו למגשר שיעזור לכם לנהל את השיח.

מאת פורטל הגישור הישראלי סולחה. לכתבות נוספות >